Wróć do artykułów

Jak odnowić starą, drewnianą futrynę?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewniane drzwi wymagają odpowiedniej oprawy. Nawet najpiękniejsze nie będą się dobrze prezentowały w starej, zniszczonej futrynie. Dlatego istotne jest, aby dokonując renowacji drzwi, odnowić także futrynę. Podpowiadamy jak samodzielnie odświeżyć starą futrynę, przywracając jej atrakcyjny wygląd.

Zabezpieczenie podłoża

Jeżeli mamy możliwość to należy zdjąć drzwi z ościeżnicy, a następnie zabezpieczyć taśmą malarską wszystkie metalowe elementy znajdujące się na futrynie, aby ich nie zabrudzić.

Demontaż drzwi

Usuwanie powłok lakierniczych

Najłatwiej i najefektywniej usuniemy z futryny stare powłoki malarskie przy użyciu np. szlifierki oscylacyjnej.

Szlifowanie drewna

Po usunięciu starej powłoki malarskiej, futrynę należy dokładnie wyszlifować papierem ściernym o gradacji 150-200. W ten sposób usuniemy resztki starej farby i wygładzimy całą powierzchnię. Nagromadzony pył odkurzamy.

Odpylanie drewna

Wypełnianie ubytków

Jeśli na powierzchni drewna znajdują się rysy i nierówności uzupełnimy je Szpachlą VIDARON. Jest to produkt zawierający terpentynę, która nadaje mu dobrą przyczepność do drewna. Mączka kwarcowa znajdująca się w składzie wpływa na odpowiednią twardość masy, pozwalając na jej obróbkę – dzięki niej masa nie pęka podczas wysychania i szlifowania. Dostępna jest w 12 kolorach imitujących naturalne drewno oraz w kolorze białym.
Wyrób jest produktem gotowym do użycia. Nakładamy go metalową szpachelką warstwą o grubości około 3mm. Jeśli szczeliny są duże, nakładamy kolejną warstwę po wyschnięciu poprzedniej – tj. po upływie 2-3 godzin. Zaszpachlowaną powierzchnię należy ponownie przeszlifować i odpylić.

Malowanie futryny

Oczyszczoną futrynę możemy pomalować Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. Lakierobejca ma żelową konsystencję dzięki czemu nie chlapie i nie spływa z pionowych powierzchni. Nadaje drewnu atrakcyjny kolor, podkreślając jego piękno, a jednocześnie chroniąc przed działaniem promieni UV. Tworzy na powierzchni transparentne, elastyczne powłoki o satynowym połysku.

Malowanie futryny

Aplikację przeprowadzamy równomiernie wzdłuż słojów drewna. Nanosimy 2-3 warstwy produktu w 12 godzinnych odstępach. Przed nałożeniem kolejnej warstwy produktu wykonujemy szlifowanie papierem ściernym o gradacji 320, a następnie dokładnie usuwamy nagromadzony pył.
Powierzchnia pokryta Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną Vidaron uzyskuje właściwości odpornościowe po upływie 7 dni.

ZOBACZ TAKŻE JAK ZABEZPIECZYĆ DREWNIANE DRZWI:

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie