Czy zmiana koloru drewna podłogowego jest możliwa? Jak najbardziej! Dowiedz się, jak przemalować podłogi drewniane i kiedy warto to zrobić.
Spis treści:
- Farba do podłogi drewnianej – jaką wybrać?
- Jak przygotować drewnianą podłogę do malowania?
- Malowanie starego parkietu – krok po kroku
- Jak dbać o podłogę po zmianie koloru?
Chcesz zmienić coś w wystroju sypialni? A może stary parkiet w salonie wymaga renowacji? Przemalowanie podłogi drewnianej na inny odcień to świetny sposób na odmienienie wnętrza. Podpowiadamy, jak zmienić kolor parkietu i czym kierować się przy wyborze farby! Doradzamy także najlepsze produkty do zmiany koloru drewna podłogowego z palety VIDARON.
Farba do podłogi drewnianej – jaką wybrać?
Jeśli masz w domu stary parkiet, jego odcień może nie pasować do nowoczesnego wystroju wnętrza. Deski sosnowe z upływem lat odbarwiają się, nabierając specyficznego, pomarańczowego koloru. Jak zmienić wystrój w mieszkaniu bez konieczności kładzenia podłogi od nowa? Masz do wyboru kilka rodzajów produktów, które pozwolą Ci odnowić podłoże i przywrócić mu oryginalny styl.
Wybór farby do podłogi drewnianej zależy od efektu dekoracyjnego, który chcesz osiągnąć:
• Zmiana koloru drewnianej podłogi i podkreślenie jej naturalnego piękna – zeszlifuj wierzchnią warstwę podłoża i nałóż Bejcę Do Drewna VIDARON, która podkreśli rysunek słojów i uwydatni naturalną barwę. Bejca wyróżnia się równym, jednorodnym wnikaniem w drewno. Pozwoli Ci zmienić stary dębowy pakiet w elegancką posadzkę w odcieniu egzotycznego palisandru lub szlachetnego mahoniu. Bejca Do Drewna VIDARON stopniowo wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna, nie pozostawia tłustej warstwy i charakteryzuje się bardzo łatwą aplikacją.
• Kolorowa podłoga o 100% kryciu – dla uzyskania niestandardowego, nowoczesnego rezultatu, pokryj parkiet w całości farbą do podłóg drewnianych ŚNIEŻKA Podłoga zapewniającą pełne krycie powierzchni. Pamiętaj, że zabejcowaną powierzchnię parkietu należy dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy bezbarwnego lakieru – wykorzystaj np. VIDARON Lakier Bezpodkładowy. Dzięki temu pomalowana podłoga będzie odporna na ścieranie i uzyska eleganckie, satynowe wykończenie. Lakier Bezpodkładowy tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu. Co więcej, wyróżnia się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża.
Dowiedz się więcej o lakierowaniu drewna: Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy!
Jak przygotować drewnianą podłogę do malowania?
To, jak wiele pracy będzie trzeba poświęcić na pomalowanie drewnianej podłogi, zależy przede wszystkim od jej stanu wyjściowego. Parkiet lakierowany, który nie wygląda na zniszczony, możesz pokryć farbą po lekkim zmatowieniu powierzchni drobnym papierem ściernym.
Jeśli jednak podłoże było wcześniej zaimpregnowane olejem, pokryte woskiem lub pastowane, czeka Cię więcej pracy. Zanim nałożysz farbę do podłóg drewnianych, niezbędne będzie skrupulatne usunięcie zewnętrznej warstwy. Dzięki temu zapewnisz farbie większą trwałość i lepsze krycie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy podłogę chcesz przemalować przy pomocy Bejcy Do Drewna VIDARON. Drewno przeznaczone do bejcowania powinno być oczyszczone, suche, gładkie i równe, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Drewno zażywiczone i zatłuszczone przemyj benzyną ekstrakcyjną i wysusz. Powierzchnie wcześniej lakierowane trzeba obowiązkowo usunąć, całość oczyścić, a ubytki zaszpachlować.
Porada eksperta
Aby skutecznie zeszlifować stare powłoki przed malowaniem podłogi, warto użyć szlifierki oscylacyjnej. Zacznij od papieru ściernego o dużej gradacji, stopniowo sięgając po coraz drobniejszy, który idealnie wygładzi powierzchnię drewna.
Na drewnianej podłodze pomalowanej kryjącą farbą ubytki i rysy są bardziej widoczne niż np. na lakierowanym parkiecie. Oprócz tego, jeśli podłoże nie jest idealnie równe, musisz liczyć się z gorszą przyczepnością farby i z późniejszym łuszczeniem się powierzchni.
Dlatego też przed malowaniem starego parkietu warto uzupełnić ubytki specjalną Szpachlą Do Drewna VIDARON, a następnie zagruntować te miejsca punktowo. Szpachla Do Drewna VIDARON to gotowy produkt, który charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża. Tworzy twardą i elastyczną powłokę, która pracuje z drewnem i nie pęka podczas wysychania. Po przeszlifowaniu szpachla daje gładkie powłoki w kolorze imitującym naturalną barwę drewna. Możesz użyć tego produktu do wyrównywania ubytków i nierówności oraz wypełniania szczelin na powierzchni drewna materiałów drewnopochodnych.
Po wyschnięciu szpachlowaną powierzchnię przeszlifuj koniecznie papierem ściernym oraz odpyl. Potem możesz przystąpić do malowania podłogi.
Malowanie starego parkietu – krok po kroku
Jak odnowić starą podłogę? Oto instrukcja zmiany koloru z pomocą Bejcy Do Drewna VIDARON.
1. Przygotuj powierzchnię do malowania. Postępuj zgodnie ze wskazówkami z poprzedniego akapitu. Pamiętaj, że podłoga przeznaczona do bejcowania powinna być oczyszczona, sucha, gładka i równa, wolna od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Starą powłokę usuń poprzez szlifowanie, najlepiej szlifierką oscylacyjną, aby ułatwić sobie pracę.
2. Odkurz podłogę i dokładnie usuń z niej pył, używając wilgotnej szmatki.
3. Zabezpiecz krawędzie pomieszczenia taśmą malarską.
4. Zacznij malować podłogę od końca pokoju oddalonego od drzwi – dzięki temu zmniejszysz ryzyko nastąpienia na mokrą farbę w trakcie pracy.
5. Bejcę nakładaj poprzez wcieranie tamponem lub szmatką, następnie zbierz nadmiar do momentu uzyskania równomiernego wybarwienia.
6. Zwróć uwagę na odpowiednią temperaturę otoczenia. Powinna wynosić od +5ºC do +30ºC.
7. Pozostaw do wyschnięcia, a w razie potrzeby – nałóż kolejną warstwę farby. W zależności od wymaganej intensywności koloru kolejną warstwę trzeba nanosić po 24 godzinach. Nie stosuj pomiędzy warstwami szlifowania międzywarstwowego.
8. Bejcowana powierzchnia nie jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi, plamami, wilgocią. Potrzebujesz więc warstwy powłokotwórczej. Najlepszy produkt to Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Można go aplikować 24 godziny po nałożeniu ostatniej warstwy bejcy.
9. Niezbędna liczba warstw lakieru to co najmniej 2-3 warstwy. Pomiędzy poszczególnymi warstwami lakieru musisz zachować co najmniej 12 godzinach odstępu w aplikacji. Niska temperatura, brak lub słaba wentylacja oraz duża wilgotność powietrza przedłużają czas schnięcia.
10. Na typ etapie potrzebujesz szlifowania międzywarstwowego. Odpowiedni do tego zadania będzie papier ścierny o ziarnistości 220-320-półmat i mat lub 320-400 - połysk.
11. Zanim zaczniesz swobodnie korzystać z pokoju, odczekaj do całkowitego wyschnięcia. Może to trwać od 24 godzin do nawet kilku dni, w zależności od użytego preparatu i warunków w pomieszczeniu.
12. Pamiętaj, że materiały użyte do bejcowania takie jak szmatki bawełniane, tampony, itp. po zakończeniu prac trzeba umieścić w metalowym opakowaniu i zalać wodą. Zapobiegnie to ich samozapłonowi.
Jak dbać o podłogę po zmianie koloru?
Aby odpowiednio zadbać o podłogę drewnianą po jej malowaniu i lakierowaniu, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad. Pozwoli to utrzymać ładny wygląd drewna i jego trwałość na długie lata.
Odkurzaj podłogę codziennie lub co kilka dni, aby usunąć kurz, piasek i inne drobiny, które mogą zarysować powierzchnię lakieru. Zwłaszcza piasek szkodzi drewnu! Do mycia podłogi używaj tylko lekko wilgotnego mopa. Unikaj nadmiernego moczenia podłogi, gdyż drewno może nasiąknąć wodą i odkształcić się. Do mycia stosuj specjalne środki przeznaczone do podłóg lakierowanych, które nie uszkodzą powłoki.
Naklej filcowe podkładki na nogi mebli, aby zapobiec rysowaniu podłogi podczas ich przesuwania. W miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia czy korytarze, połóż dywaniki, które zmniejszą ryzyko uszkodzenia lakierowanej powierzchni. Staraj się też nie chodzić po podłodze w twardych butach.