Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które gwarantuje użytkownikom wysoki komfort cieplny w domu. Co jednak zrobić, jeśli chcemy położyć na nim drewnianą podłogę? Jakie drewno wybrać i jak je zabezpieczyć, aby zapewnić podłodze piękny wygląd na wiele lat?
Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe
Wielu producentów ogrzewania podłogowego zaleca stosowanie posadzki z kamienia lub płytek ceramicznych – ponieważ materiały te są dobrymi nośnikami ciepła. Z kolei drewno ze względu na to, że przy zmianach temperatury zmienia swoją objętość – pęcznieje i się kurczy, nie jest polecane na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli jednak budynek jest energooszczędny, dobrze zaizolowany, a instalacja grzewcza poprawnie wykonana, możemy śmiało wybrać podłogę z drewna bez obawy o jej uszkodzenie czy wygląd. Warto w takim wypadku przemyśleć wybór gatunku drewna, które najlepiej sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.
Co na podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?
Najlepiej sprawdzi się twarde i odporne na wysoką temperaturę rodzime drewno – dąb oraz jesion. Producenci podłóg polecają również gatunki egzotyczne, np. teak, merbau, doussie i jatoba. Gatunki te cechuje wysoki czynnik przewodzenia ciepła oraz niski współczynnik skurczu.
Dobrym wyborem jest ponadto drewniana podłoga warstwowa. Ten rodzaj podłogi jest odporny na działanie podwyższonej temperatury, a budowa warstwowa pozwala zachować podłodze stabilność wymiarową oraz zapobiega zmianom geometrycznym i pękaniu drewna przy zmianach wilgotności czy temperatury – zwłaszcza pod wpływem ogrzewania podłogowego. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknym parkietem przez wiele lat. Warto jednak pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi z drewna.
Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przy ogrzewaniu podłogowym?
Drewnianą podłogę odpowiednio zabezpieczymy, stosując sprawdzone preparaty dobrej jakości, które zachowają piękno drewnianego parkietu na bardzo długi czas.
Dewnianą posadzkę możemy zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym VIDARON. To preparat dedykowany podłogom z drewna, który chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami oraz ścieraniem.
Preparat nakładamy na czystą, umytą i osuszoną podłogę. Aplikację przeprowadzamy za pomocą miękkiego pędzla, wałka lub natrysku. Najlepiej nałożyć 3 warstwy lakieru – pamiętając o 12-godzinnych odstępach pomiędzy kolejnymi warstwami. Podłogę można użytkować po upływie 24 godzin od aplikacji ostatniej warstwy, a pełne właściwości użytkowe podłoga osiąga po 3 do 5 dniach od aplikacji.