Drewniane podłogi są piękne i trwałe. Jednak co jakiś czas renowacja drewnianej jest konieczna, niezależnie od tego, czy to parkiet czy deski na tarasie. Jak odnowić drewnianą posadzkę? Poradnik krok po kroku.
Krok 1: Przygotowanie podłoża
Przede wszystkim, z pomieszczenia w którym zamierzamy odnowić drewnianą posadzkę musimy wynieść wszystkie sprzęty i meble. Nie da się wykonać cyklinowania i lakierowania podłogi, lawirując miedzy szafą, kanapą a lampą. Podłoże przeznaczone do lakierowania powinno być suche, bez kurzu i zanieczyszczeń.
Krok 2: Cyklinowanie lub czyszczenie
Z drewnianego parkietu starą powłokę trzeba bezwzględnie usunąć, najlepiej za pomocą cyklinowania. Mechaniczna cykliniarka poradzi z tym bardzo szybko. Pierwsze cyklinowanie jest tzw. cyklinowaniem renowacyjnym i polega na usunięciu starego lakieru wraz z 1mm warstwą drewna. Jeśli podłoga była wcześniej olejowana, jak np. taras, poprzednią powłokę można usunąć za pomocą specjalnego środka do czyszczenia podłogi i nie trzeba jej cyklinować. Jeśli drewno jest w jakimś miejscu zażywiczone lub zatłuszczone, trzeba je przemyć benzyną ekstrakcyjną i osuszyć. Wszystkie szpary i ubytki trzeba wyrównać, najlepiej stosując odpowiednią dla drewna masę szpachlową. Większe braki w drewnie najlepiej uzupełnić nowymi fragmentami. Po uzupełnieniu ubytków przeprowadza się jeszcze cyklinowanie wygładzające. Wycyklinowaną lub oczyszczoną ze starego oleju podłogę z uzupełnionymi ubytkami warto jeszcze wypolerować. Przy dużych powierzchniach warto to zrobić elektryczną polerką. Tak przygotowaną podłogę można zacząć lakierować Lakierem Bezpodkładowym Vidaron lub aplikować Olej Do Tarasów Vidaron.
Krok 3: Lakierowanie lub olejowanie
Zarówno Lakier Bezpodkładowy Vidaron, jak i Olej Do Tarasów Vidaron należy aplikować zgodnie z instrukcją producenta, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza.
Podłogę można lakierować w temp. od 16°C, miękkim pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. W odstępach min. 12 godz. trzeba nałożyć 3 warstwy lakieru. Warto pamiętać, że niska temperatura, brak lub słaba wentylacja oraz duża wilgotność powietrza przedłużają czas schnięcia każdej z warstw. Pomiędzy kolejnymi nakładanymi warstwami lakieru nie można zapominać o szlifowaniu międzywarstwowym papierem o ziarnistości 220‐320 (jeśli chcemy uzyskać efekt półmatowy i matowy) lub 320‐400 (jeśli chcemy uzyskać połysk). Użytkowanie wymalowanych powierzchni jest możliwe po 24 godz., pełne użytkowanie po 3‐5 dniach od zakończenia lakierowania.
Olejowanie natomiast można wykonywać w temperaturze podłoża i otoczenia od +5ºC do +25ºC. Olej nakłada się za pomocą pędzla lub gąbki, dla odpowiedniego zabezpieczenia tarasu musza to być minimum 2 warstwy. Kolejną warstwę nakładamy po min. 6 godz. od nałożenia poprzedniej. Po około 15‐20 min. od nałożenia warstwy oleju koniecznie trzeba usunąć jego nadmiar z powierzchni drewna przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki. Czas schnięcia kolejnych warstw zależy od wielu czynników: twardości drewna, wilgotności i temperatury powietrza i wentylacji pomieszczenia, dlatego trzeba uważnie go kontrolować. Efekt końcowy olejowania (w tym stopień połysku i kolor) będzie zależał m.in. od przygotowania i rodzaju zastosowanego drewna (jego naturalnej barwy).