Skarpa w ogrodzie – aranżacje tego miejsca to doskonała okazja do ciekawego zagospodarowania terenu. Uskoki i różnice poziomów idealnie wyeksponują rośliny. Zobacz, jak za pomocą drewnianych elementów i konstrukcji zbudować piękną rabatę na zboczu.
Spis treści:
- Ogród na skarpie z elementami drewna – dlaczego warto?
- Drewno jako element wzmacniający ogród na skarpie
- Skarpa w ogrodzie – aranżacje
- Jakie rośliny na skarpę wybrać?
Ogród na skarpie z elementami drewna – dlaczego warto?
Zagospodarowanie skarpy ma na celu stworzyć miejsce dekoracyjne z jednoczesnym wykorzystaniem roślin. Wzniesienia często są uznawane za ogromny problem przez właścicieli ogrodów, jednak okazuje się, że wystarczy odrobina kreatywności, przygotowania odpowiednich materiałów, aby stworzyć naprawdę atrakcyjny element terenu. Wzniesienie nie ma być dominującą formą, lecz integralną częścią ogrodu. Odpowiedni charakter roślin i drewnianych dodatków utworzy skarpę spójną z resztą krajobrazu.
Skarpa ogrodowa osiada, dlatego należy ją zabezpieczyć. Obsadzenie roślinnością oraz wszelkie podpory w postaci płotków, murków czy schodów ustabilizują teren. Cała konstrukcja stanie się bezpieczna. Drewno w aranżacji skarpy ogrodowej ma sporo zalet i warto wziąć pod uwagę ten surowiec jako element podpierający i wytyczający ścieżki bądź rabaty. Dobrze łączy się z kamieniem i można go pomalować na taki kolor, który będzie odpowiadał całej aranżacji.
Materiał ten wykorzystuje się jako podporę, ponieważ:
- jest wytrzymałym surowcem;
- utrzymuje ziemię w jednym miejscu;
- jest odporny na obciążenia;
- nie zmienia odczynu pH gleby;
- dobrze wkomponowuje się krajobraz.
To naturalny produkt, który wymaga konserwacji. Pamiętaj o jego ochronie przed działaniem warunków atmosferycznych. Weź też pod uwagę, że skarpy w ogrodzie z wykorzystaniem drewna wyglądają estetycznie. Jest to materiał ponadczasowy, dlatego świetnie prezentuje się z bujną roślinnością w wielu kolorach.
Zagospodarowanie skarpy nie jest wcale takie trudne, jak się wydaje. Trzeba jednak obserwować ziemię, która może się osuwać, dlatego prace konserwacyjne mogą trwać zarówno jesienią, jak i wiosną.
Drewno jako element wzmacniający ogród na skarpie
Mała skarpa w ogrodzie będzie wyglądać ładnie, kiedy otoczysz ją drewnianymi palikami. Takie podparcie może składać się z pojedynczych kołków lub rozwijanych palisad. Drewniane murki pozwalają na tworzenie okrągłych i falistych kształtów rabat. Idealnie nadają się też do wytyczania ścieżek i tworzą piękne, wielopoziomowe tarasy. Ogród na skarpie z drewnianymi palikami to doskonała alternatywa dla kamieni i murków oporowych.
Cięte, drewniane belki lub kantówki nadają się do podtrzymywania skarpy ogrodowej o większym stopniu nachylenia, powyżej 30 stopni. Surowiec w takim wydaniu cechuje się także większą średnicą niż w przypadku palików. Możesz kupić gotowe elementy, ale zdecydowanie lepszym wyjściem jest pozyskanie ich z odzysku, na przykład po rozbiórce starej stodoły. Powtórne wykorzystanie to ukłon w stronę planety. Kłody i pnie drzew można wykorzystać w zagospodarowaniu uskoków. Pierwsze nadadzą się do stworzenia drewnianego murku. Drugie do podpory i wytyczenia ścieżek. Możesz układać je wielopoziomowo i dzielić skarpę ogrodową na różne strefy tematyczne.
Podczas użycia drewna zawsze pamiętaj o jego impregnacji. Korzystaj z bezpiecznych i sprawdzonych produktów. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, deszcz czy promienie UV – na pewno zainteresuje Cię Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON. Możesz też sięgnąć po Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, który nie tylko chroni powłokę przed sinizną, grzybami pleśniowymi, ale w połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna.
Skarpa w ogrodzie – aranżacje
Ogród na wzniesieniu może mieć charakter wiosennej łąki. Marzysz, by koło Twojego domu pojawiła się mała skarpa w ogrodzie – aranżacje tego miejsca należy zacząć od zasiewu kwiatów i ziół. Jej kształt wyznacza drewniany płotek, który zabezpiecza osuwanie się ziemi i niekontrolowane rozprzestrzenianie roślin. Kaskadowe rozmieszczenie kwiatów ustawia niższe gatunki na pierwszym planie. Wyższe stanowią tło kompozycji. W ten sposób powstaje typowa, naturalistyczna skarpa w ogrodzie.
Rośliny nadające się pod zasiew to: bratki, stokrotki, barwinki, mieczyki, tulipany, żonkile i wrzosy. Skarpa w nowoczesnym ogrodzie łączy drewno i kamień. Modne jest zestawienie białego gresu lub otoczaków z palisandrowym drewnem. Surowiec wykorzystuje się wtedy jako prostą ścieżkę, zatopioną w jasnym odcieniu kamienia. Takie elementy dekoracyjne są typowe również dla skarp w ogrodach o charakterze minimalistycznym i japońskim.
Skarpa w ogrodzie przy tarasie będzie tworzyć stabilny teren, kiedy obsadzisz ją roślinami zadarniającymi. Tworzą one podziemne odłogi, wzmacniając konstrukcję skarpy. Odpowiednie są różaneczniki, bukszpany, wrzosy, azalie lub juki. Drewniane podesty i schody wychodzące z tarasu na ogród harmonijnie połączą się z roślinnością. Niskopienne drzewka ładnie będą wyglądać przy tarasie, którego skarpa jest otoczona drewnianymi belkami.
Marzy Ci się skarpa w ogrodzie? Aranżacje tego wzniesienia da się wpisać w krajobraz o każdym charakterze i stylu. Wymaga ono odpowiedniego zaprojektowania, ale może stanowić ciekawą formę każdej przestrzeni. W połączeniu z drewnem jest stabilną konstrukcją i naturalnym elementem ogrodu.
Jakie rośliny na skarpę wybrać?
Rośliny na skarpę warto dopasować pod względem wielkości. Wysokie krzewy nie będą wyglądać estetycznie. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się takie gatunki, które są dość niskie. Trzeba też zastanowić się nad tym, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć. Chaos wywołany przez zbyt wiele kolorów i gatunków może nie wyglądać atrakcyjnie.
Weź pod uwagę kosodrzewiny, które wyglądają estetycznie, a w dodatku są praktyczne. Rośliny iglaste mają dobrze rozwinięte systemy korzeniowe, dlatego to dobre rozwiązanie. Przyjrzyj się bliżej odmianom sosen i świerków (karłowym). To jednak nie oznacza, że trzeba rezygnować z odmian liściastych. Rośliny na skarpę takie jak tojeść rozesłana, berberys czy szczodrzeniec także świetnie się sprawdzą.
Aranżacja ogrodu na skarpie może też obejmować byliny takie jak tymianek, rozchodniki, macierzanki piaskowe, żurawki ogrodowe czy barwinki pospolite. W zależności od tego, z jakiej strony będzie świecić słońce, wybierz byliny skalne (od strony południowej i południowo-wschodniej) lub ciepłolubne (od strony zachodniej i północno-zachodniej).
Stwórz piękny ogród na skarpie!
Ogród na skarpie możesz aranżować stopniowo, aby zachować wizualny ład oraz porządek. Jeśli zrobisz to niesymetrycznie, efekt będzie bardziej naturalny, tak jakby rośliny od zawsze tam rosły. Pamiętaj o tym, aby krzewy nie przysłaniały bylin i kolorowych kwiatów. Stworzyłeś swój ogród na skarpie? Podziel się z nami efektem końcowym!