Wróć do artykułów

Renowacja drewnianej posadzki - krok po kroku

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewniane podłogi są piękne i trwałe. Jednak co jakiś czas renowacja drewnianej  jest konieczna, niezależnie od tego, czy to parkiet czy deski na tarasie. Jak odnowić drewnianą posadzkę? Poradnik krok po kroku.

Odnowiona podłoga

Krok 1: Przygotowanie podłoża

Przede wszystkim, z pomieszczenia w którym zamierzamy odnowić drewnianą posadzkę musimy wynieść wszystkie sprzęty i meble. Nie da się wykonać cyklinowania i lakierowania podłogi, lawirując miedzy szafą, kanapą a lampą. Podłoże przeznaczone do lakierowania powinno być suche, bez kurzu i zanieczyszczeń.

Krok 2: Cyklinowanie lub czyszczenie

Z drewnianego parkietu starą powłokę trzeba bezwzględnie usunąć, najlepiej za pomocą cyklinowania. Mechaniczna cykliniarka poradzi z tym bardzo szybko. Pierwsze cyklinowanie jest tzw. cyklinowaniem renowacyjnym i polega na usunięciu starego lakieru wraz z 1mm warstwą drewna. Jeśli podłoga była wcześniej olejowana, jak np. taras, poprzednią powłokę można usunąć za pomocą specjalnego środka do czyszczenia podłogi i nie trzeba jej cyklinować. Jeśli drewno jest w jakimś miejscu zażywiczone lub zatłuszczone, trzeba je przemyć benzyną ekstrakcyjną i osuszyć. Wszystkie szpary i ubytki trzeba wyrównać, najlepiej stosując odpowiednią dla drewna masę szpachlową. Większe braki w drewnie najlepiej uzupełnić nowymi fragmentami. Po uzupełnieniu ubytków przeprowadza się jeszcze cyklinowanie wygładzające.  Wycyklinowaną lub oczyszczoną ze starego oleju podłogę z uzupełnionymi ubytkami warto jeszcze wypolerować. Przy dużych powierzchniach warto to zrobić elektryczną polerką. Tak przygotowaną podłogę można zacząć lakierować Lakierem Bezpodkładowym Vidaron lub aplikować Olej Do Tarasów Vidaron.

Cyklinowanie podłogi przez fachowca

Krok 3: Lakierowanie lub olejowanie

Zarówno Lakier Bezpodkładowy Vidaron, jak i Olej Do Tarasów Vidaron należy aplikować zgodnie z instrukcją producenta, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza.

Lakier bezpodkładowy Vidaron do parkietu

Podłogę można lakierować w temp. od 16°C, miękkim pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. W odstępach min. 12 godz. trzeba nałożyć 3 warstwy lakieru. Warto pamiętać, że niska temperatura, brak lub słaba wentylacja oraz duża wilgotność powietrza przedłużają czas schnięcia każdej z warstw. Pomiędzy kolejnymi nakładanymi warstwami lakieru nie można zapominać o szlifowaniu międzywarstwowym papierem o ziarnistości 220‐320 (jeśli chcemy uzyskać efekt półmatowy i matowy) lub 320‐400 (jeśli chcemy uzyskać połysk). Użytkowanie wymalowanych powierzchni jest możliwe po 24 godz., pełne użytkowanie po 3‐5 dniach od zakończenia lakierowania.

Malowanie wałkiem wycyklinowanej podłogi

Olejowanie natomiast można wykonywać w temperaturze podłoża i otoczenia od +5ºC do +25ºC. Olej nakłada się za pomocą pędzla lub gąbki, dla odpowiedniego zabezpieczenia tarasu musza to być minimum 2 warstwy. Kolejną warstwę nakładamy po min. 6 godz. od nałożenia poprzedniej. Po około 15‐20 min. od nałożenia  warstwy oleju koniecznie trzeba usunąć jego nadmiar  z powierzchni drewna przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki. Czas schnięcia kolejnych warstw zależy od wielu czynników: twardości drewna, wilgotności i temperatury powietrza i wentylacji pomieszczenia, dlatego trzeba uważnie go kontrolować. Efekt końcowy olejowania (w tym stopień połysku i kolor) będzie zależał m.in. od przygotowania i rodzaju zastosowanego drewna (jego naturalnej barwy).

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie