Wróć do artykułów

Jak lakierować drewno dębowe? - porady eksperta

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Nie bez powodu dąb, odwieczny symbol potęgi, to synonim trwałości i najwyższej jakości. To jedno z najtwardszych europejskich drzew, do tego z pięknym rysunkiem słojów i w uniwersalnym kolorze. Jednak nawet dąb wymaga odpowiedniej ochrony. Dlatego dębowe meble, podłogi czy elementy dekoracyjne warto polakierować.

Drewno dębowe w kuchni

Jaki lakier do drewna dębowego?

Lakier należy dobrać pod kątem rodzaju i gatunku drewna. Ogólnie do lakierowania parkietów z drzew liściastych najlepsze są lakiery elastyczne, które nie będą pękały podczas pracy drewna np. poliuretanowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe. Jednak ponieważ dąb to drewno tzw. kwaśne, nie należy na nie bezpośrednio nanosić lakierów poliuretanowych – aby drewno nie ciemniało. Drewniany parkiet przed użyciem lakieru poliuretanowego należy zabezpieczyć lakierem podkładowym, np. Vidaron Podkład Nitro.

Podkład Nitro Vidaron

Taki lakier podkładowy wiąże cząstki drewna, wzmacnia jego strukturę oraz skutecznie zapobiega jego ciemnieniu. Wyrównuje chłonność i zamyka pory drewna, dzięki czemu optymalnie przygotowuje podłoże dla lakierów nawierzchniowych.

Lakier bezpodkladowy Vidaron z akcesoriami

Jednak doskonałym rozwiązaniem do lakierowania podłogi dębowej będzie opracowany specjalnie z myślą o lakierowaniu parkietów Lakier Bezpodkładowy Vidaron. Nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość i odporność mechaniczną, a uzyskana powierzchnia lakiernicza trwała i odporna. Lakier jest bezbarwny, zachowa więc naturalny, szlachetny kolor dębu. Dostępny jest w czterech wersjach wykończenia: matowej, półmatowej, z połyskiem i na wysoki połysk. Taka różnorodność pozwoli dobrać lakier idealnie do naszych oczekiwań.

Przygotowanie parkietu do lakierowania

Lakierowanie parkietu dębowego zawsze zaczynamy od starannego przygotowania podłoża. Warto poświęcić tej czynności trochę czasu, ponieważ to od przygotowania drewna w dużej mierze zależy sukces przedsięwzięcia, czyli stan wizualny i trwałość użytkowania podłogi.

Maszynowe czyszczenie parkietu

Drewno przeznaczone do lakierowania powinno być suche, bez kurzu i zanieczyszczeń. Wszelkie zażywiczone i zatłuszczone miejsca trzeba przemyć benzyną ekstrakcyjną i osuszyć. chociaż w przypadku drewna dębowego zazwyczaj nie jest to konieczne. Lakier Bezpodkładowy Vidaron nie wymaga gruntowania podłoża. Wręcz przeciwnie – nie można go na zagruntowane podłoża nanosić. Stare powłoki lakiernicze wystarczy usunąć do surowego drewna metodą cyklinowania.

Lakierowanie podłogi dębowej

Podczas lakierowania dębowego parkietu Lakierem Bezpodkładowym Vidaron warto ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Lakier najlepiej nanosić w temperaturze powyżej 16°C, miękkim pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową.

Malowanie drewna wałkiem

Aby lakier uzyskał pełnię swoich możliwości, a podłoga pozostała piękna i niezniszczona użytkowaniem, trzeba nałożyć 3 warstwy lakieru w odstępach minimum 12 godz., przy czym pod uwagę należy wziąć fakt, że niska temperatura, brak lub słaba wentylacja oraz duża wilgotność powietrza przedłużają czas schnięcia lakieru. Pomiędzy kolejnymi nakładanymi warstwami lakieru konieczne jest szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym. Użytkowanie lakierowanych powierzchni jest możliwe po 24 godz.,a pełne użytkowanie po 3‐5 dniach od zakończenia lakierowania.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie