Wróć do artykułów

Jak urządzić ogród w stylu japońskim? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Świat, w którym żyjemy, wymaga od nas ciągłego pośpiechu, atakuje ogromną liczbą bodźców i kosztuje dużą ilość energii. Wspaniale byłoby mieć zatem miejsce, w którym można się wyciszyć, odciąć od codzienności i po prostu odpocząć. Ogród w stylu japońskim nadaje się do tego doskonale, ponieważ daje przestrzeń do medytacji i refleksji, do osiągnięcia stanu Zen. Nie ma tu przepychu i nadmiaru dekoracji. Celem jest prostota i ukłon w stronę natury.

Przede wszystkim rezygnujemy z jaskrawych kolorów na rzecz zieleni. Kwiaty? Mogą być kolorowe, ale delikatnie, by ich barwa nie rozpraszała w podróży do głębokiego wyciszenia. Rośliny, które najczęściej występują w japońskich ogrodach to gatunki charakterystyczne dla Japonii: magnolie, wiśnie, peonie, czy azalie. Oprócz roślin ważne są kamienie, piasek, drewno, mech i woda - elementy, które pozwalają na zespolenie się z naturą. Taką japońską oazę spokoju możesz stworzyć w swoim grodzie. Pamiętaj, że to forma sztuki, dlatego dobrze się do tego przygotuj. Obejrzyj nasze propozycje orientalnych aranżacji.

Świat w miniaturze

Ogrody w stylu japońskim inspirowane są samą naturą i często ich projekt przedstawia miniaturową reprezentacją krajobrazów, gdzie np. kamienie symbolizują górskie szczyty a strumyki rwące potoki. Dlatego też ciekawą propozycją jest drzewko bonsai, które będąc małych rozmiarów, wygląda jak miniaturowe wieloletnie drzewo. Kompozycja kilku drzewek bonsai na podłożu z mchem, posadzone w niskiej donicy sprawi, że w ogrodzie pojawi się istny mini las. Pięknym tłem dla takiej dekoracji będzie wysoki drewniany płot pokryty Renowacyjnym Impregnatem Do Drewna Vidaron w kolorze R04 Złoty Dąb.

Drzewko bonsai

Tradycyjna bambusowa fontanna

Woda jest głęboko zakorzeniona w kulturze Japonii, dlatego też jest jednym z niezbędnych elementów kompozycyjnych ogrodów w stylu japońskim, odwołujących się do legend i mitów. Pełni również funkcję dekoracyjną i podtrzymującą życie roślin. W dużych ogrodach można spotkać stawy z kaskadami, wodospadami i strumieniami z niskimi łukowatymi mostami. Co zaskakujące, woda może być przedstawiana w sposób wyobrażony. Rzekę, ocean, czy wodospad można ukazać za pomocą odpowiedniego ułożenia kamieni. Na przykład żwir może udawać tafle wodną, a usypany w koliste formy wokół skał - fale rozbijające się o brzeg. Skały mogą być wyspami lub statkami na oceanie. Jeśli nie masz miejsca na duże oczko wodne i zamiast żwiru wolisz prawdziwą wodę, zdecyduj się na bambusową fontannę, którą odpowiednio zabezpiecz Lakierem Zewnętrznym Vidaron.

Bambusowa fontanna

W poszukiwaniu spokoju ducha

Japoński styl projektowania ogrodów możesz przenieść na swój taras, aranżując kącik Zen. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie drewna, soczystej roślinności, białego grysu marmurowego i bambusa. Z tych materiałów jesteś w stanie stworzyć wspomniany wcześniej miniaturowy świat, zbliżony wyglądem do natury, w którą nie ingerował człowiek. Potrzebujesz mocnego japońskiego akcentu? Wybierz kamienny model japońskiej pagody. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu drewna na zewnątrz domu. My nasze deski pokryliśmy Olejem Do Tarasów Vidaron w kolorze T04 Palisander Królewski.

Ogród japoński

Równowaga i harmonia

Ścieżki w ogrodach japońskich mają więcej niż jedną funkcję - nie tylko prowadzą przez ogród do jego najpiękniejszych miejsc, ale także wpływają na sposób, w jaki się ten ogród przeżywa. Szeroka ścieżka zachęca do szybkiego kroku i dwie lub nawet trzy osoby mogą iść obok siebie. Na wąskiej ścieżce z nierównych lub zaokrąglonych naturalnych kamieni idzie się w pojedynkę lub jeden za drugim, uważnie stawiając kroki. Ścieżki są również łącznikiem między domem a ogrodem. Ścieżki takie mogą być usypane z grysiku czy otoczaków, ułożone z płaskich kamieni lub zbite z drewnianych desek. Jeśli zdecydujesz się na trzecią opcję, drewno zabezpiecz Olejem do Tarasów, np. T01 Bezbarwny.

Ścieżka z bali

Przygotowanie japońskiego ogrodu zajmuje trochę czasu, ale korzyści z obcowania w nim są warte każdego wysiłku. Nareszcie będziesz mieć przestrzeń, która zapewni Ci spokój ducha i ukoi umysł i ciało obciążone codziennością.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

Przeczytasz w 5 min

Ogród w stylu leśnym - ważna rola dekoracyjna drewna

Ogród w stylu leśnym - ważna rola dekoracyjna drewna

Przeczytasz w 3 min

Ogród w stylu holenderskim - inspiracje i porady

Ogród w stylu holenderskim - inspiracje i porady

Przeczytasz w 5 min

Ogród w stylu amerykańskim – jak urządzić ogród amerykański?

Ogród w stylu amerykańskim – jak urządzić ogród amerykański?

Przeczytasz w 4 min

Ogród w stylu dworkowym – porady i pomysły

Ogród w stylu dworkowym – porady i pomysły

Przeczytasz w 0 min

Ogród przy domu w stylu prowansalskim – jak urządzić?

Ogród przy domu w stylu prowansalskim – jak urządzić?

Przeczytasz w 0 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie