Wróć do artykułów

Zmiana koloru podłogi drewnianej – jak to zrobić?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Chcesz zmienić coś w wystroju sypialni? A może stary parkiet w salonie wymaga renowacji? Przemalowanie podłogi drewnianej na inny odcień to świetny sposób na odmienienie wnętrza. Podpowiadamy, jak zmienić kolor parkietu i czym kierować się przy wyborze farby!

Malowanie podłogi za pomocą pędzla

Z tego artykułu dowiesz się:

• czym pomalować drewnianą podłogę,

• jak przygotować podłogę drewnianą do zmiany koloru,

• jak krok po kroku pomalować podłogę drewnianą.

Farba do podłogi drewnianej – jaką wybrać?

Jeśli masz w domu stary parkiet, jego odcień może nie pasować do nowoczesnego wystroju wnętrza. Deski sosnowe z upływem lat odbarwiają się, nabierając specyficznego, pomarańczowego koloru. Jak zmienić wystrój w mieszkaniu bez konieczności kładzenia podłogi od nowa? Masz do wyboru kilka rodzajów produktów, które pozwolą Ci odnowić podłoże i przywrócić mu oryginalny styl.

Wybór farby do podłogi drewnianej zależy od efektu dekoracyjnego, który chcesz osiągnąć:

Zmiana koloru drewnianej podłogi i podkreślenie jej naturalnego piękna – zeszlifuj wierzchnią warstwę podłoża i nałóż bejcę do drewna VIDARON, która podkreśli rysunek słojów i uwydatni naturalną barwę. Bejca wyróżnia się równym, jednorodnym wnikaniem w drewno. Pozwoli Ci zmienić stary dębowy pakiet w elegancką posadzkę w odcieniu egzotycznego palisandru lub szlachetnego mahoniu.

Kolorowa podłoga o 100% kryciu – dla uzyskania niestandardowego, nowoczesnego rezultatu, pokryj parkiet w całości farbą do podłóg drewnianych ŚNIEŻKA Podłoga zapewniającą pełne krycie powierzchni. Pamiętaj, że zabejcowaną powierzchnię parkietu należy dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy bezbarwnego lakieru – wykorzystaj np. VIDARON Lakier Bezpodkładowy. Dzięki temu pomalowana podłoga będzie odporna na ścieranie i uzyska eleganckie, satynowe wykończenie. Dowiedz się więcej o lakierowaniu drewna: Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy!

Przemalowanie podłogi na różowy kolor

Jak przygotować drewnianą podłogę do malowania?

To, jak wiele pracy będzie trzeba poświęcić na pomalowanie drewnianej podłogi, zależy przede wszystkim od jej stanu wyjściowego. Parkiet lakierowany, który nie wygląda na zniszczony, możesz pokryć farbą po lekkim zmatowieniu powierzchni drobnym papierem ściernym.

Jeśli jednak podłoże było wcześniej zaimpregnowane olejem, pokryte woskiem lub pastowane, czeka Cię więcej pracy. Zanim nałożysz farbę do podłóg drewnianych, niezbędne będzie skrupulatne usunięcie zewnętrznej warstwy. Dzięki temu zapewnisz farbie większą trwałość i lepsze krycie.

Porada eksperta

Aby skutecznie zeszlifować stare powłoki przed malowaniem podłogi, warto użyć szlifierki oscylacyjnej. Zacznij od papieru ściernego o dużej gradacji, stopniowo sięgając po coraz drobniejszy, który idealnie wygładzi powierzchnię drewna.

Na drewnianej podłodze pomalowanej kryjącą farbą ubytki i rysy są bardziej widoczne niż np. na lakierowanym parkiecie. Oprócz tego, jeśli podłoże nie jest idealnie równe, musisz liczyć się z gorszą przyczepnością farby i z późniejszym łuszczeniem się powierzchni. Dlatego też przed malowaniem starego parkietu warto uzupełnić ubytki specjalną Szpachlą do drewna VIDARON, a następnie zagruntować te miejsca punktowo.

Ręcznie wykonywana zmiana koloru podłogi

Malowanie starego parkietu – krok po kroku

1. Przygotuj powierzchnię do malowania.

2. Odkurz podłogę i dokładnie usuń z niej pył, używając wilgotnej szmatki.

3. Zabezpiecz krawędzie pomieszczenia taśmą malarską.

4. Zacznij malować podłogę od końca pokoju oddalonego od drzwi – dzięki temu zmniejszysz ryzyko nastąpienia na mokrą farbę w trakcie pracy.

5. Weź pędzel lub mały wałek do lakierowania – najlepiej taki o szerokości jednej deski. Zacznij nanosić farbę wzdłuż krawędzi podłogi, a potem maluj parkiet zgodnie z kierunkiem usłojenia.

6. Maluj fragment po fragmencie – tak, by łączyć pomalowane części na zasadzie „mokre do mokrego”. W ten sposób krawędzie nie będą widoczne po wyschnięciu.

7. Pozostaw do wyschnięcia, a w razie potrzeby – nałóż kolejną warstwę farby.

8. Zanim zaczniesz swobodnie korzystać z pokoju, odczekaj do całkowitego wyschnięcia. Może to trwać od 24 godzin do nawet kilku dni, w zależności od użytego preparatu i warunków w pomieszczeniu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?

Przeczytasz w 2 min

Naprawa i renowacja drewnianej podłogi po zalaniu

Naprawa i renowacja drewnianej podłogi po zalaniu

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Drewniana podłoga na balkonie w bloku – jakie drewno wybrać?

Drewniana podłoga na balkonie w bloku – jakie drewno wybrać?

Przeczytasz w 0 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie