Wróć do artykułów

Jak odnowić meble z PRL? Pomysły na renowację

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Masz w domu fotel po babci, stary regał, komodę, a może krzesło z PRL-u? To prawdziwe skarby i meble z duszą, których na próżno dziś szukać w sklepach. Możesz nadać im nowe życie! Wystarczy tylko je odświeżyć. Jak odnowić meble z PRL? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy odnawianie mebli z PRL się opłaca?
  • Jak odnowić meble z PRL? Przydatne produkty
  • Meble z PRL - jak odnowić? Prosta instrukcja

Meble z PRL-u, jeszcze kilkanaście lat temu wyrzucane na śmietnik, są dziś zdecydowanie na topie! Pokochaliśmy na nowo fotele Chierowskiego, krzesła skoczki, komody jamniki, patyczaki i muszelki. Kupujemy je na targach staroci. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z meblami vintage i pracownie renowacji mebli z dawnych lat.

Jak odnowić starą szafę z PRL-u, stary fotel czy komodę? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne. Wystarczy trochę fachowej wiedzy, kilka narzędzi, produkty do malowania i renowacji VIDARON, sporo wolnego czasu, a przede wszystkim chęć, zapał i dobre nastawienie.

W artykule podpowiemy, jak odnowić meble PRL własnym sumptem. Pokażemy, jakich narzędzi i środków będziesz potrzebować. Pokażemy też kilka pierwszorzędnych metamorfoz.

Odnowione meble z PRL, w tym kultowy fotel 366 Chierowskiego.
Odnowione meble z PRL, w tym kultowy fotel 366 Chierowskiego.

Czy odnawianie mebli z PRL się opłaca?

Ile kosztują dziś meble ze słusznie minionej epoki? Najpopularniejsze modele, np. projektu Chierowskiego czy Hałasa, osiągają dziś zawrotne ceny. Nierzadko są wręcz droższe od nowych mebli! Mowa tu o fotelach, komodach czy stołach odnowionych. Za te do renowacji zapłacisz sporo mniej, choć i tak na pewno nie są to małe pieniądze.

Jeśli masz mebel po dziadku, babci czy rodzicach, możesz go oddać do renowacji. Odnawianiem mebli z PRL zajmuje się dziś bardzo wiele pracowni stolarskich czy tapicerskich. Koszt takiej renowacji bywa jednak także bardzo wysoki. Najlepsze wyjście to samodzielne odnowienie takiego mebla.

Które meble z PRL są dziś najpopularniejsze? Jeśli masz w domu meble z listy poniżej, zdecydowanie posiadasz skarb, który koniecznie trzeba odnowić, aby nadać mu nowe życie.

  • Fotel 366 Józefa Chierowskiego – niewielki, wygodny, nowoczesny, ikona polskiego wzornictwa.
  • Fotel Zajączek – podobny do fotela 366 Chierowskiego i często z nim mylony. Podłokietniki mają kształt zajęczych uszu.
  • Fotel Lisek – fotel, którego nazwa pochodzi od jego projektanta Henryka Lisa. Zgrabny, niewielki, z ładnymi toczonymi nóżkami.
  • Fotel RM58 – fotel projektu słynnego Romana Modzelewskiego, nowoczesny, niemal futurystyczny.
  • Krzesło Grzybek – krzesło projektu Rajmunda Teofila Hałasa, smukła sylwetka i tapicerowane, profilowane siedzisko.
  • Krzesło Patyczak – proste, drewniane krzesło ze szczebelkami zamiast oparcia, kultowy model, do dziś bardzo popularny.
  • Krzesło Skoczek – jedno z najbardziej znanych krzeseł z PRL-u, projektu Juliusza Kędziorka.
  • Komoda jamnik – podłużna komoda z PRL-u na wysokich nóżkach.
  • Meblościanka Kowalskich – mebel modułowy zaprojektowany w latach 50. przez Czesława i Bogusławę Kowalskich do małych mieszkań w bloku.
Meble z PRL-u po renowacji mogą stworzyć piękny i modny salon w stylu vintage.
Meble z PRL-u po renowacji mogą stworzyć piękny i modny salon w stylu vintage.

Jak odnowić meble z PRL? Przydatne produkty

Czego będziesz potrzebować do odnawiania mebli PRL? Zacznijmy od środków, które zabezpieczą drewno przed uszkodzeniami, zwiększą trwałość mebla i nadadzą mu nowy kolor, jeśli chcesz go zmienić. Co masz do dyspozycji w szerokiej gamie środków VIDARON?

  • Bejca do Drewna VIDARON – środek, który nadaje drewnu kolor, ale podkreśla jego usłojenie i niepowtarzalny rysunek. Powłoka jest gładka i jednolita. Możesz wybierać spośród gamy różnych pięknych odcieni, od jasnych jak dąb bielony czy dąb złoty po ciemniejsze jak orzech amerykański czy orzech włoski, doskonałe do odnawiania mebli z PRL. Bejcę do drewna łatwo się nakłada. Musisz jednak pamiętać, że nie tworzy ona powłoki zabezpieczającej przez zarysowaniami czy uszkodzeniami, dlatego bejcowaną komodę czy regał trzeba jeszcze koniecznie pokryć środkiem powłokotwórczym, np. Lakierem Bezpodkładowym VIDARON (powłoka w połysku).
  • Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON – produkt, który nadaje drewnu kolor, nie ukrywając jego usłojenia, a jednocześnie tworzy trwałą i elastyczną powłokę chroniącą mebel przez zarysowaniami i przedłużającą jego piękny wygląd. Dostępna w kolorze transparentnym lub w ładnych odcieniach od jasnych po całkiem ciemne.
  • Olej do Drewna VIDARON – preparat, który nadaje drewnu piękny kolor, matową powłokę, a jednocześnie odżywia i wzmacnia drewno. Idealny np. do blatu stołu. Zawiera szlachetny wosk Carnauba.
  • Lakier Bezpodkładowy VIDARON – bezbarwny szybkoschnący lakier, który nadaje meblu połyskliwą powłokę i chroni przed wilgocią i uszkodzeniami. Odporny na ścieranie, zarysowania, plamy z kawy, wina czy keczupu. Ma łagodny zapach, doskonałą rozlewność i jest łatwy w aplikacji.

Jeśli wybrałeś już środek do nadania powłoki czy przemalowania mebla z PRL, czas na zgromadzenie pozostałych materiałów i narzędzi. Będziesz potrzebować kilku narzędzi elektrycznych – opalarki do usuwania starych powłok mebla oraz szlifierki, aby nie trzeba było powierzchni i krawędzi mebla szlifować ręcznie.

Oprócz tego przyda się papier ścierny o różnej gradacji, miękki pędzel do malowania powierzchni, tampon lub bawełniana szmatka do aplikacji lakieru czy oleju. Przy odnawianiu mebli z PRL przyda się też szpachelka do drewna i cyklina, czyli blaszka do zeskrobywania starych powłok.

Twój mebel ma ubytki i głębokie rysy? Trzeba je będzie zaszpachlować. Służy do tego Szpachla do Drewna VIDARON – preparat, który uzupełnia ubytki, tworzy elastyczną i wytrzymałą warstwę, nie pękającą podczas wysychania.

Stare sklejkowe krzesło i drewniany stół można z powodzeniem odnowić, korzystając ze środków Vidaron.
Stare sklejkowe krzesło i drewniany stół można z powodzeniem odnowić, korzystając ze środków Vidaron.

Meble z PRL - jak odnowić? Prosta instrukcja

Jak odnowić meble z PRL? Renowacja dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie mebla do malowania i usunięcie starych powłok. Drugi to nakładanie nowego koloru i zabezpieczanie nową powłoką przed zarysowaniami, plamami czy uszkodzeniami.

Jak odnowić stare meble PRL? Przygotowanie mebla i usuwanie powłok krok po kroku

  • Starą powłokę usuń przy pomocy opalarki i cykliny. To jedyny sposób, by pozbyć się np. lakieru chemoutwardzalnego (lakieru na wysoki połysk, który był powszechny na meblościankach).
  • Inne opcje na usuwanie starej powłoki to szlifowanie ręcznie lub z pomocą szlifierki czy stosowanie chemicznego żelu do rozpuszczania powłok. Opalarka jest zwykle rozwiązaniem najlepszym.
  • Uzupełnij ubytki Szpachlą do Drewna VIDARON w kolorze zbliżonym do barwy powierzchni mebli.
  • Cały mebel musisz teraz dokładnie wyszlifować ręcznie lub z pomocą szlifierki. Powierzchnia mebla musi być gładka, bez żywicznych nacieków i tłustych plam.
  • Odkurz porządnie cały mebel, umyj go jeśli trzeba i poczekaj aż wyschnie.

Jak odnowić stare meble z PRL? Malowanie i nadawanie nowej powłoki

  • Kolejne kroki zależą od rodzaju środka VIDARON, który wybrałeś. Przyjmijmy, że jest to Bejca do Drewna i Lakier Bezpodkładowy VIDARON.
  • Bejcę aplikuj tamponem lub bawełnianą szmatką, równomiernie rozcierając nadmiar wzdłuż słojów.
  • Każdą warstwę nanoś w odstępie co najmniej 24 godzin.
  • Po 24 godzinach od czasu naniesienia ostatniej warstwy dodatkowo zabezpiecz mebel Lakierem Bezpodkładowym.
Pokój vintage z pięknymi meblami z PRL.
Pokój vintage z pięknymi meblami z PRL.

Podobają Ci się meble z PRL? Jak odnowić taki mebel? W artykule przybliżyliśmy najważniejsze kroki i pokazaliśmy polecane przez nas preparaty z gamy VIDARON. Czas na Twój krok! Odważ się i odmień stary regał, szafę, komodę czy krzesła z PRL, a zobaczysz, że dasz im drugie życie!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Jak odnowić stary kredens? Renowacja krok po kroku

Jak odnowić stary kredens? Renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Renowacja i malowanie bramy garażowej krok po kroku

Renowacja i malowanie bramy garażowej krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić stelaż na hamak z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie