Cyklinowanie parkietu to kosztowny, ale jak najskuteczniejszy proces, który z jednej strony nadaje jej nowy, piękny wygląd, z drugiej zaś zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami. Renowacja parkietu bez cyklinowania jest możliwa, ale pod kilkoma warunkami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak odnowić parkiet w łatwiejszy i tańszy sposób niż cyklinowanie.
Kiedy odnawianie parkietu bez cyklinowania jest możliwe?
Cyklinowanie parkietu może uratować nawet mocno zniszczoną podłogę. Jeśli jednak Twój parkiet nie jest bardzo wytarty i uszkodzony, nie butwieje, a między deskami nie ma dużych ubytków, możesz spróbować samodzielnie go odnowić. Parkiet będzie odświeżony, zyska połysk, a z jego powierzchni znikną plamy, przetarcia i drobne rysy.
Możesz też odświeżyć kolor drewna na podłodze i nadać mu inny odcień. Aby jednak samodzielna renowacja parkietu przyniosła zamierzone rezultaty, musisz dobrze przygotować podłogę do lakierowania czy bejcowania – usunąć stare warstwy lakieru czy detergentów, wyczyścić podłogę i dobrze ją zmatowić.
Jak odnowić parkiet bez cyklinowania? Przygotowanie powierzchni
Jeśli chcesz odnowić podłogę, która wcześniej była lakierowana, ale jej powierzchnia się zniszczyła i uszkodziła, musisz usunąć wszelkie zanieczyszczenia i stare warstwy lakieru. Potrzebny będzie Ci do tego papier ścierny lub szlifierka elektryczna. Renowację parkietu zacznij od poniższych czynności:
• Dokładnie odkurz i umyj podłogę. Warto pozbyć się starych warstw detergentów przy pomocy przeznaczonych do tego środków (sklepowa oferta jest szeroka – szukaj tzw. zmywaczy do detergentów).
• Gruboziarnistym papierem (lub szlifierką) usuń stare powłoki lakierów, uważając, żeby nie porysować podłogi. Następnie zmień papier na taki, który ma drobniejsze ziarna i przeszlifuj podłogę jeszcze raz, usuwając wszelkie rysy i drobne uszkodzenia.
• Odpyl parkiet i przemyj go delikatnie wodą. Uważaj, by za bardzo go nie zmoczyć. Poczekaj, aż podłoga wyschnie.
Renowacja parkietu – wypełnianie ubytków
Gdy podłoga już wyschnie, przyjrzyj się jej i sprawdź, czy na powierzchni widoczne są większe uszkodzenia, których nie udało się usunąć podczas szlifowania. Wszelkie ubytki (dziury czy pęknięcia) wypełnij masą szpachlową o odcieniu zbliżonym do koloru Twojej podłogi. Przed nałożeniem wypełniacza, koniecznie zapoznaj się z instrukcją producenta. Po wypełnieniu ubytków poczekaj, aż szpachla wyschnie. Potem możesz jeszcze raz umyć podłogę lub przetrzeć tylko okolice naprawianych miejsc.
Co zamiast cyklinowania parkietu? Malowanie parkietu
Malowanie parkietu bez cyklinowania jest jak najbardziej możliwe. Musisz jednak wybrać odpowiedni preparat. Możesz zdecydować się na pokrycie powierzchni podłogi bejcą, która odświeży kolor drewna lub nada mu inny, wybrany przez Ciebie odcień. Postaw np. na Bejcę Do Drewna VIDARON, dostępną w odcieniach, takich jak dąb bielony, dąb rustykalny, heban brazylijski czy mahoń szlachetny.
Jak działa bejca?
Bejca do drewna równomiernie i stopniowo wnika w drewno. Nie podnosi jego włókien, dzięki czemu na powierzchni drewna nie tworzą się plamy. Jej aplikacja jest łatwa i bezproblemowa. Transparentne powłoki podkreślają naturalny wygląd podłóg – nie zakrywają usłojenia i nie tworzą sztucznego efektu. Możesz wykorzystać bejcę do dekoracyjnego barwienia drewnianych powierzchni wewnątrz i na zewnątrz.
Renowacja parkietu – lakierowanie
Ostatnim etapem odnawiania parkietu jest nałożenie lakieru, który nada połysk powierzchni, a co najważniejsze – zabezpieczy podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, ścieraniem czy działaniem wilgoci. Wybierz np. szybkoschnący Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Produkt ten tworzy na powierzchni ochronną powłokę, suchą w dotyku już po około 3 godzinach. Ma łagodny zapach i doskonałą przyczepność oraz rozlewność. Jest bardzo trwały, odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące lakierowania:
• Lakier umieść na kilka godzin w pomieszczeniu, w którym będzie używany.
• Prace przeprowadzaj w temperaturze podłoża i otoczenia od 16 do 25° C i wilgotności między 40 a 65%.
• Lakier nakładaj wałkiem moherowym z krótkim włosiem. • Zadbaj o to, by w pomieszczeniu nie było przeciągów, które mogłyby przyczynić się do zbyt szybkiego wyschnięcia lakieru.
• Zwykle nakłada się minimum 2 warstwy, w odstępie około 12 godzin.
• Między nakładaniem warstw warto przeprowadzić szlifowanie międzywarstwowe przy pomocy papieru ściernego.
Warto wiedzieć!
Przed lakierowaniem warto wyposażyć się w specjalny kombinezon, który zabezpieczy zarówno skórę i ubrania przed zabrudzeniami, jak i lakierowaną powierzchnię przed zanieczyszczeniami, które gromadzą się na codziennych ubraniach.
Niezależnie od tego, z jakich produktów korzystasz podczas renowacji parkietu, zawsze ściśle stosuj się do instrukcji producenta – dzięki temu uzyskasz optymalne efekty.