Sosnowe drewno to synonim naturalności i prostoty. W domach łatwo znaleźć meble wykonane z tego materiału. Równie łatwa jest ich renowacja i odnawianie. Naprawdę warto, bo potrafią odwdzięczyć się pięknym wyglądem. Doradzamy, jak zabrać się do renowacji mebli z sosny.
- Dlaczego odnawianie mebli sosnowych to dobry pomysł?
- Renowacja mebli sosnowych - od czego zacząć?
- Jak odnowić meble sosnowe krok po kroku?
Sosnowe meble są bardzo popularne i łatwo dostępne. Czasami niesłusznie są uznawane za gorsze, mniej wytrzymałe, niewarte zatrzymania. Warto docenić stare krzesła, komody i szafki z sosny! Mogą pozytywnie zaskoczyć i po renowacji służyć jeszcze przez długie lata.
Sosna jest też ekologiczna - sosnowy mebel np. zamiast wykonanego z egzotycznego drewna z drugiego krańca świata to wybór przyjazny środowisku. Tym bardziej warto odnawiać zużyte sosnowe meble - zyskujesz piękny, użyteczny mebel, a naturalne drewno nie trafia na śmietnik.
Dlaczego odnawianie mebli z drewna sosnowego to dobry pomysł?
Odnawianie mebli sosnowych wymaga niewiele pracy i nie jest trudne, a pozwala nadal korzystać ze starej szafki, regału czy komody. Poza funkcjami czysto użytkowymi, liczy się też ich ozdobny charakter, a nierzadko również wartość sentymentalna. No i renowacja prawie na pewno będzie tańsza niż zakup nowego mebla - oszczędzisz więc pieniądze!
Drewno sosnowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli. Lasy sosnowe powszechnie występują w Polsce, budulec jest więc łatwo dostępny. Dzięki temu ceny mebli z sosny są niższe niż wykonanych z innych gatunków.
Do zalet drewna sosnowego zaliczyć należy jego dobrą wytrzymałość. Co prawda ustępuje twardością gatunkom liściastym, ale doskonale sprawdza się w większości zastosowań przy produkcji mebli do domu lub ogrodu. Obróbka sośniny również nie nastręcza szczególnych trudności i można z niej wykonać prawie wszystko. Na co dzień większość mebli wykonanych z tego materiału charakteryzuje raczej prostota, która jednak często jest zaletą, a nie wadą.
Naturalna sośnina jest jasna, w odcieniach delikatnej żółci lub prawie bieli. Już sama w sobie jest bardzo ozdobna i estetyczna. Można ją barwić na praktycznie każdy kolor, tak więc renowacja starego sosnowego mebla stwarza pole do popisu dla kreatywności i ciekawych pomysłów!
Warto pamiętać o jeszcze jednej właściwości drewna sosnowego i innych gatunków iglastych. Stosunkowo miękkie drewno dość łatwo wchłania parę wodną z otoczenia, ale też łatwo oddaje ją w przypadku niskiej wilgotności powietrza. Drewno więc „oddycha”, co ma dobry wpływ na jego kondycję, a jednocześnie nieco przyczynia się do regulacji wilgotności we wnętrzach.
Do tego dochodzi duża zawartość żywicy i naturalnych substancji aromatycznych. Niektóre sosnowe meble nawet przez lata pozwalają cieszyć się delikatnym aromatem lasu i pozytywnie zmieniają atmosferę w pomieszczeniach.
Oczywiście żadne drewno, w tym sosna, nie lubi zbyt mocnego zawilgocenia, może bowiem wówczas puchnąć lub odkształcać się. Zbyt wilgotne drewno jest też podatne na ataki grzybów i szkodników. Temu jednak łatwo zaradzić, poprzez zabezpieczenie mebli odpowiednim preparatem VIDARON.
Charakterystyczną cechą sośniny jest ciemnienie wraz z upływem czasu. Szczególny wpływ na ten proces ma światło. Trzeba więc pamiętać, że sosnowe meble, szczególnie te utrzymane w zbliżonej do naturalnej kolorystyce, wystawione na duże nasłonecznienie będą z czasem zmieniać kolor.
Niektórzy użytkownicy lubią, kiedy mebel z czasem „dojrzewa”, zmienia się i widać po nim upływający czas. To dodaje meblom dostojności i szlachetności związanej z wiekiem. Jeśli natomiast ciemnienie to dla ciebie problem, możesz sobie z nim poradzić. Prosta renowacja raz na jakiś czas pozwoli odzyskać świeżość i blask.
Renowacja mebli sosnowych - od czego zacząć?
Jedną z zalet drewna sosnowego jest jego jasny, naturalny i przyjazny kolor. Dlatego też meble wykonane z sośniny często pozostawia się w naturalnej tonacji i maluje preparatami zmieniającymi barwę w tylko niewielkim stopniu.
Przed przystąpieniem do renowacji starej sosnowej komody czy szafki warto rozważyć tę opcję i uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego.
Polecany produkt
LAKIEROBEJCA DEKORACYJNO-OCHRONNA SUPER WYDAJNA
Wybór palety barw ułatwiają produkty VIDARON - warto zajrzeć na naszą stronę w poszukiwaniu inspiracji. Duże możliwości daje np. Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Superwydajna - produkt , który doskonale nada się do malowania mebli z sosny. Można wybrać którąś z jasnych barw i pozostawić mebel w naturalnych tonacjach, ale malowanie którymś z ciemniejszych odcieni również przyniesie niesamowite efekty.
Co ważne, lakierobejca pozostawia widoczną naturalną strukturę drewna i pozwala cieszyć się jego widokiem. Przy tym doskonale zabezpiecza - zarówno przed wilgocią, jak i światłem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Rozwiązaniem dla fanów naturalnego blasku sośniny będzie też Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Występuje w wersji transparentnej, nie zmienia więc koloru drewna, natomiast doskonale je zabezpiecza. Dobrze sprawdzi się przy renowacji stołów lub blatów, które są intensywnie użytkowane i narażone np. na zalewanie lub częste brudzenie.
Jeśli lubisz stylistykę vintage, zastosuj Olej do Drewna VIDARON. Olejowanie nadaje drewnu matowy i elegancki wygląd, nieco w stylu retro. Pomaga w tym zawartość szlachetnego wosku. Nadal można cieszyć się widokiem naturalnego usłojenia drewna, natomiast gama dostępnych kolorów daje duże możliwości barwienia.
Po wyborze koloru i odpowiedniego preparatu, trzeba będzie wyposażyć się w niezbędny sprzęt i narzędzia. Nie jest tego dużo, a prosta renowacja nie wymaga zazwyczaj wykorzystania zaawansowanych lub trudnych w obsłudze urządzeń.
Do usunięcia starych powłok i odsłonięcia świeżego drewna przyda się szlifierka oraz papier ścierny. Dobrze wybrać przynajmniej dwa jego rodzaje: grubszy do zdzierania i delikatniejszy do szlifowania powierzchni. W przypadku mebli mocno pokrytych starymi warstwami farby lub lakieru, przydatna może okazać się opalarka.
Do ręcznego usuwania starych powłok z trudno dostępnych miejsc warto przygotować szpachelkę lub skrobak. Szpachelka przyda się też na następnym etapie, kiedy być może trzeba będzie uzupełnić ubytki lub wypełnić rysy na powierzchni drewna.
Do malowania najlepszy będzie nieduży pędzel lub wałek, a w przypadku zastosowania oleju, może być szmatka, gąbka lub materiałowy tampon. Sosnowe drewno „lubi” być malowane pędzlem - minimalne różnice w ilości naniesionego preparatu mogą dać bardzo dobry efekt estetyczny i podkreślić piękno sosnowych słojów.
Jak odnowić meble sosnowe krok po kroku?
Początek pracy to usuwanie starej powłoki malarskiej. Jeśli była naniesiona w miarę delikatnie, wystarczy szlifowanie i wygładzanie papierem ściernym. Stare sosnowe meble malowano jednak często twardymi lakierami, które niełatwo poddają się ścieraniu. Musisz wtedy posłużyć się opalarką.
W przypadku mebli ozdobnych trudno dostępne miejsca trzeba będzie oczyścić ręcznie. Szlifowanie to zazwyczaj najbardziej żmudna i pracochłonna część renowacji, ale od jego odpowiedniego przeprowadzenia będzie zależał końcowy efekt!
Na następnym etapie przyda się Szpachla do Drewna VIDARON. Przy pomocy szpachelki rozprowadź produkt ją na uszkodzonych powierzchniach lub maksymalnie głęboko wprowadź w miejsca dużych pęknięć. Szpachla nie tylko wygładza, ale też wzmacnia strukturę drewna - jest to substancja wytrzymała i elastyczna. Po wyschnięciu szpachlowane powierzchnię dobrze jest jeszcze przeszlifować.
Odkurzony i wytarty z pyłu mebel będzie gotowy do malowania. Rzuć jeszcze na niego okiem i zastanów się, czy z pędzlem lub wałkiem dotrzesz do wszystkich powierzchni i zakamarków. Jeśli nie - może trzeba zdemontować niektóre elementy, np. drzwiczki. Na pewno dobrze jest wyjąć i osobno pomalować szuflady i inne ruchome elementy.
W przypadku lakierobejcy lub lakieru prace malarskie łatwo i przyjemnie wykonasz pędzlem. Przy malowaniu dużych powierzchni, np. blatów lub tylnych i bocznych ścian, można pokusić się o wykorzystanie szerszego pędzla, co zaoszczędzi czasu i pracy. Nakładanie bejcy lub oleju będzie nieco bardziej pracochłonne, ale daje mnóstwo satysfakcji. Skrupulatne wcieranie preparatu w słoje świeżego drewna to dla wielu miłośników renowacji mebli najlepsza część pracy.
W zależności od rodzaju wybranego preparatu VIDARON i oczekiwanego efektu może zdarzyć się, że malowanie trzeba będzie powtórzyć. Nie spiesz się - preparat dobrze wsiąknie i zabezpieczy drewno, a powłoka wyschnie. Pośpiech przy renowacji sosnowych mebli nie jest dobrym doradcą.
A kiedy już odnowiony mebel stanie w Twoim salonie lub ogrodzie - zrób zdjęcie i wyślij do nas! Osoby rozpoczynające przygodę z odnawianiem mebli z chęcią poznają rady bardziej doświadczonych użytkowników - czekamy więc na twórcze spostrzeżenia. Dzielmy się radością z nadawania drugiego życia i blasku starym sprzętom!