Wróć do artykułów

Odnawiamy meble drewniane – poradnik „krok po kroku”

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane meble są synonimem luksusu i trwałości. Jednak, jak każdy przedmiot ulegają zużyciu. Dotyczy to głównie powłok zewnętrzny, które odpowiadają za estetykę oraz ochronę drewnianego mebla. Ubytki, rysy, odbarwiania to tylko niektóre bolączki starych mebli. Jak je odnowić? Zapoznaj się z poradnikiem „krok po kroku”.

1. Krok pierwszy – szlifujemy

Renowacja mebli to proces złożony, ale nieskomplikowany. Stosując się do kilku reguł można osiągnąć założone efekty i cieszyć się drewniany meblami przez kolejne lata. Każda praca z drewnem a w szczególności nanoszenie nowych powłok lakierniczych należ rozpoczynać od przygotowania powierzchni. Konieczne jest usunięcie starych farb i lakierów oraz zanieczyszczeń. W tym celu szlifujemy powierzchnię mebli. Do dużych połaci elementów drewnianych najlepiej użyć szlifierki. Miejsca trudno dostępne lub sztukaterię szlifujemy papierem ściernym.

Szlifowanie mebli przed lakierowaniem

W obu przypadkach używamy papieru u ziarnistości od 120 do 320,w zależności od stanu mebli. Następnie przygotowaną powierzchnię trzeba odkurzyć.  Należy pamiętać, że cała powierzchnia mebla powinna być przeszlifowana równomiernie. Ewentualne różnice w przygotowaniu powierzchni mogą spowodować, że efekt malowania nie będzie taki sam na całej powierzchni. W miejscach mocniej wypolerowanych powierzchnia będzie jaśniejsza, natomiast w bardziej szorstkich ciemniejsza.

2. Krok drugi – szpachlujemy

Każdy użytkowany mebel drewniany jest podatny na uszkodzenia. W zależności od twardości drewna z jakiego jest wykonany pojawiają się na nim głębsze lub płytsze rysy i ubytki w drewnie. Szlifowanie nie wyeliminuje takich wad. Dlatego konieczne jest zastosowanie szpachli do drewna. Wybieramy produkt łatwy w użyciu, ale trwały. Jest nim Szpachla do drewna VIDARON.
Występuje ona w kilkunastu kolorach imitujących różne wybarwienia najbardziej popularnych kolorów drewna. Dlatego przed zakupem Szpachli do drewna VIDARON należy dobrać odpowiedni kolor. Szpachla zawiera terpentynę, która decyduje o bardzo dobrej przyczepności masy szpachlowej do drewna, a specjalnie przygotowana mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Nie pęka podczas wysychania, łatwo się szlifuje i poleruje. Po przeszlifowaniu daje gładkie powłoki. Pierwszym krokiem jest dokładne wymieszanie produktu. Następnie możemy rozpocząć nakładanie szpachli. Przy pomocy szpachelki metalowej nakładamy jednorazowe warstwy szpachli o grubości do 4 mm. W przypadku szerszych szczelin lub większych nierówności nakładamy kolejne warstwy po wyschnięciu poprzednich tj. po 2-3 godz.

3. Krok trzeci – bejcujemy

Odpowiedni kolor odnawianym meblom nada Bejca do drewna VIDARON. Przed nakładaniem bejcy powierzchnia drewniana powinna być równa i wypolerowana. Dlatego należy wykonać szlifowanie powierzchni drewna a w szczególności miejsc szpachlowanych. Spowoduje to, że nakładanie bejcy będzie łatwiejsze a efekt końcowy idealny. Bejca VIDARON to wysokiej jakości produkt bazujący na unikalnym połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami. Dzięki tej formule możemy uzyskać piękne efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna. Występuje w 13 gotowych kolorach gatunków drewna.


Bejca do drewna

Użytkowanie bejcy rozpoczynamy od dokładnego wymieszania produktu celem zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką. Produkt równomiernie wcieramy w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno należy usunąć przy pomocy szmatki. Bejca VIDARON, dzięki swojej innowacyjnej formule posiada długi czas pracy dlatego możemy dokonywać wszelkich korekt nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 6 godz.  W celu uzyskania ciemniejszego koloru drewna należy aplikować drugą warstwę. Nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego. Produkt nakładamy, tak jak pierwszą warstwę przy pomocy gąbki lub szmatki na całą powierzchnię drewna. Nadmiar bejcy usuwamy. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 6 godz.

4. Krok czwarty – lakierujemy

Bejca nie jest preparatem zabezpieczającym drewno. Nadaje mu ona efektywny wygląd, ale jej powierzchnia nie jest odporna na zarysowania czy oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dlatego należy zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim lakierem. W tym celu wybieramy Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Jest to szybkoschnący, jednoskładnikowy, gotowy do użycia lakier alkidowo-uretanowany. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się doskonałą rozlewnością, przyczepnością do podłoża oraz jest łatwy w użyciu. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, wydobywając jego urok. Wydziela jedynie nikły zapach podczas nakładania i schnięcia. Lakier nie wymaga stosowania podkładu, co znacznie ułatwia i skraca czas lakierowania.

Lakierowanie mebli
Lakier przed nałożeniem dokładnie mieszamy. Nie należy rozcieńczać go żadnymi środkami. Produkt nakładamy równomiernie na całą powierzchnię wałkiem gąbkowym lub pędzlem do lakierów. Użytkowanie odnowionych powierzchni możliwe po 24 h od lakierowaniach. Pełną wytrzymałość lakier osiągnie po 3 – 5 dniach. Aby powłoka miała odpowiednią trwałość najlepiej nałożyć 2/3 warstwy.

5. Krok piaty – kończymy pracę myjemy narzędzia

Na koniec pracy należy pamiętać aby umyć narzędzia – pozostawione nieumyte mogą nie nadawać się kolejnego użycia, Wałek czyścimy rozcieńczalnikiem olejno – ftalowym lub benzyną lakową. Szmatki pozostałe po bejcowaniu musimy zabezpieczyć. Dlatego musimy umieścić w zamkniętym metalowym pojemniku i zalać wodą.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Odnawianie starego regału – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie