Wróć do artykułów

Stare, drewniane ramy obrazów - odnowienie i konserwacja

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Nic tak pięknie nie dekoruje ściany, jak urzekający obraz. Aby jednak przyciągał on uwagę i zachwycał, musi mieć odpowiednią oprawę, czyli stylową ramę. Co zrobić, jeśli obrazy w twoim domu mają stare i nadszarpnięte zębem czasu ramy z drewna, które je szpecą? Zamiast przepłacać i wymieniać stare ramy na nowe, odnów je i nadaj im niepowtarzalny charakter!

Malowanie ramki

Renowacja drewnianej ramy – od czego zacząć?

Renowacja drewnianej ramy powinna rozpocząć się od dokładnego zabezpieczenia obrazu. Jeśli masz możliwość – na czas konserwacji wyjmij go z ramy. Jeżeli nie możesz tego zrobić – osłoń obraz wyciętym na wymiar kawałkiem tektury. W ten sposób unikniesz zabrudzenia i zniszczenia obrazu.

Następnie powinieneś przeszlifować drewniane ramy, aby pozbyć się starych i nietrwałych powłok malarskich. W tym celu użyj papieru ściernego o gradacji 120, który dotrze nawet w najdrobniejsze zakamarki (w przypadku ram rzeźbionych) i nada powierzchni gładkość. Po dokładnym przeszlifowaniu, ramę musisz oczyścić z nagromadzonego pyłu. Teraz możesz aplikować produkty dekoracyjne.

Jak ozdobić drewnianą ramę?

Ramę po przeszlifowaniu możesz zabejcować. W ten sposób uwydatnisz naturalne piękno drewna i podkreślisz rysunek słojów – jeśli są one widoczne. Wybierz Bejcę do drewna VIDARON, która nie podnosi włókien drewna i jest bardzo łatwa w aplikacji (dzięki formule easy to use). W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz nałożyć jedną lub dwie warstwy produktu, pamiętając o tym, aby kolejną warstwę aplikować po 24 godzinach od nałożenia warstwy pierwszej. Całość zabezpiecz woskiem lub Lakierem Akrylowym VIDARON, który nie wydziela drażniącego zapachu, jest bezpieczny w użytkowaniu i pięknie podkreśli kolor drewna.

Jeżeli chcesz uzyskać natychmiastowy efekt przy jak najmniejszym wysiłku, możesz pokryć ramę Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. To preparat o żelowej konsystencji, który nie chlapie i nie spływa podczas malowania, nadaje drewnu piękny kolor o lekko satynowym połysku i trwale chroni drewno przed promieniowaniem UV. Wybierając ten produkt, powinieneś nanieść na drewno 2-3 warstwy w minimum 12-godzinnych odstępach. Dzięki temu uzyskasz trwały i spektakularny efekt oraz stylową oprawę dla swoich obrazów.

Orginalna rama

Dla wielbicieli klasyki i ponadczasowego piękna idealnym rozwiązaniem będzie drewniana rama w kolorze złota. Jak uzyskasz taki efekt? W bardzo prosty sposób! Wystarczy, że wyszlifowaną, gładką powierzchnię ramy polakierujesz bezbarwnym Lakierem Akrylowym VIDARON, a następnie pokryjesz sprayem ŚNIEŻKA Moje deko z efektem złota, który nada ramom szlachetny charakter. Spray ma bardzo dobre krycie, jest odporny na działanie wody i szybko schnie. Złota rama będzie pięknym tłem dla pejzaży, portretów i scen rodzajowych.

Postarzana rama z drewna – jak ją zrobić samemu?

Jeżeli lubisz własnoręcznie wykonywać ozdoby do domu, możesz pokusić się o samodzielne zrobienie postarzanej ramy. W tym celu potrzebne ci będą cztery drewniane listewki – wymiary zależą od wymiarów obrazu, jaki umieścisz w ramie.

Listewki muszą być wyszlifowane i odpylone – tylko na taką powierzchnię możesz aplikować produkty dekoracyjne. Ramę możesz pokryć bejcą, lakierobejcą czy sprayem dekoracyjnym w kolorze złota lub miedzi.

Rustykalne ramki

Jeżeli jednak chciałbyś uzyskać subtelny efekt postarzenia, a rama ma być oprawą dla nowoczesnej grafiki lub fotografii rodzinnej możesz zdecydować się na postarzenie metodą shabby chic. W tej technice ramę pokryj najpierw farbą do drewna w ciemnym kolorze, np. ŚNIEŻKA Moje deko emalia akrylowa do drewna i metalu w odcieniu Brąz lub Sepia. Następnie, kiedy farba wyschnie, pokryj ją woskiem, w szczególności wszystkie elementy dekoracyjne, ornamenty i rzeźbienia. Potem pomaluj ramkę farbą w jasnym kolorze – białym lub beżowym. Po wyschnięciu wykonaj przecierki na powierzchni ramy, delikatnie przecierając papierem ściernym białą farbę z woskiem – do momentu aż odsłonisz farbę ciemniejszą. W ten sposób nadasz ramkom delikatny efekt postarzenia, idealnie pasujący do wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim czy eklektycznym shabby chic.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Odnawiamy drewniane zabawki

Odnawiamy drewniane zabawki

Przeczytasz w 3 min

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Przeczytasz w 3 min

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie