Wróć do artykułów

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Meble politurowane to przykład klasyki i elegancji, która nada szyku każdemu wnętrzu. Co zrobić, kiedy meble z politurą wymagają odnowienia? Jak samodzielnie sporządzić i nakładać politurę na drewno?

Odnawianie mebli z politurą

Politura krok po kroku

Możemy kupić gotową politurę do mebli lub sporządzić własną. Jak to zrobić? Do wcześniej przygotowanego słoja lub butelki wrzucamy płatki szelaku i zalewamy je spirytusem w stosunku 1:4 (czyli jedna porcja szelaku na cztery porcje alkoholu, np. 250g szelaku na litr alkoholu). Następnie zamykamy szczelnie słoik/butelkę i odstawiamy w ciepłe, suche miejsce na minimum 24 godziny, od czasu do czasu mieszając. Kiedy szelak całkowicie się rozpuści, politurę należy przefiltrować przez sitko lub tkaninę, aby oczyścić ją z nierozpuszczonych płatków i drobin. Roztwór można odstawić jeszcze na jakiś czas do odparowania, aby uzyskał on odpowiednią gęstość.

Pzygotowując politurę warto sporządzić kilka roztworów o różnym stężeniu. Dlaczego? Po to, aby mieć odpowiednią politurę na każdy etap politurowania – najmocniejszą na początku, na etapie gruntowania, a najsłabszą na końcu, przy polerowaniu powierzchni.

Szelak

Zwróćmy również uwagę na kolor szelaku, który dobiera się w zależności od gatunku drewna politurowanego. Możemy zakupić szelak bielony (najjaśniejszy), lemon (o żółtym odcieniu), orange (odcień pomarańczowy) oraz rubin (w odcieniu bordowym). Jeżeli nie wiemy, jaki odcień wybrać, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór szelaku orange, który jest najbardziej popularny i uniwersalny – pasuje do wielu gatunków drewna.

Politura – odnawianie drewna

W jaki sposób wykonać samodzielnie politurowanie mebli? Najpierw należy rozpocząć od całkowitego usunięcia starych warstw politury – najlepiej za pomocą papieru ściernego. Duże powierzchnie można potraktować szlifierką oscylacyjną. Całość następnie odpylamy i odtłuszczamy – przecierając powierzchnię spirytusem denaturowanym lub rozpuszczalnikiem.

Po dokładnym oczyszczeniu mebla ze starej warstwy politury i całkowitym przeschnięciu, możemy nakładać nową warstwę produktu. Jest to najtrudniejsza część renowacji, która wymaga od nas wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Politurę szelakową aplikuje się specjalnie przygotowanym tamponem – kłębkiem waty owiniętym czystą, bawełnianą szmatką. Ilość warstw, które należy nałożyć zależy od rodzaju drewna (miękka sosna czy porowaty dąb, drewno lite czy fornirowane) i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Pierwszy etap politurowania

Pierwszy etap politurowania to tzw. gruntowanie, gdzie pierwsze warstwy politury tworzą podkład dla warstw kolejnych. Powierzchnię drewna posypuje się sproszkowanym pumeksem, który wraz z politurą wypełnia pory drewna. Pumeks wcieramy w drewno okrężnymi ruchami za pomoca nasączonego politurą tampona. Zagruntowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia.

Następnie wykonujemy politurowanie właściwe, aplikując od kilku do kilkunastu warstw politury. Nakładamy je przy pomocy czystego tampona i wcieramy w drewno, wykonując ruchy w kształcie ósemki. Po wyschnięciu trzeba wygładzić powierzchnię wełną stalową 00 i 000 lub ścierną włókniną. Gdy powierzchnia stanie się gładka i lśniąca, nakładamy ostatnią warstwę politury o najniższym stężeniu i polerujemy na wysoki połysk. Mebel pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Odnawianie mebli lakierowanych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Jak odnowić meble z PRL? Pomysły na renowację

Jak odnowić meble z PRL? Pomysły na renowację

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie