Zalanie mieszkania wraz z piękną drewnianą podłogą? To nie koniec świata! Dowiedz się, jak odnowić drewnianą podłogę po kontakcie z wodą i jak przywrócić jej dawny wygląd.
Spis treści:
- Zalana drewniana podłoga – co robić?
- Jak naprawić drewnianą podłogę po zalaniu?
Największy koszmar posiadacza drewnianej podłogi w domu? Zalanie wodą! Nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna, wyciek z pralki czy nawet przewrócenie przez nieuwagę wiadra z wodą mogą spowodować szkody, których wolelibyśmy uniknąć.
Co zrobić, kiedy dojdzie do zalania drewnianego parkietu i jak naprawić powstałe szkody? W artykule podpowiadamy sprawdzone sposoby na renowację drewnianej podłogi.
Zalana drewniana podłoga – co robić?
Zalaną podłogę trzeba natychmiast wytrzeć i jak najszybciej osuszyć. Mokre drewno rozwarstwia się i puchnie, a po upływie doby od zalania na powierzchni drewna pojawiają się szkodliwe dla zdrowia człowieka mikroorganizmy – pleśnie i grzyby.
Szybka reakcja i podjęcie odpowiednich kroków ratunkowych jest kluczowe, aby zminimalizować straty i uratować podłogę. Im szybciej usuniesz wodę z powierzchni podłogi, tym mniejsze ryzyko jej odkształcenia i powstania trwałych uszkodzeń.
W pierwszej kolejności usuń źródło wody. Zakręć kran lub wyłącz urządzenie, które spowodowało zalanie. Teraz zbierz wodę. Użyj ręczników, mopa lub innych tekstyliów do zebrania jak największej ilości wody z powierzchni podłogi.
Aby jak najszybciej i najlepiej wysuszyć podłogę, należy wywietrzyć pomieszczenie, otwierając okna lub odkręcić grzejniki. Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza, aby przyspieszyć proces schnięcia.
Przy dużym zalaniu dobrze jest zaopatrzyć się w osuszacze powietrza (osuszacze kondensacyjne) które przyspieszą wysychanie podłogi i zapobiegną jej rozwarstwieniu. Osuszacze można wypożyczyć – dzięki czemu w szybki i niedrogi sposób możemy uratować drewniany parkiet. Ustaw osuszacz w pobliżu zalanego miejsca i pozostaw włączony przez co najmniej 24 godziny, a w przypadku rozległych uszkodzeń nawet dłużej.
Pomóc może też zastosowanie wentylatorów. Możesz skierować strumień powietrza na zalane deski, aby przyspieszyć ich wysychanie.
Co jeszcze się sprawdzi? Ciężkie meble mogą naciskać na mokrą podłogę i powodować jej odkształcenie. Podłóż pod meble podkładki, aby je odciążyć. Dodatkowo, jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest usunąć kilka desek lub paneli, co zmniejszy napięcie w podłodze i zapobiegnie wybrzuszeniom. Możemy również zdemontować listwy podłogowe – dzięki czemu woda szybciej odparuje.
Jak naprawić drewnianą podłogę po zalaniu?
Jeżeli zalana została cała podłoga, a długo utrzymująca się na jej powierzchni woda spowodowała poważne odkształcenia, trzeba taki parkiet poddać renowacji.
Jak przeprowadzić renowację drewnianej podłogi? W tym celu należy najpierw usunąć mocno zniszczone fragmenty podłogi. Deski lub panele zrywamy przy pomocy dłuta, a potem wymieniamy na nowe. Pozostałą część podłogi po wysuszeniu musimy wycyklinować. Cyklinowanie polega na szlifowaniu powierzchni drewna w celu pozbycia się uszkodzonej warstwy wierzchniej. Do pracy niezbędne jest użycie specjalnego narzędzia, jakim jest cykliniarka. Potrzebujesz też papieru ściernego o różnej gradacji, odkurzacza przemysłowego, masy szpachlowej do drewna, lakieru lub oleju do drewna, pędzli lub wałków.
Jak wycyklinować podłogę? W pierwszej kolejności opróżnij pomieszczenie, usuń wszystkie meble i inne przedmioty, które mogłyby utrudniać pracę. Zdemontuj też listwy przypodłogowe, co ułatwi szlifowanie krawędzi podłogi.
Prace rozpocznij od nałożenia na cykliniarkę papieru ściernego o gradacji od 36 do 40. Maszynę trzeba prowadzić tak, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni do klepek parkietu i włókien drewna. Zabieg cyklinowania powtarza się, stosując papier o gradacji 60 i zmieniając kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzedniej operacji. Na ostatnie szlifowanie potrzebny będzie drobny papier o gradacji od 80 do 100. Ponownie przeprowadzamy je w innym kierunku. Jak widzisz, nie jest to łatwe zadanie. Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z tego typu narzędziem, lepiej cyklinowanie zlecić fachowcowi.
Po szlifowaniu drewnianych desek, należy wypełnić wszelkie ubytki szpachlą. Doskonałym preparatem jest Szpachla Do Drewna VIDARON. To gotowa do użycia akrylowa szpachla do drewna zawierająca terpentynę, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność produktu do podłoża. Odpowiednią twardość i możliwość dowolnej obróbki zapewnia dodatek mączki kwarcowej. Szpachla jest bardzo łatwa w aplikacji oraz obróbce – łatwo się szlifuje i poleruje, a co ważne – nie pęka podczas wysychania.
Produkt nakładamy przy pomocy metalowej szpachelki. Należy nakładać warstwy o grubości do 4 mm. Dla dużych i głębokich ubytków kolejne warstwy szpachli aplikujemy po upływie 2-3 godzin. Wypełnione szczeliny wymagają przeszlifowania i odpylenia.
Ponownie wyszlifowaną i oczyszczoną z pyłu podłogę możemy wykończyć lakierem. W tym celu najwłaściwiej użyć produktu wysokiej jakości, jak Lakier Bezpodkładowy VIDARON to szybkoschnący lakier, który tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu (40% v/v roztworów). Charakteryzuje się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża.
Aplikacja Lakieru Bezpodkładowego VIDARON nie jest bardzo skomplikowana. Oto, jak należy ją wykonać:
- Przeprowadzamy ją za pomocą miękkiego pędzla lub wałka.
- Podłoże przeznaczone do lakierowania powinno być suche, bez kurzu i zanieczyszczeń.
- Drewno zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i osuszyć.
- Pamiętaj, że Lakieru Bezpodkładowego VIDARON nie wolno nakładać na podłoża zagruntowane – lakier stosuje się bezpodkładowo. Nie można zwłaszcza nakładać go na podłoża zagruntowane lakierem nitrocelulozowym typu kapon.
- Lakier przed nałożeniem starannie wymieszaj. Nie rozcieńczaj go i nie mieszaj z innymi lakierami. Na kilka godzin przed malowaniem umieś
- lakier w pomieszczeniu, w którym będzie wykonywane lakierowanie.
- Nakładamy 2 do 3 warstw produktu w minimum 12-godzinnych odstępach. Najlepsze efekty dekoracyjne uzyskuje się przez nałożenie 3 warstw lakieru.
- Pamiętajmy, aby lakierować parkiet w temperaturze co najmniej 16°C, a pomieszczenie było odpowiednio wentylowane.
Każdą wyschniętą warstwę należy przeszlifować papierem ściernym. Jest to tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Jeśli chcemy uzyskać powłoki matowe lub półmatowe, wybierzmy papier o gradacji 220-320. Efekt połysku zagwarantuje szlifowanie papierem o ziarnistości 320-400. Po każdym szlifowaniu należy dokładnie odpylić powierzchnię.
Użytkowanie drewnianej podłogi możemy rozpocząć po upływie 24 godzin od aplikacji ostatniej warstwy. Pełne właściwości użytkowe lakierowany parkiet osiąga po upływie od 3 do 5 dni.
Renowacja podłogi drewnianej może też zakładać zmianę kolorystyki drewna. Produktem, który do tego służy, jest Bejca Do Drewna VIDARON. Bejca równomiernie wnika w drewno, ale nie podnosi jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite.
Bejca Do Drewna VIDARON tworzy transparentne powłoki z widocznymi słojami. Podkreśla naturalne piękno drewna i nadaje mu kolor, nie pozostawia tłustej warstwy, a do tego charakteryzuje się bardzo łatwą aplikacją. Bejca dostępna jest w kilkunastu naturalnych kolorach drewna, od dębu bielonego B01 po mahoń szlachetny B13.
Bejcy Do Drewna VIDARON używamy przed aplikacją Lakieru Bezpodkładowego VIDARON. Drewno przeznaczone do bejcowania powinno być oczyszczone, suche, gładkie i równe, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Bejcę nakładamy poprzez wcieranie tamponem lub szmatką. Następnie trzeba zebrać nadmiar bejcy aż do uzyskania równomiernego koloru. W zależności od oczekiwanej intensywności koloru kolejną warstwę możesz nanieść po 24 godzinach. Pamiętaj, że między warstwami bejcy nie wolno stosować szlifowania. Po bejcowaniu podłogę trzeba zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym VIDARON.
Produkty VIDARON idealnie nadają się do renowacji drewnianej podłogi po zalaniu. Sprawdź nasze wskazówki i zadbaj, by Twoja podłoga z drewna była znów piękna!