Wróć do artykułów

Renowacja zegara z drewna − prosty poradnik

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Drewno to najwdzięczniejszy materiał do renowacji. Jak żaden inny można go odnawiać, powtórnie malować i ponownie cieszy oczy swoją naturalną strukturą. Drewniane zegary, kiedyś popularne, dzisiaj zapomniane, to przykład kunsztownego zastosowania drewna. Jeśli znajdziesz gdzieś w domowych szpargałach taki zegar – nie wyrzucaj go! Dzięki odrobinie pracy możesz zyskać wyjątkową ozdobę!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Renowacja zegara - dlaczego warto?
  • Renowacja drewnianego zegara - od czego zacząć?
  • Jak odnowić stary zegar krok po kroku?

Odnowiony drewniany zegar może być niebagatelną ozdobą. Nowych zegarów nie robi się już dziś z drewna, co przesądza o wyjątkowości modeli z dawnych lat. Co ciekawe, drewniany zegar będzie wyjątkowym detalem do podkreślenia charakteru wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. I nie ma większego znaczenia, czy to zegar zbudowany dosyć prosto, np. w czasach PRL, czy to rustykalna, kunsztowna konstrukcja z mnóstwem detali.

Renowacja drewnianego zegara wymaga nieco pracy, ale daje dużo satysfakcji. W tym poradniku znajdziesz informacje, jak to zrobić krok po kroku.

Stary drewniany zegar możesz odnowić, używając środków z gamy VIDARON.
Stary drewniany zegar możesz odnowić, używając środków z gamy VIDARON.

Renowacja drewnianego zegara - od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, obejrzyj zegar i dowiedz się o nim jak najwięcej. Jeżeli nie zachowała się data produkcji, nazwa zakładu lub żadne inne informacje, warto z takim mechanizmem pojawić się u doświadczonego zegarmistrza lub antykwariusza. Dlaczego? Bo w niektórych przypadkach może okazać się, że stary „rupieć” znaleziony na babcinym strychu to zabytek, na dodatek sporo warty! Wówczas warto zrewidować swoje plany odnośnie domowej renowacji, aby nie zniszczyć zabytku i ewentualnie... nie stracić pieniędzy.

Jeśli jednak wiesz już, że zegar z którym masz do czynienia nie jest szeroko rozumianym antykiem – śmiało, możesz nadawać mu nowy wygląd. Teraz warto obejrzeć go pod kątem technicznym. Może gdzieś uda się zdobyć informacje o rodzaju wykorzystanego drewna i powłok zabezpieczających. Ważne są wykorzystane techniki łączenia – rozebraną na części skrzynię trzeba będzie złożyć. Jeżeli zrobi się to nieumiejętnie, można uszkodzić oryginalne łączenia, zawiasy czy śruby i trzeba będzie szukać współczesnych alternatyw.

Dobrą praktyką jest wykonywanie zdjęć przed demontażem i na jego poszczególnych etapach. Warto pamiętać, że każdy zegar mechaniczny to dość skomplikowany mechanizm. Dotyczy to także drewnianych obudów, do których przytwierdzano często wiele ozdobników. Zanim coś zdemontujesz, utrwal na zdjęciu, w którym było miejscu. Taka dokumentacja może się okazać zbawienna na etapie powtórnego montażu, kiedy trudno z pamięci przypomnieć sobie, gdzie dany element powinien się znaleźć.

Przed przystąpieniem do pracy trzeba będzie zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały. Na etapie demontażu na pewno przyda się wkrętak i plastikowa szpachelka lub inne narzędzie pozwalające bezpiecznie podważać i oddzielać drewniane elementy.

W czasie czyszczenia i przygotowań do malowania niezbędny będzie papier ścierny – najlepiej w różnych gramaturach oraz szpachelka lub wąski skrobak do oczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Czasami nie obejdzie się bez rozpuszczalnika, a na etapie czyszczenia przyda się benzyna ekstrakcyjna.

Jeżeli w drewnianej obudowie wystąpiły ubytki lub uszkodzenia, dobrze ją zaszpachlować odpowiednim preparatem takim jak VIDARON Szpachla do Drewna.

Do malowania przygotuj wąski wałek lub pędzel – ten drugi łatwiej pozwoli zamalowywać nierówne powierzchnie i detale. Pomyśl nad metodą nanoszenia powłok szmatką lub gąbką. W przypadku stosunkowo niedużych obiektów, takich jak zegary, gdzie oczekiwany jest efekt jak najbardziej ozdobny, zabezpieczanie drewna poprzez wcieranie preparatu, np. bejcy, daje bardzo dobre efekty.

Drewniany zegar stojący po renowacji prezentuje się pięknie i stylowo.
Drewniany zegar stojący po renowacji prezentuje się pięknie i stylowo.

Jak odnowić stary zegar krok po kroku?

Jeśli zegar jest zachowany w dobrym stanie, nie trzeba go rozbierać na czynniki pierwsze. Pomaluj go tylko od zewnątrz, bez ingerencji w środek konstrukcji. Demontaż ograniczy się wtedy do odkręcenia wskazówek, metalowych pokręteł i ewentualnego zabezpieczenia tarczy.

Jeśli na tarczy są cyfry wykonane z metalu, warto je delikatnie zdemontować. Zdarza się też, że cała tarcza jest osobnym elementem z drewna, metalu lub ceramiki. Przed rozpoczęciem prac zdejmij ją i sprawdź, czy też nie wymaga dodatkowej konserwacji.

W przypadku zegarów mocno zużytych lub zniszczonych całość trzeba rozłożyć. Będzie to wymagać sporo pracy i czasu. Wykręć stare śruby lub wkręty, choć stare zegary będą raczej łączone przy pomocy kleju i finezyjnych technik stolarskich. Postępuj delikatnie, aby nie zniszczyć delikatnych dekorów lub frezów i wypustek na łączeniach.

Trzeba będzie też wyjąć znajdujący się w środku mechanizm. Jeżeli jest to klasyczny zegar mechaniczny z masą zębatek i sprężyn, wyjmij mechanizm w całości. Jeżeli jest sprawny, można pokusić się o samodzielny przegląd, czyszczenie i smarowanie. Jeśli nie działa – tę część pracy warto raczej powierzyć fachowcom.

Znający się na rzeczy zegarmistrz doprowadzi zegarowe „serce” do ładu. Samodzielne naprawy to osobna historia, wymagająca doświadczenia i większych umiejętności. Jeśli natomiast masz do czynienia z zegarem stylizowanym, który w swoim wnętrzu skrywa mechanizm elektryczny, po prostu go zdemontuj, w miarę możliwości wyczyść i ewentualnie wymień baterie.

Zdemontowany zegar należy starannie oczyścić. Jeśli stare powłoki są w dobrym stanie, można pokusić się o ich przemalowanie. Najczęściej konieczne będzie jednak ich usunięcie. Tutaj przyda się papier ścierny, ewentualnie szlifierka elektryczna, ale nie wszędzie da się dotrzeć tym narzędziem. W wielu miejscach niezbędne będzie czyszczenie ręczne.

Wyczyszczone elementy, gdzie odsłonięto surowe drewno, można przejrzeć i w miarę potrzeby uzupełnić szpachlówką. Dobrze sprawdzi się np. mocna i elastyczna Szpachla do Drewna VIDARON. Po szpachlowaniu należy powtórzyć szlifowanie, aby uniknąć przebarwień. Do etapu malowania drewno trzeba wytrzeć, odtłuścić i wysuszyć.

Dobry efekt pozwoli uzyskać Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. Dwanaście dostępnych kolorów stwarza spore pole do popisu. Przy odrobinie fantazji i zacięcia możesz nawet pokusić się o malowanie poszczególnych elementów różnymi kolorami. Ułatwia to zakup Lakierobejcy w niedużych opakowaniach 0,2 l.

Jeśli natomiast poszukujesz produktu, który gwarantuje efekt jak najbardziej naturalny i rustykalny, można odnowić zegar Bejcą do Drewna VIDARON. Doskonale nanosi się ją szmatką, kryje równo i dokładnie. To rozwiązanie dla osób ceniących naturalne piękno drewna, bez dodatkowego połysku. Twój zegar może zyskać nowy charakter aż w trzynastu kolorach.

Stare drewniane zegary po renowacji.

Kiedy już skończysz renowację – odezwij się do nas! Z chęcią poznamy i przedstawimy efekty Twoich prac. A może masz jakieś ciekawe porady jak przeprowadzać kolejne etapy? Podziel się z nami i innymi pasjonatami renowacji drewna!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Renowacja taboretu w kilku prostych krokach

Renowacja taboretu w kilku prostych krokach

Przeczytasz w 7 min

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Renowacja biurka drewnianego krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie