Wróć do artykułów

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Ogródek w stylu leśnym to najlepszy wybór dla tych osób, które kochają naturalność i nie przepadają za nadmierną ingerencję w otaczającą je roślinność. Jak zrobić piękny ogród leśny? Jakie rośliny do niego pasują? O czym nie zapomnieć podczas aranżowania przestrzeni? Sprawdź w naszym inspiracyjnym wpisie!

Z tego artykułu dowiesz się:

● Dlaczego warto postawić na ogród w stylu leśnym 

● Jakie rośliny do ogrodu leśnego wybrać 

● Jak zrobić ogród leśny 

● Jakie meble pasują do ogrodu leśnego nowoczesnego

Leśny ogród

Ogród leśny - projekt, w którym się zakochasz!

Piękny ogród leśny to miejsce, które pozwoli cieszyć się bliskością przyrody dosłownie na wyciągnięcie ręki, bez konieczności dalekich wyjazdów. Czym charakteryzuje się ogród w stylu leśnym? Przede wszystkim wrażeniem „kontrolowanej dzikości”, która do złudzenia przypomina tę z leśnych kniei. W tego typu ogródkach, nawet najmniejszych, panuje wrażenie idealnego ładu i harmonii, a każdy element doskonale ze sobą współgra. Nic dziwnego, że projekt „leśny ogród” to wyzwanie, które podejmuje coraz większa rzesza właścicieli domów jednorodzinnych. Za popularnością tego trendu kryje się też coraz większa świadomość dotycząca tak zwanej permakultury, czyli projektowania ekologicznego przy jak najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Też należysz do zwolenników zielonego otoczenia w takim wydaniu? Sprawdź, jak zrobić ogród leśny krok po kroku!

Ogród leśny przy domu - jakie rośliny do niego wybrać?

Zacznij od najważniejszego, czyli od wyboru odpowiednich gatunków roślin. Poniżej znajdziesz przykłady, które warto wykorzystać w swoim ogrodzie leśnym.

● Drzewa: sosna zwyczajna, świerk, brzoza, jodła, modrzew, a także jabłoń czy wiśnia (wbrew pozorom owocowe drzewa też występują w leśnym ekosystemie!),

● tworzące leśny podszyt krzewy: cis pospolity, kalina, jaśminowiec i trzmielina,

● trwałe byliny, które tworzą runo: konwalia majowa, bluszczyk, paproć, wrzosiec,

● mieszanki traw lubiących cień.

Zanim zajmiesz się sadzeniem, koniecznie przygotuj odpowiednio glebę, odchwaszczając ją, przekopując, drenując i wzbogacając organicznymi nawozami. Przed przystąpieniem do zakładania leśnego ogrodu warto też stworzyć wszystkie stałe elementy ogrodzenia.

Droga z kamieni w leśnym ogrodzie

Jak zrobić ogród w stylu leśnym? Kilka podpowiedzi

Zarówno w dużym, jak i małym ogrodzie leśnym warto zacząć od zasadzenia drzew, później krzewów, a na końcu skupić się na trawniku. Zamiast trawy pod większymi drzewami można posadzić cieniolubne rośliny okrywowe, takie jak barwinek. Szczególną popularnością cieszy się ogród z brzozami, w którym motyw charakterystycznej kory można powtórzyć w kilku miejscach, na przykład przygotowując małą architekturę z nieokorowanych, brzozowych okrąglaków. W ogrodzie leśnym nowoczesnym warto pomyśleć o praktycznych elementach, takich jak chociażby paleniska. Posiadasz większą przestrzeń? W projekcie ogrodu leśnego weź pod uwagę oczko wodne (a najlepiej staw), a także lepiej doświetloną przestrzeń (przypominającą polanę), na której można ustawić stół, grilla lub zorganizować mecz piłki nożnej z dziećmi.

Harmonijny i nowoczesny ogród

Ogród leśny nowoczesny - jakie pasują do niego meble?

Jak już podkreślaliśmy, w ogrodzie leśnym liczy się efekt idealnej harmonii. Każdy detal powinien nawiązywać do naturalnego krajobrazu leśnego. Unikaj więc mebli z tworzyw sztucznych, w jaskrawych kolorach, rzucających się w oczy. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie inwestycja w meble z drewna, najlepiej maksymalnie proste i skromne w formie. Jeśli robisz je samodzielnie, sięgnij po Impregnat Ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy VidaronImpregnat Ochronno-dekoracyjny ogrodowy Vidaron lub Lakierobejcę Ochronno-dekoracyjną Vidaron. Dlaczego to takie ważne? Bo wysokiej jakości produkty zabezpieczą drewno nie tylko przed niszczeniem z powodu słońca, deszczu czy mrozu, ale też przed np. zarysowaniami. Dodatkowo, w ten sposób podkreślisz naturalny rysunek słojów, dzięki czemu elementy małej architektury idealnie wpiszą się w koncepcję leśnego ogrodu. Aby mieć pewność, że drewno będzie całkowicie zabezpieczone należy najpierw użyć Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON, który sprawdza się jako warstwa gruntująca pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakierobejce oraz lakiery.

Ogród w stylu leśnym nowoczesny lub nieco bardziej rustykalny w klimacie to idealne miejsce na odpoczynek. Zakochaj się w bliskości natury i jak najczęściej spędzaj czas na jej łonie. Niewielkim wysiłkiem przeniesiesz atmosferę jak z leśnych ostępów na własne podwórko!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

Przeczytasz w 7 min

Ogródek przy bliźniaku

Ogródek przy bliźniaku

Przeczytasz w 5 min

Ogród w stylu skandynawskim - najlepsze aranżacje

Ogród w stylu skandynawskim - najlepsze aranżacje

Przeczytasz w 4 min

Jak urządzić ogród w stylu japońskim? - porady eksperta

Jak urządzić ogród w stylu japońskim? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie