Wróć do artykułów

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Kwiaty jednoroczne do donic cieszą pięknymi kolorami od wiosny aż do jesieni. Czy wiesz, że z powodzeniem możesz je uprawiać na tarasie lub balkonie? Joanna Snopko podpowiada, jakie gatunki kwiatów jednorocznych do donic i pojemników wybrać!

Spis treści:

  1. O czym należy pamiętać, siejąc kwiaty jednoroczne do donic?
  2. Kwiaty jednoroczne doniczkowe – najpiękniejsze wiosenne gatunki
  3. Jednoroczne kwiaty doniczkowe – błędy w ich uprawie

 

Kwiaty jednoroczne doniczkowe są najpopularniejszym pomysłem na dekorację balkonu i tarasu wiosną i latem. W artykule podpowiemy, jak siać i pielęgnować je prawidłowo. Udzielimy również rady, czy lepiej wysiać je samodzielnie, czy kupić gotowe sadzonki. Doradzimy, które gatunki kwiatów jednorocznych doniczkowych sprawdzają się najlepiej. Wskażemy również, jakie błędy najczęściej popełniają początkujący miłośnicy roślin jednorocznych do donic. O najpiękniejszych kwiatach opowiada ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku Joanna Snopko.

O czym należy pamiętać, siejąc kwiaty jednoroczne do donic? 

Uprawa kwiatów jednorocznych na balkonie lub tarasie ma wiele zalet. Większość gatunków jest bardzo łatwa w uprawie i mało kłopotliwa w pielęgnacji. Efekty widać bardzo szybko – wystarczy posiać je wiosną, by latem i wczesną jesienią cieszyć się prawdziwą feerią kolorów.

Kwiaty jednoroczne występują w szerokiej gamie gatunków i odmian. Bez problemu dobierzesz ich kolor oraz pokrój do Twoich upodobań i stylu ogrodu. Tworzą bardzo one mocne akcenty, będą więc najlepszą dekoracją każdego balkonu i tarasu. Uprawa w donicach pozwala zaoszczędzić miejsce i daje dodatkową, piękną ozdobę – ten sposób uprawy kwiatów doniczkowych stosuje się więc nawet w dużych ogrodach – mówi ogrodniczka Joanna Snopko.

W jaki sposób rozpocząć przygodę z kwiatami jednorocznymi do donic? Najprostszy sposób to zakup gotowych sadzonek w jednym z ogrodniczych punktów sprzedaży. Wiosną dobre sklepy oferują mnogość gatunków i wiele odmian roślin jednorocznych. Możesz kupić niewielką sadzonkę, która rozrośnie się do postaci pięknego kwiatu. Masz także możliwość zamówić większy egzemplarz i cieszyć się pięknymi kwiatami od razu. Inny dobry pomysł to zakup kilku małych sadzonek i zrobienie z nich kompozycji w większej donicy.

Chcesz wysiać kwiaty jednoroczne samodzielnie? Zwróć uwagę, że tylko niektóre z nich można siać prosto do ziemi (i raczej nie będą to te, które najlepiej wyglądają w pojemnikach). Większość kwiatów doniczkowych wysiewa się do ciepłego inspektu, małych pojemniczków czy wielodoniczek. W odpowiednim terminie przepikowuje się kwiaty, a do docelowej donicy sadzi dopiero po jakimś czasie. 

kwiaty-jednoroczne-do-donic

Jednoroczne kwiaty doniczkowe ozdobią taras, balkon i ogród. 

Kwiaty jednoroczne doniczkowe – 10 najpiękniejszych wiosennych i letnich gatunków 

Jednoroczne kwiaty doniczkowe mogą zachwycać już od wiosny – w ofercie sklepów ogrodniczych znajdziesz sporo pomysłów na rozmaite gatunki tych pięknych roślin. Oto 10 popularnych i prostych w uprawie kwiatów jednorocznych do pojemników, które szczególnie poleca ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Joanna Snopko. 

1. Petunie ogrodowe

Jedne z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych na balkon. Czasem zamiennie używa się określenia „surfinie”. Nie jest ono jednak do końca poprawne, bo surfinia to jedna z odmian petunii ogrodowej. Kwiaty te są wytrzymałe, a ich główna zaleta to długie i obfite kwitnienie. Dobrze pielęgnowana roślina wytwarza mnóstwo kolorowych, pięknie pachnących kwiatków, które najczęściej pojawiają się w maju, a trwać mogą aż do przymrozków. W sklepach kupisz mnóstwo odmian petunii różniących się wielkością kwiatów, ich kolorem oraz długością pędów. 

petunie-ogrodowe

Petunie ogrodowe. 

2. Fuksje

Przepiękne, bardzo dekoracyjne i lubiane kwiaty jednoroczne na balkon i taras. Kwitną od końca kwietnia do jesieni. Nie lubią nadmiaru światła, nadają się więc do donic i pojemników postawionych od zacienionej strony. Trzeba je regularnie i dosyć obficie podlewać.

fuksja-kwiaty-ogrodowe

Fuksja – jeden z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych.

3. Bratki

Wiosenny klasyk, polecany do doniczek i pojemników. Cieszy oczy, kiedy inne kwiaty jednoroczne dopiero startują z wegetacją! Sadzonki bratków do donic możesz zakupić już od początku marca. Choć formalnie to rośliny dwuletnie, w praktyce uprawia się je jako jednoroczne. Nie są wymagające w uprawie, jednak musisz pamiętać, że nie lubią przelania.

bratki-w-doniczkach

Bratki można hodować w doniczkach i pojemnikach. 

4. Nemezje

Piękne rośliny jednoroczne do donic, kwitnące od czerwca do sierpnia. Lubią słońce i ciepło, dlatego najlepiej rosną na balkonach i tarasach od południowej strony. Uwagę zwracają ich kolorowe (białe, czerwone, różowe lub pomarańczowe) kwiaty zebrane w efektowne grona. Jeśli będziesz je często podlewać w trakcie upałów, odwdzięczą Ci się niesamowitym wyglądem. 

nemezje-kwiaty-balkonowe

Nemezje – wdzięczne i łatwe w uprawie kwiaty balkonowe. 

5. Begonie

Rośliny jednoroczne do doniczek na balkony i tarasy, na których dominuje cień. Kwitną od maja do późnej jesieni. Lubią wilgotną glebę i częste podlewanie. Wyjątkowo popularne z powodu pięknych kwiatów w kolorach od białego aż po głęboką czerwień.

kwitnaca-begonia-w-donicy

Pięknie kwitnąca begonia w donicy. 

6. Dzwonki

Urocze kwiaty w wiejskim stylu, które od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Do doniczek najlepiej nadają się dzwonki karpackie czy dalmatyńskie. Są łatwe w uprawie, nie lubią jednak nadmiernego nasłonecznienia i zbyt wysokich temperatur.

dzwonek-karpacki-w-ogrodzie

Dzwonek karpacki.

7. Lobelie zwisające

Cieniolubne kwiaty jednoroczne, odpowiednie także do uprawy w pojemnikach. Zachwycają drobnymi kwiatami o niebieskich lub purpurowych kwiatkach, którymi rośliny te są dosłownie obsypane. Dobrze wyglądają zwłaszcza w donicach wiszących. Nie lubią zbyt wilgotnej ziemi, więc trzeba uważać z podlewaniem.

lobelie-zwisajace

Lobelia zwisająca.

8. Pelargonie

Polskie królowe balkonów i tarasów. Uprawiane prawie wyłącznie w doniczkach i pojemnikach. Kwitną bardzo długo – od maja do pierwszych przymrozków. Doskonale nadają się też do półcienia, choć najefektowniej wyglądają w pełnym słońcu. Mają wiele wyjątkowo efektownych odmian – najpopularniejsze w Polsce są pelargonie bluszczolistne, pelargonie zwisające i pelargonie pachnące.

pelargonie-na-balkon-i-taras

Pelargonie - polskie królowe balkonów i tarasów.

9. Kalibrachoa (Milion Dzwonków)

Bardzo efektowny jednoroczny kwiat, idealny do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie. Podobnie jak petunie ogrodowe tworzy przewieszające się girlandy pokryte mnóstwem drobnych kwiatków. Roślina o bardzo intensywnym wzroście – balkony potrafią się wprost uginać pod kaskadą kolorowych dzwoneczków. W sklepach ogrodniczych znajdziesz mnóstwo pięknych i łatwych w uprawie odmian.

kalibrachoa-milion-dzwonkow

Kalibrachoa, zwana inaczej Milionem Dzwonków. 

10. Aksamitki

Znane w polskich ogrodach od lat, uprawiane przez nasze babcie i mamy, a teraz – razem z modą na ogród w stylu wiejskim – także przez młodsze pokolenie ogrodników. Są wyjątkowo łatwe w uprawie. Występują w wesołych żółtych i pomarańczowych kolorach. Pięknie wyglądają nie tylko na rabacie, ale także w pojemniku.

aksamitka-kwiat-jednoroczny

Aksamitka – popularny kwiat w ogrodach naszych babć i mam. 

Jednoroczne kwiaty doniczkowe  błędy w ich uprawie

Choć uprawa kwiatów jednorocznych jest prosta nawet dla początkujących ogrodników, zawsze zdarzyć się mogą błędy. Na co szczególnie warto zwracać uwagę?

  1. Zbyt mała donica – wiele kwiatów jednorocznych intensywnie się rozrasta, a w za ciasnej donicy nie będzie miało takiej możliwości.
  2. Pojemnik drewniany bez odpowiedniej impregnacji i konserwacji – jeśli zależy Ci na ciekawym efekcie, drewniane stojące lub wiszące donice będą znakomitym pomysłem. Pamiętaj jednak, że należy je przed sezonem zaimpregnować. Polecamy zastosowanie dwóch środków: najpierw zakonserwuj drewno Impregnatem do Drewna Gruntującym Vidaron. Następnie użyj Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego lub Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron, który nada donicy odpowiedni kolor. Jeśli wolisz bardziej naturalny odcień – wybierz Impregnat Powłokotwórczy. Jeśli zależy Ci na wyraźnym kolorze, takim jak turkus czy limonka – Impregnat Ogrodowy sprawdzi się doskonale.
  3. Nieodpowiednia odmiana na złe stanowisko – dokładnie sprawdź wymagania rośliny jednorocznej, zanim ją posadzisz. Te, które lubią pełne słońce, nie będą kwitły w cieniu i odwrotnie.
  4. Niewłaściwe podlewanie – różne gatunki i odmiany kwiatów jednorocznych mają odmienne preferencje co do częstotliwości i ilości podlewania. Dowiedz się, co lubi Twój kwiat, aby zapewnić mu możliwość jak najlepszego rozwoju.
  5. Zbyt wiele kwiatów obok siebie – jeśli posadzisz kwiaty jednoroczne zbyt blisko siebie, efekt będzie daleki od Twoich oczekiwań. Dotyczy to kwiatów w donicach, a w szczególności kompozycji z różnych gatunków i odmian.

kwiaty-jednoroczne-w-donicach

Jeśli uprawiasz kwiaty jednoroczne w drewnianych pojemnikach, przed sezonem zadbaj o impregnację środkami Vidaron. 

Kwiaty jednoroczne na balkon i taras to doskonały pomysł na efektowną dekorację ogrodu od wiosny do późnej jesieni. Z naszymi poradami i podpowiedziami eksperta na pewno poradzisz sobie z ich uprawą!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (12)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Przeczytasz w 10 min

Podpory pod pnącza – jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi?

Podpory pod pnącza – jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi?

Przeczytasz w 7 min

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe? Poradnik ogrodnika

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie