Wróć do artykułów

Ogród przy domu w stylu prowansalskim – jak urządzić?

Przeczytasz w 0 min
Udostępnij

Ogród prowansalski pachnie lawendą, rozmarynem i tymiankiem. Wyróżnia się sielską, niespieszną atmosferą nawiązującą do charakteru wiosek na południu Francji. Aranżacja zapewnia doskonałe warunki do odpoczynku i świetnie komponuje się z klimatem wsi lub przedmieść. Jak urządzić ogród w stylu prowansalskim wokół swojego domu?

Ścięta lawenda w koszyku

Projekt prowansalskiego ogrodu – jak rozplanować przestrzeń?

W ogrodzie inspirowanym Prowansją ważne jest zachowanie klimatu wiejskiego ogrodu. Taka przestrzeń z jednej strony pełni funkcję użytkową jako miejsce uprawy warzyw i ziół, a z drugiej zapewnia miejsce do relaksu po pracy. Tworzenie projektu ogrodu w stylu prowansalskim najlepiej rozpocząć od wytyczenia strefy wypoczynkowej – najlepiej zaplanować ją tuż przy domu. Odpowiednim miejscem będzie taras wyłożony kamieniem lub drewnem ze schodkami prowadzącymi do ogrodu.

W dalszej części warto stworzyć ogródek kwiatowo-ziołowy. Rabatka wypełniona aromatycznymi roślinami uprzyjemni chwile spędzone na tarasie. Przyda się jeszcze niewielkie stanowisko robocze, przy którym można przesadzać rośliny. Idealny będzie stolik w klimacie retro wyszperany na targu staroci, który gdy nie jest używany, wykorzystasz jako miejsce do wyeksponowania dekoracji.

Ozdoby retro do orgodu

W małym ogrodzie w stylu prowansalskim może już nie starczyć miejsca na ogród warzywny, jednak w przypadku aranżacji na wsi, warto przeznaczyć kawałek działki na uprawę dyni, cukinii, pomidorów i papryki. Grządki uprawne to nieodłączny element wiejskich grodów na południu Francji. Podkreślają sielski charakter aranżacji i dostarczają świeżych warzyw do przygotowania słynnego francuskiego ratatouille.

Rośliny na balkonie w stylu prowansalskim

Najpiękniejsze rośliny do prowansalskiego ogrodu

Niekwestionowaną królową aranżacji inspirowanych Prowansją jest lawenda wąskolistna. Tę aromatyczną roślinę można sadzić w pojemnikach oraz na rabatach. Dopełnieniem aranżacji mogą być inne gatunki występujące w francuskich ogrodach. Doskonałym wyborem są zioła takie jak rozmaryn, pietruszka, estragon, tymianek i szczypiorek. Można stworzyć specjalny ogródek ziołowy lub posadzić je w glinianych donicach ustawionych na tarasie, tak by zawsze były pod ręką podczas gotowania.

Kwitnące rośliny do ogrodu prowansalskiego, takie jak gaura biała, perowskia łobdolistna czy werbena patagońska, pomagają uzyskać łagodny, nieco romantyczny klimat. Barwne kompozycje warto przełamać roślinami zielonymi. Odpowiednie będą na przykład drzewka oliwki europejskiej, które rosną również w słonecznej Prowansji. Aby wypełnić aranżację zielenią, można nasadzić kilka krzewów bukszpanu wiecznie zielonego. Istotne jest, aby ich nie przycinać – istotą ogrodów w stylu prowansalskim jest swobodny charakter. Murki, płoty i pergole warto obsadzić winoroślami lub dekoracyjną glicynią, która kwitnie na fioletowo.

Prowansalski ogród z tarasem

Miejsce odpoczynku w prowansalskim ogrodzie

W obrębie ogrodu prowansalskiego wypełnionego pachnącą roślinnością warto rozrzucić kilka drewnianych ławeczek, które staną się miejscem wyciszenia i relaksu po pracy. Na tarasie może znaleźć się komplet wypoczynkowy w klimacie retro lub w nowoczesnym stylu. Najlepiej sprawdza się drewno w naturalnym odcieniu, a także delikatnie bielone. Aby uzyskać wybrany efekt kolorystyczny, należy wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON w kolorze V25 Orzech lub V17 Dąb Bielony. Produkt nie tylko barwi drewno, zachowując naturalny rysunek słojów, ale także chroni powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych. Tworzy trwałą powłokę zabezpieczającą deski przed sinizną, grzybami pleśniowymi, glonami i niszczącym działaniem opadów atmosferycznych i słońca. Warto pamiętać, że przed zastosowaniem preparatu powłokotwórczego konieczna jest impregnacja podłoża. Najlepiej wykorzystać Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który głęboko wnika w drewno, wzmacniając je i zapobiegając rozkładowi w wyniku działania czynników biologicznych.

Osłonki do roślin z gliny i słomy

Jak udekorować prowansalski ogród?

Subtelne aranżacje z wykorzystaniem lawendy, ziół i drzewek oliwnych najlepiej wyglądają w zestawieniu z dekoracjami z naturalnych materiałów. Warto wykorzystać gliniane donice i ustawić je na schodkach tarasu. W roli osłonek posłużą także blaszane wiaderka, kosze plecione z wikliny lub trawy morskiej i stare skrzynki z drewna. Aby je odnowić, najlepiej posłużyć się Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym w kolorze V17 Dąb Bielony.

Ogród w stylu prowansalskim można również ozdobić dekoracjami w klimacie retro. Odpowiednie będą na przykład stare latarenki, wazony i lniane obrusy. Warto zadbać o utrzymanie stonowanej kolorystyki. Najlepiej sprawdza się biel, kolory ziemi i rozbielony fiolet, który nawiązuje do koloru kwiatów lawendy.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie