Wróć do artykułów

Naprawa i renowacja drewnianej podłogi po zalaniu

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Największy koszmar posiadacza drewnianej podłogi w domu? Zalanie wodą! Nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna, wyciek z pralki czy nawet przewrócenie przez nieuwagę wiadra z wodą mogą spowodować szkody, których wolelibyśmy uniknąć. Co zrobić, kiedy dojdzie do zalania drewnianego parkietu i jak naprawić powstałe szkody?

Wycieranie zalanej podłogi

Zalana drewniana podłoga – co robić?

Zalaną podłogę trzeba natychmiast wytrzeć i jak najszybciej osuszyć. Mokre drewno rozwarstwia się i puchnie, a po upływie doby od zalania na powierzchni drewnaa pojawiają się szkodliwe dla zdrowia człowieka mikroorganizmy – pleśnie i grzyby.

Aby jak najszybciej i najlepiej wysuszyć podłogę należy wywietrzyć pomieszczenie, otwierając okna lub odkręcić grzejniki. Przy dużym zalaniu dobrze jest zaopatrzyć się w osuszacze powietrza (osuszacze kondensacyjne) które przyspieszą wysychanie podłogi i zapobiegną jej rozwarstwieniu. Osuszacze można wypożyczyć – dzięki czemu w szybki i niedrogi sposób możemy uratować drewniany parkiet.

Osuszanie podłogi

Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest usunąć kilka desek lub paneli, co zmniejszy napięcie w podłodze i zapobiegnie wybrzuszeniom. Możemy również zdemontować listwy podłogowe – dzięki czemu woda szybciej odparuje.

Jak naprawić drewnianą podłogę po zalaniu?

Jeżeli zalana została cała podłoga, a długo utrzymująca się na jej powierzchni woda spowodowała poważne odkształcenia, trzeba taki parkiet poddać renowacji.

Cyklinowanie podłogi

W tym celu należy najpierw usunąć mocno zniszczone fragmenty podłogi. Deski lub panele zrywamy przy pomocy dłuta, a potem wymieniamy na nowe. Pozostałą część podłogi po wysuszeniu musimy wycyklinować. Cyklinowanie polega na szlifowaniu powierzchni drewna w celu pozbycia się uszkodzonej warstwy wierzchniej. Do pracy niezbędne jest użycie specjalnego narzędzia, jakim jest cykliniarka. Jeżeli jednak nigdy nie mieliśmy do czynienia z tego typu narzędziem, lepiej cyklinowanie zlecić fachowcowi.

Po szlifowaniu drewnianych desek, należy wypełnić wszelkie ubytki szpachlą. Doskonałym preparatem jest Szpachla do drewna VIDARON. To gotowa do użycia akrylowa szpachla do drewna zawierająca terpentynę, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność produktu do podłoża. Odpowiednią twardość i możliwość dowolnej obróbki zapewnia dodatek mączki kwarcowej. Szpachla jest bardzo łatwa w aplikacji oraz obróbce – łatwo się szlifuje i poleruje, a co ważne – nie pęka podczas wysychania.

Produkt nakładamy przy pomocy metalowej szpachelki. Należy nakładać warstwy o grubości do 4 mm. Dla dużych i głębokich ubytków kolejne warstwy szpachli aplikujemy po upływie 2-3 godzin. Wypełnione szczeliny wymagają przeszlifowania i odpylenia.

Ponownie wyszlifowaną i oczyszczoną z pyłu podłogę możemy wykończyć lakierem. W tym celu najwłaściwiej użyć produktu wysokiej jakości, jak Lakier Bezpodkładowy VIDARON to szybkoschnący lakier, który  tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu (40% v/v roztworów). Charakteryzuje się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża.

Aplikacja Lakieru Bezpodkładowego VIDARON jest bardzo prosta. Przeprowadzamy ją za pomocą miękkiego pędzla lub wałka. Nakładamy 2 do 3 warstw produktu w minimum 12-godzinnych odstępach. Pamiętajmy, aby lakierować parkiet w temperaturze co najmniej 16°C, a pomieszczenie było odpowiednio wentylowane.

Każdą wyschniętą warstwę należy przeszlifować papierem ściernym. Jesli chcemy uzyskać powłoki matowe lub półmatowe, wybierzmy papier o gradacji 220-320. Efekt połysku zagwarantuje szlifowanie papierem o ziarnistości 320-400. Po każdym szlifowaniu należy dokładnie odpylić powierzchnię.

Użytkowanie drewnianej podłogi możemy rozpocząć po upływie 24 godzin od aplikacji ostatniej warstwy. Pełne właściwości użytkowe lakierowany parkiet osiąga po upływie od 3 do 5 dni.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie