Parkiet, deski czy panele? Drewniana podłoga – dobre rozwiązanie jest zawsze w modzie
Przeczytasz w 6 min
Mimo że drewno należy do trwałych materiałów, jego żywotność zależy w dużej mierze od tego, jak o nie dbasz. Warto o tym pamiętać podczas pielęgnacji i czyszczenia drewnianych podłóg. Niewłaściwie dobrany preparat, zbyt duża ilość wody czy brak odpowiednich narzędzi mogą poskutkować uszkodzeniem parkietu. Jak w takim razie myć drewnianą podłogę? Podpowiadamy!
• na czym polega właściwa pielęgnacja podłogi drewnianej,
• czym i jak myć podłogę drewnianą lakierowaną,
• czym myć podłogę drewnianą olejowaną.
Aby parkiet zachował idealny stan na lata, trzeba poświęcić trochę czasu na jego konserwację. Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowane i na pewno nie wydłuży znacznie codziennych porządków. Najważniejsza jest regularność – zaleca się codzienne sprzątanie drewnianej podłogi, tak by wyeliminować ryzyko powstawania rys i plam na parkiecie.
1. Przy wejściu do domu ułóż wycieraczkę, matę albo dywanik, które oczyszczą obuwie z drobinek piasku, mogących naruszyć wierzchnią warstwę ochronną podłogi.
2. Podklej meble (w szczególności krzesła i stoły) filcowymi podkładkami, żeby nie rysowały drewnianej podłogi przy przesuwaniu.
3. Jeśli coś wyleje Ci się na podłogę, jak najszybciej wytrzyj plamę ręcznikiem papierowym i zmyj pozostałość wilgotną szmatką.
4. Kilka razy w tygodniu odkurzaj mieszkanie. Korzystaj ze specjalnej szczotki z miękkim włosiem.
5. Myj drewnianą podłogę specjalnym płynem przeznaczonym do danego wykończenia (parkiet lakierowany lub olejowany). Unikaj uniwersalnych preparatów – zwykle zawierają one silne detergenty, które mogą uszkodzić ochronną powłokę parkietu.
Podłogi lakierowane są znane z tego, że łatwo je utrzymać w czystości. Drewno pokryte lakierem do parkietów i schodów ma gładką i twardą powłokę o dużej odporności na zarysowania, plamy i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu pielęgnacja podłogi drewnianej lakierowanej jest dość prosta. Dowiedz się więcej o lakierowaniu drewna! Jak wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia? Przede wszystkim upewnij się, że dany płyn jest odpowiedni do mycia podłóg lakierowanych. Do tego celu najlepiej nadają się produkty beztłuszczowe.
Zadaniem płynu do czyszczenia drewnianych podłóg jest nie tylko skuteczne umycie ich z kurzu i innych zabrudzeń. Najlepiej, jeśli taki koncentrat zawiera także substancje pielęgnujące, które podkreślą wykończenie parkietu i zapewnią mu dodatkową ochronę. To dlatego domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi – a szczególnie czyszczenie parkietu wodą z mydłem – nie wpłyną korzystnie na jej wygląd.
Wiele osób uważa, że mop i drewniany parkiet to nie najlepsze połączenie. To prawda – zwykły mop sznurkowy naniesie na podłogę zbyt dużo wody, co może poskutkować wnikaniem wilgoci między deski oraz ich pęcznieniem. Dobrą alternatywą będzie dobrze odciśnięty, wilgotny mop płaski z mikrofibry – za jego pomocą bezpiecznie umyjesz drewnianą podłogę.
Podłoga drewniana olejowana różni się od lakierowanej nie tylko wyglądem. Specjalny olej wnika w pory drewna, pozwalając zachować jego naturalną strukturę i wzmacniając je od wewnątrz. Ten sposób na ochronę parkietu zapewnia mu ochronę przed wilgocią.
Niestety, olejowane podłogi brudzą się łatwiej od lakierowanych, dlatego w ich przypadku regularna pielęgnacja jest jeszcze ważniejsza. Czym myć podłogę olejowaną, aby jej nie uszkodzić? Jeśli chcesz uniknąć przypadkowego uszkodzenia drewna, używaj wyłącznie ściereczki nasączonej zimną wodą albo koncentratu do czyszczenia takich parkietów. Środki do mycia podłóg olejowanych – w przeciwieństwie do tych do lakieru – mają działanie natłuszczające.
Pamiętaj, że podłogi olejowane wymagają ponownego malowania olejem po kilku latach. Tylko wtedy drewno zachowa swoją cienką warstwę ochronną i doskonały wygląd!
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min