Wróć do artykułów

Jak przygotować ogród na wiosnę – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Nadeszła wiosna, a wraz z nią – pracowity okres w życiu każdego ogrodnika. Jak przygotować ogród do wiosny, by wkrótce cieszyć się rezultatami? O czym pamiętać, porządkując otoczenie przed nowym sezonem? Podpowiadamy, jakie prace ogrodowe należy wykonać i kiedy – sprawdź nasze wskazówki!

Przycinanie gałęzi w ogrodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak przygotować ogród do wiosny,

• kiedy przycinać drzewka i krzewy w ogrodzie,

• jak odnowić drewno w ogrodzie po zimie.

Jak przygotować ogród do wiosny – krok po kroku

Do wiosny w ogrodzie najlepiej przygotowywać się, zanim nadejdą cieplejsze dni. Z jego odświeżeniem nie warto zwlekać. Dzięki temu, gdy temperatury wzrosną, można zająć się niezbędnymi pracami, których nie da się przełożyć na później – przekopaniem ogródka, a potem sianiem i sadzeniem roślin zgodnie z kalendarzem ogrodnika.

Zastanawiasz się, jak przygotować swój ogród do wiosny? Postępuj według tych kroków:

1. Posprzątaj i odśwież ogród po zimie – zbierz przyniesione przez wiatr odpady i zagrab liście.

2. Sprawdź stan sprzętu ogrodniczego i upewnij się, że przechowywane przez zimę narzędzia nie uległy korozji.

3. Odnów drewno w ogrodzie po zimie. Oczyść ławki i stoły, a następnie je zaimpregnuj. Sprawdź stan pergoli i innych konstrukcji podpierających rośliny, a następnie odśwież je i pokryj środkiem do ochrony drewna.

4. Zanim przystąpisz do sadzenia i wysiewu nowych roślin, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Kiedy przekopać ogródek? Ten krok należy wykonać jeszcze jesienią, aby odpowiednio przygotować działkę do nadchodzącej zimy. Wiosną w ogrodzie wystarczy spulchnić glebę za pomocą kultywatora.

Zagrabianie suchej trawy

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę: kiedy przycinać rośliny?

Wczesna wiosna w ogrodzie to czas, kiedy warto przyciąć gałązki drzew i krzewów. Odpowiednie cięcia poprawią wzrost roślin, zwiększą plony i zapewnią piękne, obfite kwitnienie. Warto zabrać się za nie na samym początku sezonu, dostosowując czas do panującej aktualnie temperatury. Kiedy przycinać rośliny na wiosnę? Oto kilka wskazówek:

Drzewa owocowe, np. jabłonie, śliwy czy wiśnie przycinamy w lutym, gdy skończą się już mocne mrozy a temperatura wynosi ok 0°C. W przeciwnym wypadku, jeśli za przycinanie zabierzesz się zbyt wcześnie, rany po cięciu drzewek mogą przemarznąć i stać się wrażliwe na patogeny.

Krzewy owocowe, np. maliny, borówki czy agrest, najlepiej przyciąć nieco później niż drzewka, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Krzewy ozdobne są, wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego z ich przycinaniem należy poczekać, aż temperatura ustabilizuje się na poziomie +5°C do +10°C.

Byliny, np. marcinki, ostróżki czy astry – te rośliny przytnij, gdy ich pędy na wiosnę osiągną 1/3 swojej docelowej wysokości. Przycięcie wierzchołków o 3-5 cm zapewni piękne, obfite kwitnienie.

Róże rabatowe – z ich przycięciem i usunięciem chorych części poczekaj, aż zrobi się cieplej w okolicach od +10°C do 15°C, a na drzewach pojawią się pąki. To również dobry moment, by w ogrodzie przeprowadzić opryski preparatem przeciwgrzybicznym.

Porada eksperta

Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. odpadów zielonych nie wolno spalać – czy to na działce, czy we własnym ogródku. Inaczej narazisz się na spory mandat. Zamiast robić ognisko, pozostałości roślin po przycięciu możesz wrzucić do kompostownika, a dzięki temu stworzyć wartościowy nawóz. Usunięte części traw i bylin mogą zawierać larwy pożytecznych owadów, które rozwiną się w kompoście i pozytywnie wpłyną na ekosystem.

Impregnowanie płotu z drewna

Odnowienie drewna po zimie – jak odmalować płot i meble ogrodowe?

Wiosna w ogrodzie to też idealny moment, by zadbać o konserwację drewnianych sprzętów. Ławki, stoły, płoty i pergole – jeśli nie zostały odpowiednio zabezpieczone jesienią – mogą okazać się zniszczone, zbutwiałe lub zajęte grzybem. Aby uniknąć niszczenia drewnianych elementów w przyszłości, warto pamiętać o pokryciu ich powierzchni impregnatem gruntującym Vidaron. Preparat ten pozwoli zabezpieczyć nowe deski lub wzmocnić stare po dokładnym oczyszczeniu z powłok malarskich. 

Jeżeli jednak drewno jest w dobrym stanie, wystarczy, że zastosujesz odpowiedni preparat. Zalecanym środkiem, który jednocześnie chroni drewno i podkreśla jego walory estetyczne, jest impregnat powłokotwórczy Vidaron. Środek ten doskonale nadaje się do odnowienia drewna po zimie – głęboko wnika w jego strukturę, zabezpieczając przed wilgocią, grzybami, a także promieniami UV i szkodnikami. Do odświeżenia malowanego wcześniej drewna możesz też użyć impregnatu ogrodowego, który szybko schnie i nadaje deskom piękny, trwały kolor.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Przeczytasz w 0 min

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Przeczytasz w 0 min

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Jak zrobić podwyższone grządki? Sposób na ogród warzywny

Przeczytasz w 10 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie