Wróć do artykułów

Jak usunąć rysy i ubytki – renowacja drewna przy użyciu szpachli

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewno – surowiec naturalny, ekologiczny, uniwersalny i niezwykle trwały. Pozwala na wykorzystywanie go na wiele różnych sposobów – od budowy domów poprzez parkiety i stolarkę otworową aż do małych elementów dekoracyjnych jak ramy obrazów lub zabawki dla dzieci. Jednak jak wszystko, co intensywnie używane przez człowieka, może ulec zniszczeniu. Rysy, zadrapania, ubytki – to powszechne efekty eksploatowania drewnianych mebli i elementów. W jaki sposób je usunąć, przywracając drewnu dawny wygląd?

Szukanie rys i ubytków na drewnianej podłodze

Jeśli na drewnianym przedmiocie pojawi się nieestetyczne wgłębienie spowodowane np. uszkodzeniem mechanicznym lub kurczeniem się drewna pod wpływem wilgoci – myślimy, że to już nieodwracalna zmiana i nic z tym nie można zrobić. Jednak właściwie przeprowadzona renowacja przy użyciu odpowiednich produktów skutecznie ukryje powstałe ubytki.

Czym skutecznie wypełnić ubytki w drewnie?

Produktem specjalnie przeznaczonym do wypełniania szczelin i wyrównywania ubytków na powierzchni drewna jest Szpachla do drewna VIDARON.
To wysokiej jakości akrylowa szpachla do drewna miękkiego, twardego oraz materiałów drewnopochodnych, które są użytkowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Produkt zawiera terpentynę, która decyduje o bardzo dobrej przyczepności masy do drewnianego podłoża. Dodatek mączki kwarcowej nadaje jej odpowiednią twardość, ułatwiając dalszą obróbkę. Wyrób nie pęka podczas wysychania i później – w trakcie szlifowania i polerowania. Jest jednocześnie twardy i elastyczny.


Masa szpachlowa jest dostępna w 11 kolorach imitujących naturalne drewno jak: brzoza, świerk, jesion, buk, sosna, jodła, olcha, dąb, orzech, mahoń, palisander oraz w kolorze białym. Dlatego przed zakupem należy dobrać jej kolor do koloru drewna, które zamierzamy poddać renowacji.

Jak właściwie przeprowadzić renowację drewna?

Renowacja drewna nie jest wbrew pozorom zajęciem trudnym i skomplikowanym, można ją zatem wykonać samodzielnie. Należy tylko postępować według poniższej instrukcji.

Przygotowanie podłoża

Drewno na początku należy dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i wszelkiego typu zanieczyszczeń. Usuwamy nietrwałe powłoki malarskie, które się łuszczą i pękają. Następnie szlifujemy całą powierzchnię. Używamy do tego papieru ściernego o gradacji od 120 do 320 (w zależności od tego z jaką powłoką mamy do czynienia).

Szlifowanie drewna

Zeszlifowaną powierzchnię należy dokładnie odpylić – najlepiej usunąć nagromadzony pył odkurzaczem.

Szpachlowanie

Szpachla do drewna VIDARON jest produktem gotowym do użycia. Po otwarciu należy ją tylko dokładnie wymieszać.
Przy pomocy metalowej szpachelki nakładamy w miejsce ubytku warstwę szpachli o grubości 4mm. W przypadku większych szczelin nakładamy drugą warstwę wyrobu o takiej samej grubości. Kolejne warstwy należy nakładać w odstępie 2-3 godzin, aż poprzednia warstwa całkowicie wyschnie. Powłokę z wyrównanymi ubytkami należy ponownie przeszlifować, aby uzyskać gładką powierzchnię. Do tego używamy papieru o jak najmniejszej ziarnistości, aby nie było widać rys i by nie zetrzeć wypełnionych szpachlą szczelin. Po przeszlifowaniu usuwamy pył z drewna. Prace należy wykonywać w optymalnej temperaturze – powyżej 5°C.

Przykładowy sposób wykończenia powierzchni drewnianej po zastosowaniu Szpachli VIDARON.

Bejcowanie

Gładką i równą powierzchnię należy zabejcować. Do tego używamy Bejcy VIDARON, która podkreśli naturalne piękno drewna. Wyrób nakładamy miękką szmatką lub tamponem, wcierając go w powierzchnię drewna. Gdy powierzchnia uzyska równomierne wybarwienie, zbieramy nadmiar produktu. Naniesioną warstwę pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Jeśli zależy nam na intensywnym kolorze, możemy nałożyć kolejną warstwę bejcy. Ona także musi schnąć 24 godziny. Nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego. Tak przygotowaną powierzchnię należy polakierować.

Lakierowanie drewna

Bejca jest produktem wyłącznie dekoracyjnym. Odpowiednią ochronę zapewnimy drewnu poprzez nałożenie Lakieru Bezpodkładowego VIDARON. Nadaje on drewnianej powierzchni wyjątkową trwałość, odporność na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Lakier przed użyciem należy starannie wymieszać. Produktu nie rozcieńczamy i nie mieszamy z innymi lakierami. Pamiętajmy również, że lakier ten dedykowany jest do wnętrz.
Nakładamy go za pomocą miękkiego pędzla, wałka lub poprzez natrysk. Należy zaaplikować 2 lub 3 warstwy produktu w odstępach 12 godzin. Pomiędzy nakładanymi warstwami należy przeszlifować powierzchnię. Ziarnistość papieru dobieramy w zależności od rodzaju efektu dekoracyjnego: 220-320 – półmat i mat, 320-400 – połysk. Powierzchnię można użytkować po 24 godzinach, jednak pełne właściwości użytkowe uzyskuje ona po 3-5 dniach od lakierowania.
Lakierowanie powinno się wykonywać w wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze od 16°C i przy niskiej wilgotności powietrza.

Mycie narzędzi

Po zakończeniu wszystkich prac należy dokładnie umyć używane narzędzia. Wykorzystujemy do tego rozcieńczalnik olejno-ftalowy lub bezaromatyczny. Materiały, którymi aplikowaliśmy bejcę, czyli tampony i szmatki bawełniane, należy umieścić w metalowym opakowaniu i zalać wodą. Zapobiegnie to ich samozapłonowi.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Renowacja drewnianych schodów

Renowacja drewnianych schodów

Przeczytasz w 0 min

Renowacja drewnianej posadzki - krok po kroku

Renowacja drewnianej posadzki - krok po kroku

Przeczytasz w 3 min

Naprawa i renowacja drewnianej podłogi po zalaniu

Naprawa i renowacja drewnianej podłogi po zalaniu

Przeczytasz w 4 min

Wypełnianie ubytków w drewnianych powierzchniach

Wypełnianie ubytków w drewnianych powierzchniach

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie