Wróć do artykułów

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Czy wiesz, że zamiast wymieniać stare drzwi z drewna na nowe, możesz je łatwo odnowić? Malowanie drzwi drewnianych to sprawdzony sposób na odświeżenie ich wyglądu i dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Spis treści:

  1. Pierwsze kroki
  2. Przygotowanie drzwi do renowacji
  3. Pierwsza warstwa Lakierobejcy
  4. Druga warstwa
  5. Po zakończeniu prac
  6. Konserwacja i regularne czyszczenie: Długotrwała ochrona drewnianych drzwi

Drzwi to wizytówka naszego domu. Jeśli są wykonane z drewna, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Doskonałym produktem, który do tego się nadaje, jest Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.

Podstawową zaletą drewnianych drzwi jest ich trwałość. Niestety, jak w przypadku każdego przedmiotu codziennego użytku, wcześniej czy później może dojść do uszkodzenia ich powierzchni. Naruszenie powłoki malarskiej drzwi zewnętrznych nie tylko szpeci, ale i szkodzi. W skrajnym przypadku woda, która dostanie się w głąb drewna może spowodować poważne uszkodzenia.

Czym pomalować drewniane drzwi?

Wbrew obiegowej opinii, renowacja drewnianych drzwi nie jest trudna. Nie są potrzebne do tego specjalistyczne narzędzia, więc czynność tę można przeprowadzić samemu, w zaciszu domowego warsztatu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych impregnatów, dlatego najczęściej zadawane pytanie przy tego typu pracach brzmi: który wybrać?

Drzwi powinny być nie tylko odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale i dobrze wyglądać. Właśnie dlatego, dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Produkt ten można stosować tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Lakierobejca tworzy trwałą i elastyczną powłokę, a pomalowane nią przedmioty zyskują piękny połysk, podkreślający fakturę drewna.

Pierwsze kroki

Renowację drzwi zaczynamy od zdjęcia ich z ościeżnicy oraz odkręcenia elementów metalowych. Do malowania niezbędne będą: rękawiczki, papier ścierny (gradacja 150-200 oraz 320) oraz tampon, pędzel lub wałek.

Do nanoszenia Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON najlepiej nadaje się pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli dysponujemy wyłącznie pędzlem uniwersalnym, powinniśmy przeszlifować jego włosie papierem ściernym, dzięki czemu końcówki staną się gładsze. W ten sposób pozbędziemy się również luźnych włosków, które w innym wypadku mogłyby osiąść na malowanej powierzchni. Decydując się na wałek, warto wybrać model o krótkim, moherowym włosiu przeznaczonym do tego typu produktów.

Przygotowanie drzwi do renowacji

Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania. Odpadającą płatami farbę należy usunąć mechanicznie lub chemicznie, specjalnie przeznaczonym do tego środkiem.

Do mechanicznego usuwania farby np. olejnej polecamy elektryczną opalarkę. To rodzaj grzałki przypominającej nieco suszarkę do włosów. Opalarka generuje strumień gorącego powietrza, który ogrzewa starą powłokę i sprawia, że łatwo da się ją usunąć z powierzchni drzwi np. z pomocą szpachelki. Najlepiej wybrać wygodną opalarkę akumulatorową. Usuwanie starej farby i renowacja drzwi drewnianych będą z nią o wiele prostsze i szybsze!

Powłokę w dobrym stanie oraz powierzchnię, która do tej pory nie była malowana, należy dokładnie wygładzić papierem ściernym.

W zależności od stopnia nierówności podłoża oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, ziarnistość papieru powinna wynosić od 150 do 200. Znacznie lepszy wizualnie efekt otrzymamy, jeśli powierzchnia będzie gładka. Warto pamiętać, że miejsca mocniej wypolerowane dadzą w efekcie jaśniejszą warstwę lakierobejcy, a bardziej szorstkie – ciemniejszą. Po zakończeniu tego etapu, kolejną czynnością jest dokładne wyczyszczenie powierzchni z nagromadzonego pyłu (można usunąć go odkurzaczem).

Jeśli drewniana powierzchnia ma głębsze rysy i ubytki, warto je wypełnić z pomocą Szpachli Do Drewna VIDARON. To gotowy produkt, który nakłada się szpachelką, a następnie szlifuje i maluje wraz z całymi drzwiami. Po przeszlifowaniu szpachla daje gładkie powłoki w kolorze imitującym naturalną barwę drewna. Produkt jest szybkoschnący, a powłoki, które tworzy – twarde, ale elastyczne.

Pierwsza warstwa Lakierobejcy

Jak przed każdym malowaniem, po otwarciu puszki Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON należy starannie wymieszać. W zależności od kształtu drzwi, produkt nanosimy pędzlem, wałkiem, tamponem lub poprzez natrysk pneumatyczny. W przypadku powierzchni nieskomplikowanych, najprostszą metodą będzie malowanie pędzlem lub wałkiem. Zakamarki oraz wszelkie załamania najwygodniej wykańczać jednak przy użyciu tamponu. Przy stosowaniu tej ostatniej techniki, warstwa Lakierobejcy będzie jednak nieco cieńsza niż po malowaniu pędzlem. Zaletą tamponu jest natomiast bardziej równomierne nałożenie wyrobu, co w konsekwencji daje gładszą powłokę.

Lakierowanie drzwi

By równomiernie nałożyć lakierobejcę, po upływie około minuty od naniesienia wyrobu, powinno się rozetrzeć go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. W przypadku malowania większych powierzchni, łączenia poszczególnych elementów należy wykonywać na mokro. Tak pomalowane drzwi powinny schnąć około 12 godzin.

Druga warstwa

Po całkowitym wyschnięciu drewna, koniecznym zabiegiem jest tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Czynność tę wykonujemy papierem o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy gładszą powierzchnię. Przed przystąpieniem do malowania kolejnej warstwy nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem. Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Dzięki temu lakierobejca dokładnie rozleje się na powierzchni drewna, tworząc idealnie gładką powłokę. Wymalowanie musi schnąć około 12 godzin. Po upływie tego czasu będziemy mogli cieszyć się nowym, eleganckim wyglądem naszych drzwi.

Jak lakierować drewniane drzwi?

Po zakończeniu prac

Ostatnim etapem malowania drzwi drewnianych jest dokładne umycie i osuszenie wykorzystanych narzędzi. Używamy do tego rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. Pędzel dokładnie płuczemy, osuszamy i odwirowujemy.

Konserwacja i regularne czyszczenie: długotrwała ochrona drewnianych drzwi

Aby drewniane drzwi zachowały swój piękny wygląd i trwałość przez lata, należy o nie odpowiednio dbać.

Podstawą jest regularne czyszczenie drewnianej powierzchni. W przypadku drzwi wewnętrznych trzeba je wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Drewniane drzwi zewnętrzne wymagają czyszczenia co najmniej raz na kwartał, a gdy narażone są na duże zabrudzenia – nawet częściej.

Jak czyścić drzwi drewniane? Użyj do tego celu miękkiej ściereczki lub gąbki nasączonej letnią wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do naczyń. Pamiętaj, aby unikać szorowania i stosowania środków mogących zarysować powierzchnię lub uszkodzić lakier. Drewna nie można więc czyścić detergentami do kuchni czy silnymi środkami zawierającymi chlor. Po każdorazowym czyszczeniu dokładnie osusz drzwi miękką szmatką.

Nie zapominaj również o regularnym odkurzaniu drzwi np. z pomocą wilgotnej ściereczki. Dzięki temu brud i kurz nie „wgryzą się” w powierzchnię drewna i łatwo będzie je usunąć.

Bardzo dobrym pomysłem jest też regularna impregnacja drewna specjalnym środkiem do pielęgnacji tego materiału. Do wyboru masz różne rodzaje past i mleczek, które chronią przed wilgocią i nadają drewnu połysk.

Warto też zdawać sobie sprawę, że drewno jest materiałem naturalnym i higroskopijnym. Oznacza to, że reaguje na obecność wody, zwiększając swoją objętość, czyli pęczniejąc i kurcząc się. Nie można więc dopuścić, aby drewno zostało zalane, ponieważ drzwi ulegną zniszczeniu. Dotyczy to drzwi narażonych na bezpośredni kontakt z wilgocią, np. z deszczem czy śniegiem, ale także drzwi wewnętrznych jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgotność. W takim wypadku trzeba stosować np. osuszacze powietrza.

Z drugiej strony drewnu nie służy także zbyt suche powietrze, które może powodować pękanie tego materiału. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu to od 40 do 60%. W przypadku drzwi zewnętrznych unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, np. zainstaluj markizę lub daszek nad drzwiami.

Renowacja drzwi drewnianych jest tańsza niż wymiana drzwi na nowe. Szczególnie warto rozważyć ten krok, jeśli drzwi są wykonane z wysokiej jakości drewna. Z pomocą środków VIDARON z łatwością odświeżysz wygląd swoich drewnianych drzwi!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (3)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie