Masz w domu stare biurko, które nie wygląda już najlepiej? Jeśli zrobione jest z drewna, bez większych problemów możesz je odświeżyć. Jak odnowić biurko? Jakich materiałów i narzędzi użyć? Oto przepis na renowację starego biurka krok po kroku.
- Dlaczego renowacja starego biurka to dobry pomysł?
- Jak odnowić biurko? Przygotowanie do pracy
- Renowacja biurka krok po kroku
Biurko to niezbędny element każdego pokoju ucznia. Teraz, kiedy coraz częściej pracujemy w domu, stało się również ważnym wyposażeniem domowego biura. Chcesz urządzić wygodne home office? Zamiast kupować nowy mebel, warto przeprowadzić renowację biurka, które ma już swoje lata, ale jeszcze dobrze Ci służy.
Jak odnowić biurko? W artykule znajdziesz przydatne wskazówki. Podpowiemy Ci, jak przygotować się do pracy, jakie zgromadzić materiały i narzędzia, jak oczyścić mebel i jak go pomalować. Do renowacji biurka użyjemy środków marki VIDARON.
Dlaczego renowacja starego biurka to dobry pomysł?
Dlaczego biurko po renowacji jest lepszym pomysłem niż zakup nowego mebla? Po pierwsze dlatego, że renowacja biurka to rozwiązanie zdecydowanie tańsze. Wystarczy kilka narzędzi, papier ścierny lub szlifierka czy opalarka (którą można wypożyczyć) i odpowiednie produkty VIDARON! Dochodzi do tego jeszcze Twój czas, ale pamiętaj, że odnawianie mebli może być przyjemnością samą w sobie i pomysłem na nowe hobby!
Po drugie, stare biurka, zwłaszcza te powojenne i z lat 60. czy 70. są dziś bardzo na topie. Pokochaliśmy prosty i funkcjonalny design z PRL, a ceny biurek po renowacji mogą przewyższać nawet ceny nowych mebli. Jeśli odnowisz je sam, możesz mieć designerski sprzęt w domu za ułamek jego rynkowej ceny.
Po trzecie, odnawiając samodzielnie meble wpisujesz się w trend less waste i zero waste, a dzięki temu dbasz o środowisko. Zamiast kupować nowe meble (zwłaszcza te produkowane seryjnie, a więc nieekologicznie) ze sklepów sieciowych, wybierz własnoręczną renowację i stań tym samym po „zielonej stronie”.
Jak odnowić biurko? Przygotowanie do pracy
Renowacja starego biurka nie jest specjalnie skomplikowana. Nie ma tu gąbek ani tapicerki, którą trzeba by wymienić. Kluczowe jest jednak przede wszystkim odpowiednie przygotowanie mebla do pracy. Pierwszy krok to zgromadzenie odpowiednich materiałów i narzędzi.
Czym i jak odnowić biurko? Zacznijmy od preparatów VIDARON. Które z nich sprawdzą się do renowacji drewnianego mebla? Oto nasze propozycje:
- Lakierobejca Dekoracyjna-Ochronna VIDARON – nadaje drewnu piękny kolor, nie ukrywając jego usłojenia, a przy tym tworzy elastyczną i mocną powłokę, która chroni drewno przed zarysowaniami i plamami oraz nadaje mu trwałość.
Polecany produkt
LAKIEROBEJCA OCHRONNO-DEKORACYJNA
- Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Superwydajna VIDARON – łatwa w aplikacji, nie spływa i wyróżnia się wysoką wydajnością. Dostępna w wielu ciekawych kolorach.
- Bejca do Drewna VIDARON – środek, który nadaje drewnu piękny kolor, ale pozostawia widoczne usłojenie i niepowtarzalny rysunek. Daje gładką, jednolitą powierzchnię o wysokich walorach estetycznych. Dostępna w szerokiej gamie odcieni, od dębu bielonego po orzech amerykański i ciemne drewno egzotyczne. Musisz tylko pamiętać, że bejca nie tworzy powłoki odpornej na plamy czy rysy – musisz jeszcze użyć środka powłokotwórczego, takiego jak Lakier Bezpodkładowy VIDARON.
- Olej do Drewna VIDARON – środek idealny np. do pokrycia blatu stołu. Odżywia i wzmacnia drewno, bo zawiera wosk Carnauba. Bardzo łatwy w aplikacji i matowy. Przydatny, gdy chcesz, aby mebel miał maksymalnie naturalny wygląd.
- Lakier Bezpodkładowy VIDARON – stworzy powłokę, która będzie odporna na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty czy wina. Bezbarwny, szybkoschnący, o łagodnym zapachu, a przy tym łatwy w aplikacji.
- Lakier Akrylowy VIDARON – lakier o podwyższonej odporności na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, plamy z kawy, herbaty czy keczupu. Szybkoschnący – powłoka sucha już po 1 godzinie.
- Szpachla do Drewna VIDARON – gotowy produkt do naprawiania głębokich rys i ubytków w meblu. Tworzy elastyczną, mocną powłokę, którą po przeszlifowaniu można malować różnymi produktami do mebla.
Oprócz materiałów do pomalowania i zabezpieczenia biurka będziesz potrzebować także:
- Papieru ściernego o różnej gradacji do szlifowania mebla.
- Szlifierki elektrycznej, jeśli nie chcesz przecierać mebla ręcznie.
- Opalarki do usuwania starych powłok (dotyczy zwłaszcza biurek z PRL, które były wykończone lakierem chemoutwardzalnym lub farbą olejną).
- Szpachelka do drewna i cyklina, czyli blaszka do zeskrobywania starych powłok.
- Pędzel i gąbka do malowania, inne akcesoria malarskie jak taśmy czy folie.
Renowacja biurka krok po kroku
Jak przeprowadzić renowację starego biurka? Czekają Cię dwa etapy: przygotowanie mebla do malowania (czyli zdarcie starych powłok i przeszlifowanie) oraz malowanie i zabezpieczanie powłoką odporną na zarysowania czy plamy.
Etap 1. Przygotowanie biurka do nakładania nowych powłok.
- Jeśli biurko ma starą powłokę, trzeba ją usunąć przed nakładaniem nowej powłoki. Szczególnie trudne będzie to, jeśli Twoje biurko zostało wcześniej pomalowane farbą olejną lub jeśli jest to biurko na tzw. wysoki połysk, czyli wykończone lakierem chemoutwardzalnym.
- Jak usunąć stare powłoki z mebla? Metod jest kilka. Możesz szlifować biurko ręcznie (to żmudne i pracochłonne), możesz też użyć szlifierki elektrycznej (ostrożnie, aby nie uszkodzić mebla). Najlepsza metoda to użycie opalarki – to sprzęt, który działa trochę jak suszarka. Podgrzewa powierzchnię, dzięki czemu powłoka odchodzi i możesz ją usunąć z pomocą blaszki zwanej cykliną.
- Jeśli są ubytki, rysy czy dziury, na tym etapie trzeba je uzupełnić Szpachlą do Drewna VIDARON.
- Po usunięciu starych powłok i uzupełnieniu ubytków biurko trzeba przeszlifować na gładko. Użyj najpierw papieru ściernego o większej gradacji, stopniowo schodząc do tego drobnoziarnistego.
- Ostatni krok, aby biurko przygotować do nakładania nowych powłok, to staranne odkurzenie, umycie i wysuszenie mebla. Zwróć szczególną uwagę na zakamarki, narożniki i miejsca trudno dostępne.
Etap 2. Nakładanie nowych powłok na stare biurko
- Jaki jest Twój pomysł na renowację starego biurka? Załóżmy, że chcesz nadać mu nowy kolor z pomocą Bejcy do Drewna, a następnie polakierować, aby uzyskać jedwabistą powłokę, stosując Lakier Bezpodkładowy do Drewna.
Polecany produkt
LAKIER BEZPODKŁADOWY
- Bejcę do Drewna VIDARON wybraną w odpowiadającym Ci kolorze aplikuj przy pomocy bawełnianej szmatki lub tamponu. Nadmiar środka równomiernie rozcieraj wzdłuż słojów.
- Potrzebujesz prawdopodobnie dwóch warstw. Nakładaj je w odstępie 24 godzin.
- Po kolejnych 24 godzinach przychodzi czas na nałożenie Lakieru Bezpodkładowego do Drewna VIDARON. Lakieruj w temperaturze od 16 do 25°C, miękkim pędzlem, wałkiem lub przez natrysk.
- Pomiędzy kolejnymi warstwami lakieru (najczęściej stosuje się dwie) możesz potrzebować szlifowania międzywarstwowego papierem o granulacji ok. 320.
Podoba Ci się nasz pomysł na renowację biurka drewnianego? Jeśli tylko masz w piwnicy czy na strychu taki skarb, warto nadać mu nowe życie i piękny wygląd! Z naszą pomocą i dzięki produktom VIDARON Twoje stare biurko stanie się największą ozdobą salonu, sypialni czy pokoju do pracy w domu!