Wróć do artykułów

Co kwitnie w maju? Przegląd gatunków drzewek, bylin i krzewów

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Maj to najpiękniejszy wiosenny miesiąc, pachnący bzem, konwaliami, zachwycający widokiem kwitnących tulipanów, tawuł, migdałków. Przedstawiamy listę roślin kwitnących w maju, które zdecydowanie warto mieć w ogrodzie!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co kwitnie w maju? To warto wiedzieć!
 • Krzewy kwitnące w maju
 • Byliny kwitnące w maju
 • Drzewa kwitnące w maju

Maj jest czasem wyjątkowo kochanym przez wszystkich miłośników ogrodów. Nie ma się czemu dziwić – to właśnie teraz możemy się cieszyć prawdziwą feerią wiosennych kwiatów. Co kwitnie w maju? W artykule podpowiemy, jakie są najpopularniejsze drzewa, krzewy i inne rośliny kwitnące w maju, w tym byliny i rośliny cebulowe. Doradzimy, które z nich są łatwe w uprawie i pielęgnacji oraz na co warto zwrócić uwagę, aby Twój majowy ogród wyglądał atrakcyjnie!

Tulipany w majowym ogrodzie.
Tulipany w majowym ogrodzie.

Co kwitnie w maju? To warto wiedzieć!

Maj w ogrodzie kojarzy się z kolorowym spektaklem, który dają krzewy lilaków (popularnie zwane bzami), ale w tym czasie zakwita naprawdę wielka różnorodność roślin jednorocznych i dwuletnich, roślin cebulowych i bulwiastych, bylin, pnączy, krzewów i drzew.

Co kwitnie w maju – najpopularniejsze rośliny cebulowe i bulwiaste

 • Tulipany – najbardziej znane rośliny cebulowe na świecie, występujące aż w 120 gatunkach i kilkunastu tysiącach odmian. Majowe rabaty w polskich ogrodach są ich pełne! Uprawia się je także w pojemnikach i donicach.
 • Narcyzy – najłatwiejsze w uprawie wiosenne rośliny cebulowe, mrozoodporne i mało wymagające, dostępne w Polsce w wielu odmianach, w tym popularne narcyzy trąbkowe.
 • Hiacynty – popularne rośliny cebulowe, zachwycające kolorowymi, pięknie pachnącymi kwiatami.
 • Szachownice cesarskie – duża roślina cebulowa, osiąga nawet metr wysokości, czerwone kwiaty wzniesione są na sztywnej łodydze.
 • Szafirki – niewielkie, kolorowe rośliny cebulowe, kwitnące na przełomie kwietnia i maja na rabatach i w ogródkach skalnych.
Szafirek – roślina cebulowa, która kwitnie w maju.
Szafirek – roślina cebulowa, która kwitnie w maju.

Rośliny kwitnące w maju – jednoroczne i dwuletnie

 • Niecierpki – tworzą kwietne łąki na rabatach, pięknie ozdabiają także skrzynki na balkonach i tarasach.
 • Werbena ogrodowa – bylina, ale ze względu na mrozoodporność uprawiana u nas jako jednoroczna roślina, pod koniec maja tworzy duże, pachnące grona.
 • Bratki ogrodowe – zwane też fiołkami ogrodowymi, piękne, obficie kwitnące na rabatach, w pojemnikach i skrzynkach.
 • Niezapominajki – jeden z symboli wiosny, śliczne niebieskie kwiatki szczególnie lubiące wilgotną glebę i półcień.

Rośliny cebulowe, bulwiaste lub kwiaty jednoroczne kwitnące w maju najczęściej uprawia się w gruncie. Równie dobrze wyglądają jednak w dużych skrzynkach, pojemnikach i donicach. Jeśli wybierasz modne pojemniki drewniane, pamiętaj, że przed sezonem koniecznie trzeba je zaimpregnować. Polecamy skuteczne impregnaty VIDARON.

Do drewnianych donic i skrzynek najlepiej użyć dwóch preparatów. Najpierw zabezpiecz drewno przy pomocy Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON, który głęboko wnika w struktury drewna i chroni je przed wilgocią, sinizną i pleśnią. Następnie użyj Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON. To produkt 3 w 1, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Malowaną powierzchnię zabezpiecza na długi czas oraz daje trwały kolor (szeroka gama odcieni, od jasnych, po naturalne kolory drewna, aż po szary, lazurowy czy limonkowy).

Majowa rabata z tulipanami i niezapominajkami.
Majowa rabata z tulipanami i niezapominajkami.

Krzewy kwitnące w maju

W maju kwitnie wiele różnych gatunków krzewów ozdobnych. To popularni goście w polskich ogrodach. Sporo z nich jest bardzo łatwych w pielęgnacji, a raz posadzone, będą zdobiły ogród każdej wiosny. Które krzewy kwitnące w maju są szczególnie warte polecenia?

 • Lilak – zwany powszechnie bzem, prawdziwy symbol pełni wiosny. Najczęściej spotykany w Polsce gatunek to lilak pospolity, z liśćmi w kształcie serca i przepięknymi kwiatami w kolorach fioletowych, niebieskawych, purpurowych (czasem z białymi obwódkami) czy białych. Lubi słoneczne stanowisko i ma wyjątkowo małe wymagania – polecany nawet dla początkujących ogrodników.
 • Tawuły – piękne, dekoracyjne krzewy, najczęściej spotykane odmiany to tawuła wczesna, tawuła Thunberga, tawuła japońska, tawuła norweska (szara). Tawuły w maju obsypują się prawdziwą burzą drobnych kwiatków, zebranych, w zależności od odmiany, w formie efektownych baldachów lub na przewieszających się pędach. Spektakularna roślina ozdobna!
 • Kalina koralowa i inne kaliny – okazały krzew kwitnący w maju, dorasta nawet do 3 metrów, w Polsce występuje sporo gatunków i odmian, najpiękniejsze z nich to te, które tworzą duże białe kwiaty w kształcie kuli.
 • Mahonia pospolita – zimozielony krzew, w który w maju zakwita jaskrawożółtymi kwiatami zebranymi w kwiatostany w kształcie gron. Ozdobą tego kwitnącego w maju krzewu są też skórzaste, zielone liście.
 • Migdałek trójklapowy – jeden z najpopularniejszych krzewów kwitnących w maju. Kwiaty wyglądające jak miniaturowe różyczki obsypują szczelnie wszystkie gałązki i pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Piękny, ale wymagający krzew – lubiący słońce, podatny na choroby, wymagający częstego nawożenia.
 • Pięciornik krzewiasty – kwitnący na żółto krzew, popularny w naszych ogrodach. Szybko rośnie, a kwitnie od maja aż do października – z tego powodu jest często ozdobą skwerów miejskich i parków. Odporny na mrozy, upały, susze i zanieczyszczenia powietrza.
Tawuła szara – jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących w maju.
Tawuła szara – jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących w maju.

Byliny kwitnące w maju

Maj to także miesiąc, w którym pełnię swojej urody pokazuje sporo bylin, czyli roślin wieloletnich. Idealnie sprawdzają się w roli ozdoby wiosennych rabat, miejsc przy ścieżkach, można je też uprawiać w donicach i dużych pojemnikach. Co kwitnie w maju? Oto lista 10 najpopularniejszych majowych bylin:

 • Barwinek pospolity – roślina okrywowa ceniona za zimozielone, skórzaste liście i drobne, ładne kwiaty z pięcioma płatkami (niebieskie lub fioletowe). Kwitnie nieprzerwanie od maja do sierpnia.
 • Kocimiętka Fassena – intensywnie pachnąca, bardzo dekoracyjna bylina, z niebieskofioletowymi kwiatami, idealna na rabaty i do ogródków skalnych, bardzo odporna na suszę.
 • Bergenia sercolistna – zimozielona bylina z efektownymi, skórzastymi liśćmi. Uwagę zwracają jej kwiaty, zebrane w wiechę na końcu pędów, w ładnym bladoróżowym kolorze. Idealna nawet dla początkujących ogrodników.
 • Goździk pierzasty – niewielka, bardzo uniwersalna bylina do obsadzania rabat, ogródków skalnych, murków, skarp, polecana także na balkony i tarasy (do pojemników). Uwagę zwracają sinozielone liście w kształcie małych igiełek i drobne, bardzo liczne, postrzępione (stąd nazwa) kwiatki.
 • Konwalia majowa – popularna bylina ozdobna, często występuje też w lasach i parkach. Lubi zacienione miejsca pod drzewami. Niewielkie kwiaty o kształcie dzwonków pachną tak pięknie, że idąc lasem, można wyczuć zapach konwalii z daleka.
 • Kokorycz – cieniolubna roślina z pierzastymi liśćmi i niewielkimi, ładnymi kwiatami. Dwa najpopularniejsze gatunki w Polsce to kokorycz pełna i kokorycz pusta. Roślina ta występuje też naturalnie w polskich lasach.
 • Floks szydlasty – ozdobna bylina, często uprawiana na ogródkach skalnych. Mało wymagająca i bardzo łatwa w uprawie. Świetnie się nadaje do zadarniania skarp, lubi piaszczystą glebę i słońce.
 • Serduszka okazała – piękna bylina popularna w polskich ogrodach. Dorasta nawet do metra wysokości. Od maja jej największą ozdobą są oryginalne różowe kwiaty w kształcie serduszek z charakterystyczną „łezką” na końcu.
 • Smagliczka skalna – mrozoodporna bylina, która od maja zdobi skalniaki i niskie rabaty. Rośnie też w szczelinach murów i między kamieniami. Kwiaty w żywym żółtym lub białym kolorze to często widok w majowych ogrodach.
 • Zawilec wielkokwiatowy – bylina okrywowa, kuzynka kwitnącego również w maju w polskich lasach zawilca gajowego. Okazałe śnieżnobiałe kwiaty z żółtym środkiem ładnie wyglądają na rabatach, zwłaszcza w większych grupach.
Żółta smagliczka skalna na majowej rabacie.
Żółta smagliczka skalna na majowej rabacie.

Drzewa kwitnące w maju

W wiosennym ogrodzie nie brakuje także kwitnących drzewek. Które drzewa kwitnące w maju warto polecić? Na pewno czeremchę pospolitą. To spore drzewo, które zakwita także w polskich lasach, a białe kwiaty wyróżniają się intensywnym zapachem. Symbolem maja i polskich matur są także popularne, zakwitające na biało kasztany. W maju kwitnie też robinia akacjowa, pigwa pospolita, głóg czy śliwa tarnina.

Kwitnąca robinia akacjowa.
Kwitnąca robinia akacjowa.

Krzewy kwitnące w maju, byliny, kwiaty jednoroczne i cebulowe to piękna ozdoba każdego wiosennego ogrodu. Jeśli chcesz, aby Twoja działka była atrakcyjna o tej porze roku, nie może ich u Ciebie zabraknąć!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (6)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

 Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min

Jak uprawiać pomidory? Poradnik dla początkujących ogrodników

Jak uprawiać pomidory? Poradnik dla początkujących ogrodników

Przeczytasz w 8 min

Balkon boho − inspiracje i pomysły na aranżację

Balkon boho − inspiracje i pomysły na aranżację

Przeczytasz w 7 min

Budowa wiaty drewnianej krok po kroku – prosta instrukcja

Budowa wiaty drewnianej krok po kroku – prosta instrukcja

Przeczytasz w 11 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie