Lipiec to pierwszy miesiąc wakacji i czas pełni lata. Kwitną teraz wyjątkowo piękne kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny. Na które gatunki i odmiany warto zwrócić uwagę? Które są najprostsze w uprawie i jak o nie dbać? Doradza Joanna Snopko ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.
Z tego artykułu dowiesz się:
– Jakie kwiaty kwitną w lipcu?
– Kwiaty w lipcu - najpiękniejsze letnie gatunki
– Kwiaty kwitnące w lipcu - błędy w ich uprawie
Kwiaty kwitnące w lipcu to prawdziwe ozdoby wakacyjnego ogrodu. Mają piękne kolory, fantastyczne zapachy, wabią pszczoły, równie dobrze wyglądają na rabatach, w skrzynkach, jak i na stole w wazonie. Latem spędzamy w ogrodzie szczególnie dużo czasu, dlatego lipcowe kwiaty wyjątkowo cieszą oczy.
W artykule znajdziesz przegląd najpopularniejszych gatunków kwiatów jednorocznych, dwuletnich i bylin kwitnących latem. Podpowiemy, które z nich są szczególnie łatwe w uprawie oraz jakich błędów nie popełnić przy ich pielęgnacji.
Jakie kwiaty kwitną w lipcu?
Lipiec jest przede wszystkim czasem, w którym kwitną efektowne byliny, czyli rośliny wieloletnie. Należą do nich chociażby lilie ogrodowe, popularne i łatwe w uprawie liliowce, piękne i eleganckie róże, krwawnik pospolity, jeżówki i rudbekie, dzwonki czy spektakularna juka karolińska.
Pełnię lata kochamy też za to, że nasze kwiaty balkonowe i rośliny jednoroczne wyglądają teraz tak pięknie, jak jeszcze nigdy. Girlandy petunii i pelargonii, olśniewające surfinie, lobelie, nemezje i lwie paszcze zachwycają każdego dnia.
Z krzewów ozdobnych warto wyróżnić hortensje – spośród wielu jej gatunków i odmian lipiec należy przede wszystkim do efektownych hortensji ogrodowych i bukietowych, w tym przebarwiających się na różowo z efektem ombre hortensji bukietowych odmiany Vanille Fraise.
Kwiaty w lipcu - najpiękniejsze wiosenne gatunki
Które gatunki i odmiany kwiatów kwitnących w lipcu warto mieć w swoim ogrodzie? Poniżej znajdziesz zestawienie z podziałem na kwiaty jednoroczne i dwuletnie oraz byliny. Przygotowała je Joanna Snopko ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.
Kwiaty kwitnące w lipcu – TOP 10 kwiatów jednorocznych i dwuletnich
- Aksamitka rozpierzchła – silna, rozkrzewiająca się i wyjątkowo odporna roślina jednoroczna, częsty gość w wiejskich ogrodach, sadzona z uwagi na swoje właściwości także przy warzywnikach. Dużo odmian, w tym niskie oraz wysokie. Kolory żółte lub pomarańczowe. Kwitnie długo, od lipca do późnej jesieni.
- Aster chiński – dekoracyjny kwiat jednoroczny, idealny na rustykalne czy naturalne rabaty. Dostępny w różnych odmianach, od karłowej do wysokiej. Kwitnie w różnych kolorach, od bieli po czerwień.
- Cynia wytworna – piękny kwiat jednoroczny, który dorasta nawet do 1 m, wytwarza duże kwiaty w kolorach od bieli po czerwień i żółty, bardzo lubią ją motyle i pszczoły.
- Dziwaczek Jalapa – dorasta do 70-80 cm, ma duże, dzwonkowate, efektowne kwiaty zebrane w grona. Mogą być dwubarwne.
- Kosmos podwójnie pierzasty (inna nazwa onętek) – śliczna roślina jednoroczna, absolutnie bez żadnych wymagań, dorasta nawet do 120 cm, krzewiasta, kwitnie obficie, a kwiaty mają kolor biały lub różowy.
- Lobelia przylądkowa – niska, dekoracyjna, roślina jednoroczna kwitnąca na niebiesko i to tak obficie, że nieraz nie widać pod kwiatami liści. Bardzo lubią ją pszczoły.
- Malwa – dekoracyjna dwuletnia bylina, która tworzy piękne kwiatostany na długich łodygach, czasem nawet sięgające 2 metrów wysokości. Mało wymagająca, bardzo dobrze znosi suszę.
- Naparstnica purpurowa – dwuletnia bylina, bardzo wysoka, bo osiągająca nawet 1,2 m wzrostu, ma piękne purpurowe kwiaty w kształcie dzwonków.
- Nemezja powabna – idealna na rabaty, ale także jako kwiat balkonowy, ma bardzo kolorowe kwiaty, zachwyca połączeniem kolorów, bardzo łatwa w uprawie.
Kwiaty kwitnące w lipcu – TOP 10 najpiękniejszych bylin i roślin bulwiastych
- Dalia ogrodowa – znana pod nazwą georginia, gatunek o bulwiastych korzeniach, są odmiany karłowe, ale i takie, które osiągają wzrost człowieka. Duże kwiatostany w różnych kolorach mogą być pełne lub półpełne. Bardzo dekoracyjny kwiat, kiedyś powszechnie spotykany, dziś już tylko w wiejskich i naturalistycznych ogrodach.
- Firletka – ładna roślina dwuletnia lub kilkuletnia, dorasta do 60-90 cm, tworzy pędy pokryte srebrzystym meszkiem i podobne do goździków kwiaty na długich szypułkach.Floks wiechowaty – znany pod nazwą płomyk wiechowaty, wysoka roślina o zwartym pokroju, ładne wiechowate kwiatostany w kolorach białym, różowym i fioletowym.
- Funkia – inna nazwa hosta, dekoracyjna roślina wieloletnia, idealna do miejsc zacienionych, ładnie rośnie nawet pod drzewami, niektóre gatunki i odmiany kwitną – kwiaty przypominają dzwonki.
- Jeżówka purpurowa – znana pod inną nazwą echinacea, ładna bylina, która dorasta do 1 m, wyjątkowo lubiana przez pszczoły, ma ładne kwiatostany w kolorze różowym lub fioletowym i efektowny wzniesiony pokrój.
- Kocimiętka Fassena – nazywana czasem lawendą dla leniwych, mało wymagająca bylina kwitnąca na niebieskofioletowo, jak sama nazwa wskazuje, jej zapach przyciąga koty.
- Liliowce – rodzina, do której należy wiele gatunków i odmian, proste w uprawie, efektowne, mało wymagające, kwitnące w wielu różnych kolorach byliny.
- Mieczyk – inna nazwa gladiola, roślina bulwiasta z rodziny kosaćcowatych, o wysokości nawet 120 cm, kłosowate, bardzo efektowne kwiatostany w wielu różnych kolorach – białe, czerwone, fioletowe, żółte, różowe, nawet dwukolorowe.
- Paciorecznik – inna nazwa kanna, wysoka bylina dorastająca do 150 cm, tworzy pędy z dużymi liśćmi, a na końcach pędów rozwijają się spektakularne kwiaty w różnych kolorach, czasem nawet czarne.
- Rudbekia błyskotliwa – roślina wieloletnia, z ładnymi kwiatostanami typu koszyczek, najczęściej w kolorze żółtym lub żółto-brązowym, mało wymagająca i odporna na suszę.
Kwiaty kwitnące w lipcu - błędy w ich uprawie
Jak pielęgnować rośliny jednoroczne, byliny i krzewy ozdobne w lipcu? Najważniejsza sprawa to podlewanie. Jeśli roślina jest posadzona w gruncie, nie ma potrzeby codziennego jej podlewania. Wystarczy nawadniać ją raz na kilka dni, za to obficie, dużą ilością wody, najlepiej deszczówki. Wyjątkiem są upały – wtedy podlewamy kwitnące rośliny codziennie.
Inaczej rzecz wygląda w przypadku kwiatów, które rosną w donicach i skrzynkach. W lipcu trzeba je podlewać codziennie, a w gorące dni nawet dwa razy dzienne. Dzieje się tak dlatego, że ziemia w pojemnikach wysycha znacznie szybciej niż na rabatach.
Czy w lipcu można sadzić jeszcze rośliny kwitnące? Jeśli przesadzasz je z pojemników kupionych np. w szkółce ogrodniczej, jak najbardziej. Ważne tylko, aby posadzić je w dobrej ziemi, najlepiej w kompoście, a po przesadzeniu mocno podlać. Nie przesadzamy roślin w bardzo słoneczny dzień i w trakcie upałów, bo mogą się nie przyjąć!
Skąd wziąć dobrą ziemię? Najlepszy patent to drewniany kompostownik. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu wyeliminujesz praktycznie konieczność kupowania ziemi ogrodniczej w sklepach. Kompostownik to także miejsce na wyrzucanie skoszonej trawy!
Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Pisaliśmy o tym w naszym artykule: Jak zrobić drewniany kompostownik? Budowa krok po kroku. Przypomnijmy tylko, że drewniany kompostownik koniecznie musisz zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, wilgocią i uszkodzeniami. Inaczej będzie Ci służyć tylko sezon lub dwa.
Jak i czym zabezpieczyć kompostownik? Pierwszy krok to preparat gruntujący – np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron, którzy ochroni drewno przed sinizną, grzybami i owadami. Drugi krok to nadanie drewnu powłoki, która dodatkowo zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wilgoci czy słońca. Nasza propozycja to np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron – środek, który nada elastyczną i trwałą powłokę, a dodatkowo pięknie pokoloruje drewno na wybrany przez Ciebie kolor.
Polecany produkt
LAKIEROBEJCA DEKORACYJNO-OCHRONNA SUPER WYDAJNA
Wiesz już, które kwiaty warto mieć w wakacyjnym, lipcowym ogrodzie. To najlepszy czas, aby cieszyć się pięknymi roślinami ozdobnymi i podziwiać letnie rabaty w pełnej krasie. Życzymy Ci słonecznego lata i zapraszamy do zapoznania się z ofertą środków do ochrony drewna Vidaron!