Wróć do artykułów

Wypełnianie ubytków w drewnianych powierzchniach

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Meble i elementy wyposażenia wykonane z drewna, jak każda intensywnie użytkowana rzecz może zostać uszkodzona. Uderzenia mechaniczne mogą doprowadzić do powstawania nieestetycznych rys i wyszczerbień. Jak i czym naprawić powstałe w drewnie ubytki?

Ubytek w drewnianej powierzchni

Jeżeli przez naszą nieuwagę, nieostrożną zabawę dzieci lub inne czynniki zewnętrzne, przed którymi nie zabezpieczyliśmy mebli czy innych elementów drewnianych, doszło do ich uszkodzenia, nie musimy się martwić. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni produkt, dzięki któremu naprawimy powstałe ubytki i przywrócimy estetyczny wygląd każdemu przedmiotowi.

Czym uzupełnić ubytki w drewnie?

Jednym z produktów dedykowanym naprawie ubytków i nierówności w drewnie jest Szpachla do drewna VIDARON. Jest to akrylowa masa naprawcza, która została wyprodukowana z dodatkiem terpentyny – zapewniającej dobrą przyczepność masy do drewna oraz mączki kwarcowej – która odpowiada za odpowiednią twardość i możliwość obróbki masy po wyschnięciu. Szpachla nie pęka, nie kruszy się, jest elastyczna, a ponadto można ją szlifować i polerować.

Szpachla VIDARON to produkt gotowy do użycia, przed aplikacją należy ją tylko wymieszać. Można nią uzupełniać zarówno duże ubytki w drewnie, jak i małe. Jest dostępna w kolorze białym oraz 11 kolorach imitujących naturalne drewno, np. buk, sosnę czy mahoń, co pozwala łatwo dopasować produkt do większości stosowanych w meblarstwie i architekturze gatunków drewna. Dostępność masy w kilkunastu kolorach pozwala dodatkowo szybko zamaskować ubytki w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości przeprowadzenia natychmiastowej renowacji uszkodzonego elementu.

W jaki sposób naprawiamy ubytki przy pomocy masy marki VIDARON? Musimy najpierw oczyścić drewno z brudu i kurzu. Jeżeli na powierzchni pojawiły się tłuste i żywiczne plamy – przecieramy element benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Następnie szlifujemy powierzchnię przy pomocy papieru ściernego (gradacja 100-220 – w zależności od gatunku drewna i stanu powłoki malarskiej). Po odpyleniu możemy przystąpić do wypełniania ubytków.

Szpachlowanie ubytku

Metalową szpachelką nakładamy warstwę masy o grubości do 4 mm i pozostawiamy do wyschnięcia na 2-3 godziny. Jeżeli mamy do czynienia z dużym ubytkiem po wyschnięciu pierwszej warstwy, nakładamy warstwę drugą również o grubości do 4 mm i pozostawiamy do wyschnięcia, a w razie potrzeby – kolejną warstwę, postępując tak samo, jak przy poprzednich. Po całkowitym wyschnięciu szlifujemy powierzchnię papierem ściernym i odkurzamy. Powierzchnia jest gotowa do dalszych prac konserwatorskich.

Na Szpachlę VIDARON można aplikować dowolny impregnat i środek dekoracyjny – lakier, lakierobejcę, bejcę, itd. Produkt można stosować zarówno na drewno lite (miękkie i twarde), jak i materiały drewnopochodne użytkowane wewnątrz i na zewnątrz.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Odnawiamy meble drewniane – poradnik „krok po kroku”

Odnawiamy meble drewniane – poradnik „krok po kroku”

Przeczytasz w 5 min

Odnawiamy drewniany blat kuchenny

Odnawiamy drewniany blat kuchenny

Przeczytasz w 6 min

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie