Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?

Przeczytasz w 2 min
Udostępnij

Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które gwarantuje użytkownikom wysoki komfort cieplny w domu. Co jednak zrobić, jeśli chcemy położyć na nim drewnianą podłogę? Jakie drewno wybrać i jak je zabezpieczyć, aby zapewnić podłodze piękny wygląd na wiele lat?

Chodzenie po drewnianej podłodze

Ogrzewanie podłogowe a drewniana podłoga

Wielu producentów ogrzewania podłogowego zaleca stosowanie posadzki z kamienia lub płytek ceramicznych – ponieważ materiały te są dobrymi nośnikami ciepła. Z kolei drewno ze względu na to, że przy zmianach temperatury zmienia swoją objętość – pęcznieje i się kurczy, nie jest polecane na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli jednak budynek jest energooszczędny, dobrze zaizolowany, a instalacja grzewcza poprawnie wykonana, możemy śmiało wybrać podłogę z drewna bez obawy o jej uszkodzenie czy wygląd. Warto w takim wypadku przemyśleć wybór gatunku drewna, które najlepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.

Jakie drewno wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Najlepiej sprawdzi się twarde i odporne na wysoką temperaturę rodzime drewno – dąb oraz jesion. Producenci podłóg polecają również gatunki egzotyczne, np. teak, merbau, doussie i jatoba. Gatunki te cechuje wysoki czynnik przewodzenia ciepła oraz niski współczynnik skurczu.

Dobrym wyborem jest ponadto drewniana podłoga warstwowa. Ten rodzaj podłogi jest odporny na działanie podwyższonej temperatury, a budowa warstwowa pozwala zachować podłodze stabilność wymiarową oraz zapobiega zmianom geometrycznym i pękaniu drewna przy zmianach wilgotności czy temperatury – zwłaszcza pod wpływem ogrzewania podłogowego. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknym parkietem przez wiele lat. Warto jednak pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi z drewna.

Parkiet w domu

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?

Drewnianą podłogę odpowiednio zabezpieczymy, stosując sprawdzone preparaty dobrej jakości, które zachowają piękno drewnianego parkietu na bardzo długi czas.

Dewnianą posadzkę możemy zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym VIDARON. To preparat dedykowany podłogom z drewna, który chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami oraz ścieraniem.

Malowanie desek podłogowych

Preparat nakładamy na czystą, umytą i osuszoną podłogę. Aplikację przeprowadzamy za pomocą miękkiego pędzla, wałka lub natrysku. Najlepiej nałożyć 3 warstwy lakieru – pamiętając o 12-godzinnych odstępach pomiędzy kolejnymi warstwami. Podłogę można użytkować po upływie 24 godzin od aplikacji ostatniej warstwy, a pełne właściwości użytkowe podłoga osiąga po 3 do 5 dniach od aplikacji.

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie