Wróć do artykułów

Jesienne porządki w ogrodzie – lista zadań do wykonania przy porządkowaniu ogrodu

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Jesień w ogrodzie to czas kolorów, ostatnich zbiorów owoców i warzyw, ale też okres, kiedy trzeba przygotować rabaty, grządki czy trawnik do zimy. Jakie jesienne porządki w ogrodzie są niezbędne? Przygotowaliśmy wskazówki dla początkujących ogrodników!

Z tego artykułu dowiesz się:
– Kiedy zacząć jesienne porządki w ogrodzie?
– Jakie jesienne prace w ogrodzie warto wykonać?
– Jesienne porządki na rabatach i grządkach
– Jesienne porządki na trawniku
– Jesienne sprzątanie chodnika i podjazdu
– Czyszczenie narzędzi ogrodowych

Ogród jesienią mieni się pięknymi kolorami. Kwitnie jeszcze wiele kwiatów jak chryzantemy czy astry. Dojrzewają jabłka, winogrona i śliwki węgierki. Nie da się jednak ukryć, że im bliżej do zimy, tym więcej przygotowań do chłodnego sezonu trzeba poczynić.

W artykule znajdziesz informacje, jakie jesienne prace w ogrodzie warto wykonać. Podpowiemy, jak przed zimą zadbać o trawnik, rabaty kwiatowe i warzywne grządki. Doradzimy, jak przed mrozami zabezpieczyć byliny, krzewy i drzewa, jak ochronić przed złymi warunkami atmosferycznymi drewniane elementy małej architektury i donice oraz jak posprzątać chodnik, podjazd i narzędziownik.

Wśród niezbędnych jesiennych prac w ogrodzie jest regularne grabienie liści

Kiedy zacząć jesienne porządki w ogrodzie?

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie, które czeka każdego właściciela działki niezależnie od jej wielkości. Aby rośliny przetrwały zimę bez przeszkód oraz aby w dobrym stanie do kolejnego sezonu doczekała architektura ogrodowa, zwłaszcza ta drewniana, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Kiedy dokładnie najlepiej sprzątać ogród jesienią? Niektóre prace możesz wykonywać stopniowo już w sierpniu, porządkując nieużywane już grządki czy skrzynki. Większość zadań porządkowych najlepiej wykonać jednak, gdy kończy się sezon wegetacyjny, czyli w październiku i listopadzie. Idealny moment jest wtedy, gdy opadają liście i można łatwiej ocenić, jakie elementy ogrodu wymagają interwencji. Wykonaj prace przed mrozami, gdy ziemia nie jest jeszcze twarda, a temperatury na zewnątrz sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Jakie jesienne prace w ogrodzie warto wykonać?

O jakich pracach porządkowych nie należy zapominać jesienią w ogrodzie? Ważne zadania to usunięcie i uporządkowanie zeschłych liści oraz pędów kwiatów jednorocznych. Drzewka i krzewy trzeba przyciąć i przejrzeć pod kątem ewentualnych chorób czy złamań gałęzi. Niezbędne będzie zabezpieczenie przed śniegiem i mrozem wrażliwych bylin czy krzewów oraz zabiegi pielęgnacyjne przy trawniku. Równie ważna jest ochrona mebli ogrodowych i elementów małej architektury przed wilgocią, mrozem i śniegiem oraz oczyszczenie i przygotowanie do zimy narzędzi ogrodniczych i sprzętów.

Drewniane meble ogrodowe trzeba przygotować na zimę. Najważniejsze zadanie to ich impregnacja odpowiednimi preparatami VIDARON.

Jesienne porządki na rabatach i grządkach

Jedno z najważniejszych zadań w jesiennym ogrodzie to porządki na rabatach i grządkach warzywnych. Poniżej znajdziesz listę zadań, o których nie możesz zapomnieć!

• Usuń z rabat i grządek warzywnych pozostałości pędów roślin jednorocznych oraz chwasty. Ziemię najlepiej potem przekopać, a następnie nawieźć kompostem lub obornikiem. Inna opcja to jesienne nawozy sztuczne.
• Na rabatach z bylinami wieloletnimi przytnij uschnięte naziemne części roślin, ale tylko jeśli tego wymagają. Część bylin czy krzewów jak np. hortensja drzewiasta powinna być zostawiona bez przycinania aż do marca. Sprawdź, jak to wygląda w przypadku Twoich bylin!
• Przed ujemnymi temperaturami rośliny wieloletnie, dwuletnie i zimozielone krzewy trzeba porządnie podlać. Będą wtedy lepiej znosiły przymrozki i łatwiej przetrwają zimę.
• Wrażliwe na niskie temperatury rośliny koniecznie musisz zabezpieczyć. Nie rób tego wczesną zimą, ale tuż przed zapowiedzianym zimowym ochłodzeniem. Okryj je włókniną czy świerkowymi gałązkami, a korzenie zabezpiecz kopczykiem z ziemi, korą czy innym materiałem, który przepuszcza wilgoć.
• Rozłożyste krzewy warto związać oraz osłonić, by nie zniszczył ich padający śnieg.
• Jeśli uprawiałeś kwiaty w donicach i pojemnikach, musisz teraz usunąć ich pozostałości i korzenie. Następnie opróżnij pojemniki z ziemi, umyj je, wysusz i przenieś na zimę do piwnicy lub innego miejsca, które będzie suche i zaciszne.

Co zrobić z drewnianymi meblami, donicami i elementami małej architektury ogrodowej jak ławki, huśtawka itd.? Jeśli to możliwe, schowaj je w piwnicy, garażu lub innym pomieszczeniu, aby nie były narażone na listopadowe deszcze czy styczniowe śniegi. Możesz zabezpieczyć je przy pomocy specjalnych pokrowców. Zanim jednak schowasz drewniany stół czy ławkę, czeka Cię ważne zadanie. Każdy drewniany element (mały, ale i większy jak np. altana) trzeba obejrzeć, aby sprawdzić, czy nie wymaga naprawy przed zimą. Kolejna istotna kwestia to coroczna impregnacja drewna. Najlepiej ją przeprowadzić jesienią, zwłaszcza jeśli dotyczy ona elementów, które na zimę zostaną na świeżym powietrzu – altany, pergoli, płotu itd.

Jak zaimpregnować meble i inne drewniane elementy na zimę? Potrzebujesz kompleksowej ochrony. W pierwszej kolejności wybierz preparat gruntujący, taki jak VIDARON Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący. Zapewni on biologiczną ochronę drewna, a więc zabezpieczy je przed grzybami, które powodują rozkład drewna, przed sinizną czy szkodnikami.

Kolejny etap to użycie preparatu, który daje powłokę ochronną. Nasza propozycja to np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy. Impregnuje drewno, wzmacnia je i chroni przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi, a do tego nadaje mu piękny kolor.

Co zrobić, gdy meble lub inne elementy drewnianej architektury mają ubytki? Z pomocą przychodzi VIDARON Szpachla do Drewna. Wyróżnia się znakomitą przyczepnością do podłoża, tworzy trwałą powłokę i nie pęka podczas wysychania.

Jesień to najlepszy czas na coroczną impregnację drewnianych elementów i architektury ogrodowej, w tym domków ogrodowych, altan czy pergoli. Polecamy szeroką gamę preparatów do impregnacji VIDARON.

Jesienne porządki na trawniku

Jakie prace musisz wykonać jesienią przy trawniku? Trawa nie rośnie już tak szybko jak latem. Możesz więc kosić ją zdecydowanie rzadziej, podnosząc nożyce wyżej niż zwykle. Ważne jest ostatnie koszenie. Trzeba je wykonać na przełomie października i listopada. Nie zapomnij o nim, bo zbyt wysoka trawa będzie się kładła pod śniegiem, a wiosną możesz mieć problem z chorobami grzybowymi trawnika.

Kolejne zadanie to aeracja, czyli napowietrzenie i rozluźnienie trawnika. Służy do tego aerator ręczny lub mechaniczny. Jesienią trawnik trzeba też po prostu porządnie zagrabić i posprzątać z liści, spadłych owoców czy gałązek.

Jesienne grabienie liści w ogrodzie.

Jesienne sprzątanie chodnika i podjazdu

Codzienne, regularne zadania w jesiennym ogrodzie to grabienie suchych liści, które robimy aż do końca listopada. Zagrabione liście możesz skompostować lub wyrzucić na śmietnik (to tzw. odpady zielone). Pamiętaj, że część liści w zacisznych zakamarkach ogrodu warto pozostawić dla jeży i innych ogrodowych zwierzątek, aby zapewnić im schronienie zimą.

Oprócz grabienia liści warto przed zimą oczyścić podjazd i chodnik z mchu i chwastów. Wiosną będziesz mieć wtedy zdecydowanie mniej pracy.

Czyszczenie narzędzi ogrodowych

Ostatnie zadanie, zanim mróz i zima na dobre wkroczą do Twojego ogrodu, to przejrzenie, uporządkowanie i schowanie narzędzi, sprzętów i akcesoriów ogrodowych. Oczyść z ziemi łopaty, grabie czy widły, jeśli trzeba umyj je i osusz. Zakonserwuj odpowiednimi preparatami sprzęty i narzędzia jak kosiarka, pilarka itd. Posprzątaj w garażu lub domku z narzędziami. Wystarczy kilka wieczorów, a zobaczysz, że w wiosennym ferworze nasadzeń i porządków pozimowych będzie Ci o wiele łatwiej!

Domek narzędziowy to najlepsze miejsce na zimowe przechowywanie sprzętów i akcesoriów ogrodowych.

Jesienne porządki w ogrodzie zajmą Ci sporo czasu, zwłaszcza, gdy do dyspozycji masz dużą i dobrze zagospodarowaną działkę. Są jednak konieczne, aby Twój ogród rozkwitł w kolejnym sezonie piękniejszy niż zwykle! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne!

Galeria zdjęć (7)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie