Wróć do artykułów

Odnawiamy meble drewniane – poradnik „krok po kroku”

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Renowacja mebli drewnianych to sposób, aby przywrócić im dawny blask. Sprawdź, jak krok po kroku odnowić komodę, regał lub szafki kuchenne. Podpowiadamy, jak przeprowadzić malowanie mebli, jak uzupełnić ubytki i zabezpieczyć powierzchnię.

Spis treści:

  1. Krok pierwszy – szlifujemy
  2. Krok drugi – szpachlujemy
  3. Krok trzeci – bejcujemy
  4. Krok czwarty – lakierujemy
  5. Jak odnowić meble drewniane lakierowane?
  6. Krok piąty – kończymy pracę i myjemy narzędzia
  7. Jak dbać o odnowione drewniane meble?

Drewniane meble są synonimem luksusu i trwałości. Jednak, jak każdy przedmiot ulegają zużyciu. Dotyczy to głównie powłok zewnętrznych, które odpowiadają za estetykę oraz ochronę drewnianego mebla. Ubytki, rysy, odbarwienia to tylko niektóre bolączki starych mebli. Jak je odnowić? Zapoznaj się z poradnikiem renowacji mebli „krok po kroku”.

1. Krok pierwszy – szlifujemy

Renowacja mebli to proces złożony, ale nieskomplikowany. Stosując się do kilku reguł można osiągnąć założone efekty i cieszyć się drewnianymi meblami przez kolejne lata.

Każda praca z drewnem, a w szczególności nanoszenie nowych powłok lakierniczych należy rozpoczynać od przygotowania powierzchni. Konieczne jest usunięcie starych farb i lakierów oraz zanieczyszczeń. W tym celu szlifujemy powierzchnię mebli. Do dużych połaci elementów drewnianych najlepiej użyć szlifierki. Miejsca trudno dostępne lub sztukaterię szlifujemy papierem ściernym.

Szlifowanie mebli przed lakierowaniem

W obu przypadkach używamy papieru u ziarnistości od 120 do 320, w zależności od stanu mebli. Następnie przygotowaną powierzchnię trzeba odkurzyć.  Należy pamiętać, że cała powierzchnia mebla powinna być przeszlifowana równomiernie. Ewentualne różnice w przygotowaniu powierzchni mogą spowodować, że efekt malowania nie będzie taki sam na całej powierzchni. W miejscach mocniej wypolerowanych powierzchnia będzie jaśniejsza, natomiast w bardziej szorstkich ciemniejsza.

2. Krok drugi – szpachlujemy

Każdy użytkowany mebel drewniany jest podatny na uszkodzenia. W zależności od twardości drewna z jakiego jest wykonany pojawiają się na nim głębsze lub płytsze rysy i ubytki w drewnie. Szlifowanie nie wyeliminuje takich wad. Dlatego konieczne jest zastosowanie szpachli do drewna. Wybieramy produkt łatwy w użyciu, ale trwały. Jest nim Szpachla do drewna VIDARON.

Występuje ona w kilkunastu kolorach imitujących różne wybarwienia najbardziej popularnych kolorów drewna. Dlatego przed zakupem Szpachli do drewna VIDARON należy dobrać odpowiedni kolor. Szpachla zawiera terpentynę, która decyduje o bardzo dobrej przyczepności masy szpachlowej do drewna, a specjalnie przygotowana mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Nie pęka podczas wysychania, łatwo się szlifuje i poleruje. Po przeszlifowaniu daje gładkie powłoki. 

Pierwszym krokiem jest dokładne wymieszanie produktu. Następnie możemy rozpocząć nakładanie szpachli. Przy pomocy szpachelki metalowej nakładamy jednorazowe warstwy szpachli o grubości do 4 mm. W przypadku szerszych szczelin lub większych nierówności nakładamy kolejne warstwy po wyschnięciu poprzednich tj. po 2-3 godz.

3. Krok trzeci – bejcujemy

Odpowiedni kolor odnawianym meblom nada Bejca do drewna VIDARON. Przed nakładaniem bejcy powierzchnia drewniana powinna być równa i wypolerowana. Dlatego należy wykonać szlifowanie powierzchni drewna a w szczególności miejsc szpachlowanych. Spowoduje to, że nakładanie bejcy będzie łatwiejsze a efekt końcowy idealny. 

Bejca Do Drewna VIDARON to wysokiej jakości produkt bazujący na unikalnym połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami. Dzięki tej formule możemy uzyskać piękne efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna. Występuje w 13 gotowych kolorach gatunków drewna.


Bejca do drewna

Użytkowanie bejcy rozpoczynamy od dokładnego wymieszania produktu celem zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką. Produkt równomiernie wcieramy w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno należy usunąć przy pomocy szmatki.

Bejca Do Drewna VIDARON, dzięki swojej innowacyjnej formule posiada długi czas pracy dlatego możemy dokonywać wszelkich korekt nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 6 godz.  W celu uzyskania ciemniejszego koloru drewna należy aplikować drugą warstwę.

Nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego. Produkt nakładamy, tak jak pierwszą warstwę przy pomocy gąbki lub szmatki na całą powierzchnię drewna. Nadmiar bejcy usuwamy. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 6 godz.

4. Krok czwarty – lakierujemy

Bejca nie jest preparatem zabezpieczającym drewno. Nadaje mu ona ładny wygląd, ale jej powierzchnia nie jest odporna na zarysowania czy oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego należy zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim lakierem.

W tym celu wybieramy Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Jest to szybkoschnący, jednoskładnikowy, gotowy do użycia lakier alkidowo-uretanowany. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się doskonałą rozlewnością, przyczepnością do podłoża oraz jest łatwy w użyciu. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, wydobywając jego urok. Wydziela jedynie nikły zapach podczas nakładania i schnięcia. Lakier nie wymaga stosowania podkładu, co znacznie ułatwia i skraca czas lakierowania.

Lakierowanie mebli
Lakier przed nałożeniem dokładnie mieszamy. Nie należy rozcieńczać go żadnymi środkami. Produkt nakładamy równomiernie na całą powierzchnię wałkiem gąbkowym lub pędzlem do lakierów. Użytkowanie odnowionych powierzchni możliwe po 24 h od lakierowaniach. Pełną wytrzymałość lakier osiągnie po 3 – 5 dniach. Aby powłoka miała odpowiednią trwałość najlepiej nałożyć 2/3 warstwy.

Jak odnowić meble drewniane lakierowane?

Odnawianie starych mebli lakierowanych jest nieco trudniejsze niż renowacja mebli bez wierzchniej warstwy lakieru. Głównym problemem jest tu skuteczne usunięcie starej powłoki. Problemy powoduje zwłaszcza lakier stosowany w meblach z PRL, tzw. chemoutwardzalny. Niestety usunięcie lakieru jest niezbędne – w przeciwnym wypadku renowacja starych mebli się nie powiedzie.

Pierwszym krokiem przy odnawianiu starych mebli lakierowanych jest właśnie zdjęcie lakieru. Wybrana metoda zależy od grubości i rodzaju lakieru. Jedną z technik jest szlifowanie. Użyj papieru ściernego o grubej gradacji, aby stopniowo usuwać stary lakier. Następnie zastosuj papier ścierny o drobniejszej gradacji, aby wygładzić powierzchnię drewna. Metoda ta będzie skuteczna np. przy odnawianiu mebli drewnianych kuchennych.

Druga metoda to użycie opalarki, przydatna przy renowacji starych mebli z PRL, np. komody czy regału. Opalarka to urządzenie, które wytwarza wysoką temperaturę i zmiękcza stare powłoki lakieru lub farby. Możesz je następnie usunąć z pomocą szpachelki i papieru ściernego.

Kolejny etap odnawiania drewnianych mebli po zdjęciu lakieru to wyczyszczenie mebla z resztek, umycie, odpylenie. Dalej postępuj identyczne, jak w przypadku mebli bez lakieru.

5. Krok piaty – kończymy pracę myjemy narzędzia

Na koniec pracy należy pamiętać aby umyć narzędzia – pozostawione nieumyte mogą nie nadawać się kolejnego użycia, Wałek czyścimy rozcieńczalnikiem olejno – ftalowym lub benzyną lakową. Szmatki pozostałe po bejcowaniu musimy zabezpieczyć. Dlatego trzeba je umieścić w zamkniętym metalowym pojemniku i zalać wodą.

Jak dbać o odnowione drewniane meble?

Po odnawianiu starych mebli warto pamiętać, aby o „staruszki” odpowiednio dbać. Usuwaj z mebli kurz i kurz z powierzchni mebli miękką szmatką lub odkurzaczem z końcówką do mebli tapicerowanych. Do mebli lakierowanych lub woskowanych używaj dedykowanych środków do polerowania, aby nadać im połysk i zabezpieczyć powierzchnię.

W przypadku silniejszych zabrudzeń użyj lekko zwilżonej szmatki z łagodnym środkiem czyszczącym. Unikaj nadmiernego używania wody, ponieważ może to uszkodzić drewno.

Gdyby meble ponownie wymagał odświeżenia, środki VIDARON polecają się do kolejnej przygody z renowacją!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie