Wróć do artykułów

Rośliny całoroczne na skalniak – piękny ogród przez cały rok!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

W polskim klimacie sezon ogrodowy zazwyczaj zaczyna się w okolicach drugiej połowy marca, a kończy wraz z opadnięciem liści z drzew i krzewów. Jednak ogród może cieszyć oko również zimą i jesienią, jeśli znajdą się w nim rośliny całoroczne. Zobacz, które zimozielone iglaki i kwiaty całoroczne do ogrodu warto posadzić!

Skalniak w ogrodzie z różnymi roślinami

Z tego artykułu dowiesz się:

• co powinno wyróżniać rośliny na skalniak, 

• jakie rośliny zielone całoroczne wybrać, 

• które kwiaty całoroczne do ogrodu sprawdzą się na skalniakach.

Rośliny całoroczne na skalniak – jak je komponować?

Skalniaki są specyficznymi rabatami, których założeniem jest zdobienie przestrzeni ogrodowych przez większość albo nawet cały rok. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie roślin całorocznych, które raz posadzone, będą cieszyły Cię swoim pięknem każdej zimy i w pozostałe pory roku.

Rośliny wieloletnie – sadzenie roślin wieloletnich ma znaczenie przede wszystkim dla Twojego komfortu. Oczywiście możesz każdego roku wzbogacać swoje skalniaki jednorocznymi kwiatami, jednak trzonem takiej kompozycji powinny być krzewy, które przeżyją w Twoim ogrodzie wiele pięknych lat.

Rośliny całoroczne do ogrodu ze schodami

Zimozielone rośliny – aby skalniak był piękny zimą, znajdujące się na nim krzewy i byliny powinny być pięknie zielone. Rośliny całoroczne, które nie zrzucają liści i igieł przy nadejściu chłodniejszych dni, powinny zdominować Twój skalniak.

Całoroczne rośliny dopasowane wzrostem – na skalniakach doskonale prezentują się całoroczne kwiaty płożące lub karłowate wersje krzewów. Niskie kompozycje rabatowe pozwolą na wyeksponowanie piękna każdej ze znajdującej się tam roślin całorocznych. Wyższe okazy możesz umieścić z tyłu skalniaka – będą tworzyć piękne tło dla całej rabaty.

Ważne!

Pamiętaj, aby rośliny całoroczne sadzić zgodnie z ich wymaganiami. Niektóre z nich będą się lepiej czuły w pełnym słońcu, a inne piękniej zakwitną, gdy będą wzrastać w półcieniu.

Rośliny zielone całoroczne, czyli iglaki i zimozielone krzewy i drzewa

Komponowanie skalniaka warto rozpocząć od wybrania zielonych przez cały rok roślin, które będą tłem dla kwitnących bylin i cebul. Które iglaki, krzewy i miniaturowe drzewa zimozielone najlepiej sprawdzą się na skalniakach?

• Spośród iglaków warto wybrać gatunki, takie jak kosodrzewina, cyprysik groszkowy czy jodła balsamiczna, które można łatwo uformować w kule. Koniecznie wybierz także płożące rośliny całoroczne na skalniak, takie jak jałowiec, a także iglaki w formie miniaturowych drzew, takie jak jodła koreańska lub świerk biały.

• Liściaste krzewy zimozielone – rośliny zielone całoroczne przeznaczone na skalniaki to m.in. popularny bukszpan. Łatwy w kształtowaniu może być bardzo mocno cięty, więc łatwo go okiełznać. Bardzo efektowne, ale wymagające lekkiego cienia są natomiast rododendrony i azalie, które nie tylko mają wiecznie zielone liście, ale wiosną również pięknie kwitną.

Rośliny pnące do skalniaka

• Całoroczne rośliny pnące – jeśli skalniak znajduje się przy płocie, warto też posadzić na nim całoroczne rośliny pnące. Jeśli zima będzie łagodna, niektóre z nich, jak bluszcz, trzmielina czy wiciokrzew, mają szanse zachować swoje liście przez cały rok.

Jakie całoroczne kwiaty do ogrodu wybrać?

Prawdziwą dekoracją skalniaków są jednak ogrodowe kwiaty całoroczne. Do bylin, które zachowują swoje zielone zabarwienie przez cały rok, należą:

Bergenia – kwiat całoroczny na skalniaki, który jest częściowo zimozielony i intensywnie kwitnie na czerwono.

Skalnica – drobne kwiaty pojawiają się od maja aż do lipca, a zatem zdobią skalniak przez większą część sezonu. Poza nim ten całoroczny kwiat tworzy zimozielone poduszki pokrywające rabaty.

Żagwin – kwiat całoroczny podobny do skalnicy, który bardzo obficie kwitnie, pokrywając drobnymi kwiatami całą roślinę. Zachowuje zielone liście przez cały rok.

Zawciąg – szarozielone liście i wielobarwne kwiaty to największa dekoracja tej kwitnącej w kwietniu i maju rośliny ogrodowej całorocznej.

Pamiętaj, że na skalniakach możesz też na lato ustawiać egzotyczne rośliny w donicach, aby urozmaicić wystrój ogrodu. Świetnie sprawdzą się tutaj drewniane doniczki, które wpasują się w naturalne otoczenie. Zadbaj, aby były odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi – zabezpiecz je duetem impregnatów: Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON oraz Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON. Dzięki nim drewno będzie skutecznie chronione przed zniszczeniem na długi czas.

Jeśli chcesz zaprojektować cały ogród, a nie tylko skalniak, koniecznie zajrzyj do artykułu: Jak skutecznie zaplanować ogród wokół domu.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie