Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – niezbędne prace w ogrodzie w marcu

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Marzec w ogrodzie to początek intensywnych prac. Właśnie wtedy przychodzi czas na porządki na rabatach i w warzywniku. Ciągle można przeprowadzić także cięcie drzewek ozdobnych i owocowych. Jakie prace w ogrodzie w marcu są niezbędne? Zobacz nasz kalendarz ogrodnika!

Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace w ogrodzie w marcu − owoce i warzywa
– Prace ogrodowe w marcu − drzewa iglaste i owocowe
– Marzec w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika − marzec w pigułce

Marzec to pierwszy wiosenny miesiąc w roku. Temperatury są jednak często niskie, a także zdarza się, że leży śnieg i dokuczają przymrozki. Mimo to większość roślin w Twoim ogrodzie w marcu zaczyna już okres wegetacji. Wkrótce trawa się zazieleni, a na krzewach ozdobnych i rabatach pojawią się wczesnowiosenne kwiaty. 

W artykule podpowiemy, jakie prace ogrodowe w marcu należy przeprowadzić w warzywniku, sadzie oraz jak zadbać o wiosenne rabaty. Oto nasz podręczny kalendarz ogrodnika na marzec!

Marcowe bratki doskonale wyglądają w donicach.

Prace w ogrodzie w marcu − warzywa 

W warzywnym ogrodzie w marcu trzeba już zacząć intensywne prace. Twoje pierwsze zadanie to solidne przekopanie grządek. Jeśli masz kompostownik, najwyższy czas wybrać z niego ziemię i rozsypać ją na grządki. Pamiętaj, aby używać wyłącznie dojrzałego kompostu, który musi być bez zapachu, o sypkiej konsystencji i bez dużych kawałków materii. Kompost trzeba wysypać warstwą na grządki lub do podwyższonych pojemników, przemieszać i przegrabić z poprzednią ziemią. W marcu w ogrodzie zabezpieczamy też drewniane donice lub podwyższane grządki przed wilgocią i działaniem pleśni czy glonów. Zrób to teraz, zanim posadzisz większość wiosennych warzyw.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pora również dobrze przemyśleć i wyznaczyć grządki warzywne. Weź pod uwagę, że nie wszystkie warzywa lubią swoje towarzystwo. Sprawdzone duety to marchew i cebula (chronią się nawzajem przed szkodnikami), pomidor i seler, seler i por, ogórki i koper czy sałata i rzodkiewki. Nie należy z kolei sadzić obok siebie sałaty i pietruszki, ziemniaków i pomidorów (cierpią na zarazę ziemniaczaną), grochu i fasoli czy ziemniaków i słonecznika. Zasady te określa się jako uprawę współrzędną, która mówi, jak sadzić rośliny, by wspierały się wzajemnie i chroniły przed szkodnikami i chorobami.

Jeśli marzec jest ciepły, niektóre warzywa możesz już siać do gruntu. Należą do nich odmiany odporne na wiosenne chłody – bardzo wczesna marchew, pietruszka, groch, cebula, bób, szpinak czy por. Pamiętaj, aby mieć pod ręką osłony (np. włókninę), którą przykryjesz siewki w razie mrozów. Niektórzy przykrywają zresztą te pierwsze zasiewy na stałe. 

Warzywa, które potrzebują wyższych temperatur, możesz w marcu wysiewać pod osłonami (w szklarni, tunelu, inspekcie) lub w domu do przepikowania. Należą do nich np. pomidory i papryka (to ostatni możliwy moment na rozsadę pomidorów!), ale także kapusta, rzodkiewka czy sałata.

 W marcu prosto do gruntu możemy już sadzić i siać niektóre odporne warzywa, np. cebulę. 

Prace ogrodowe w marcu − drzewa iglaste, liściaste i owocowe

Marzec w ogrodzie to miesiąc, w którym przycina się drzewa owocowe, liściaste i ozdobne drzewka lub krzewy. Część drzewek owocowych mogłeś przycinać już w lutym, choć w chłodniejszych regionach Polski to marzec jest lepszym czasem na cięcie. 

Co należy przycinać w marcu? Jabłonie, grusze, porzeczki, borówki i agrest. W zależności od potrzeby i gatunku wykonaj większe lub mniejsze cięcie sanitarne. Usuń obumarłe po zimie i połamane przez śnieg i wiatr pędy oraz gałęzie. 

Marzec to także idealna pora na coroczne przycinanie winorośli. Jeśli zrobisz to później, roślina wytworzy zbyt wiele soków i spotkasz się ze zjawiskiem, które w uprawie winorośli określa się jako wiosenny płacz łozy. Z cięcia wydostanie się tak dużo soku, że może to osłabić winorośl, która będzie chorować i źle zaowocuje w najbliższym sezonie. 

Stare krzewy ozdobne możesz w marcu odmłodzić przez radykalne cięcie, zostawiając je zaledwie 30-40 cm nad ziemią. W marcu przycina się większość krzewów ozdobnych − przede wszystkim te, które kwitną na tegorocznych pędach. Nie wolno z kolei przycinać tych, które kwitną wczesną wiosną (np. forsycji). 

W drugiej połowie marca w szkółkach ogrodniczych pojawiają się młode sadzonki drzewek owocowych i krzewów ozdobnych z odkrytym korzeniem. To dobra pora, by je teraz posadzić. Następny odpowiedni termin będzie dopiero jesienią. 

W marcu możesz też opryskać drzewka owocowe np. miedzianem, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się chorób grzybowych. Z tego samego powodu trzeba przejrzeć dokładnie drzewka, by pozbyć się tzw. mumii, czyli zgniłych zeszłorocznych resztek owoców. 

W marcu przycinamy wiele krzewów ozdobnych i drzewek owocowych.

Marzec w ogrodzie ozdobnym 

Jakie prace w ogrodzie w marcu wykonujemy na rabatach? Po pierwsze, usuń z krzewów, drzewek i innych roślin zimowe osłony, które chroniły je przed mrozem i śniegiem. Przejrzyj rośliny ozdobne, by sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń po zimie. Gatunki szczególnie wrażliwe na mróz możesz pozostawić pod osłonami. 

W marcu zaczynają kwitnąć niektóre krzewy ozdobne – forsycja czy przepiękne magnolie. Na rabatach pojawiają się także pierwsze kwiaty cebulowe – przebiśniegi, narcyzy, szafirki czy krokusy. Pamiętaj, że w okresie kwitnienia warto je nawozić – będą piękniej i dłużej kwitły. 

Jeśli chcesz dodać swoim rabatom lub donicom nieco koloru, posadź też wczesnowiosenne rośliny jednoroczne, które dobrze znoszą niskie temperatury, np. bratki czy prymulki. To dobry pomysł na kolorowy balkon, ozdobę schodów czy tarasu. 

Uprawiasz kwiaty ozdobne, które na zimę trzeba wykopywać i przechowywać w domu? Należą do nich np. mieczyki (gladiole), dalie, kanny oraz inne spektakularne gatunki i ich odmiany. W kalendarzu ogrodnika w marcu nie może zabraknąć czasu na przejrzenie bulw oraz usunięcie tych gnijących i uszkodzonych. Jeśli chcesz, możesz teraz bulwy posadzić do pojemników i przechować w domu. Na stałe miejsce wysadź je dopiero w maju – będą szybciej i obficiej kwitły.

Jeśli uprawiasz kwiaty jednoroczne z rozsady, większość popularnych gatunków wysiewa się do pojemników właśnie w marcu. Należą do nich letnie kwiaty, takie jak floksy, lobelie czy petunie. W marcu przychodzi też czas na przepikowanie do większych doniczek kwiatów, które wysiałeś na koniec stycznia lub w lutym, np. pelargonii czy begonii. 

W marcu jest też dobra pora, aby sprawdzić stan drewnianych mebli ogrodowych, a przede wszystkim – aby zaimpregnować je i pomalować przed nowym sezonem. Jak się do tego zabrać? Najpierw zagruntuj drewno za pomocą bezbarwnego Impregnatu Ochronno-Gruntującego VIDARON, a następnie po 24 godzinach nanieś impregnat powłokotwórczy, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON lub Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną. Dzięki temu zabezpieczysz drewniane elementy przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi i przedłużysz żywotność drewnianych mebli.

Marcowe rabaty możesz ożywić, sadząc wczesnowiosenne kwiaty. 

Kalendarz ogrodnika − marzec w pigułce

Podsumowując, jakie czynności warto wykonać w marcu w ogrodzie?

  • Przygotuj warzywnik do wysiewu warzyw – dosyp kompostu, przemieszkaj i przekop grządki.
  • Zabezpiecz drewniane donice i drewniane konstrukcje podwyższanych grządek, używając impregnatów VIDARON.
  • Zaplanuj układ grządek warzywnych tak, aby wziąć pod uwagę dobre sąsiedztwo warzyw.
  • Wysiej pierwsze, odporne na niskie temperatury warzywa, takie jak bardzo wczesna marchew, cebula, pietruszka, groch. Pod osłonami wysiej inne warzywa do przepikowania w przyszłości.
  • Przeprowadź zimowe przycinanie drzewek owocowych, jeśli nie zrobiłeś tego w lutym. Przytnij winorośl.
  • Potrzebne będzie również sanitarne cięcie większości drzewek liściastych i krzewów ozdobnych, które kwitną latem i jesienią.
  • Jeśli chcesz, możesz posadzić drzewka owocowe i ozdobne z odkrytym korzeniem.
  • Opryskaj drzewka owocowe środkiem grzybobójczym.
  • Usuń zimowe osłony z krzewów i roślin ozdobnych.
  • Posadź wczesnowiosenne rośliny jednoroczne do donic lub na rabaty. Kwiaty cebulowe zasil, aby lepiej kwitły.
  • W domu posiej rozsady kwiatów jednorocznych, które w maju przesadzisz na stałe miejsce. 

Wiesz już, jakie prace w ogrodzie w marcu Cię czekają. Jeśli chcesz, aby Twoja działka była piękna i kolorowa, już dziś jest na niej wiele do zrobienia. Powodzenia!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak dbać o trawnik po zimie? Wiosenna regeneracja trawnika

Jak dbać o trawnik po zimie? Wiosenna regeneracja trawnika

Przeczytasz w 7 min

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Przeczytasz w 8 min

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Przeczytasz w 10 min

Taras w stylu rustykalnym – 4 pomysły na aranżację

Taras w stylu rustykalnym – 4 pomysły na aranżację

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie