Wróć do artykułów

Drewno i rośliny w ogrodzie naturalistycznym

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Ogrody naturalistyczne wyglądają jak kolorowe, kwieciste łąki. Kwiaty, krzewy i drzewa, które zwykle rosną dziko na polanach, przy drogach czy na skrajach lasów, w ogrodach naturalistycznych wyglądają tak, jakby posadziła je tam sama natura. Zaaranżowana w ten sposób przestrzeń będzie wyglądać pięknie przy domach położonych za miastem. Sprawdź, jak stworzyć własną łąkę tuż za oknem.

Łąka pełna polnych kwiatów

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak wygląda ogród naturalistyczny,

• jakie meble i dekoracje wstawić do naturalistycznego ogrodu,

• jakie rośliny posadzić w ogrodzie naturalistycznym.

Jak wygląda ogród naturalistyczny?

Ogród naturalistyczny ma wyglądać tak, jakby nikt nie ingerował w jego wygląd. Docenia się w nim rośliny, które w innych ogrodach traktuje się jak chwasty. Można zasadzić w nim polne kwiaty i wysokie trawy, a potem napawać się ich widokiem i patrzeć, jak rosną. Ponieważ ogród naturalistyczny przypomina nieco dziką łąką, jest łatwy w pielęgnacji i uprawie – nie musisz przejmować się tym, że krzew przybierze nie ten kształt, jaki powinien, albo że nagle w ogrodzie pojawią się rośliny, których nie miało w nim być.

Taras w naturalistycznym stylu boho

Meble i dekoracje w ogrodzie naturalistycznym

Wszystko, co znajdzie się w Twoim ogrodzie, powinno być jak najbardziej zbliżone do natury. W związku z tym postaw przede wszystkim na drewno. Wstaw drewniany stół z krzesłami, drewnianą ławkę lub huśtawkę. Możesz postawić na drewnianą altanę ukrytą gdzieś wśród roślinności.

Drewno znajdujące się w ogrodzie zabezpiecz odpowiednim środkiem. Nanieś warstwę Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Po wyschnięciu wygładź drewno drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie zastosuj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który zabezpieczy drewno nie tylko przed wilgocią, ale też promieniowaniem UV, rozwojem grzybów i szkodnikami niszczącymi drewno. Tak zaimpregnowane drewno zachowa swój naturalny wygląd na lata.

Zobacz również: Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Oprócz drewna warto wykorzystać także kamień, cegły i żwir. Dekoracjami niech będą głazy czy kolorowe kamienie, które będą sprawiać wrażenie, jakby były tu od zawsze.

Projekt ogrodu naturalistycznego – najważniejsza zasada

Podczas planowania i aranżacji ogrodu naturalistycznego najważniejszą zasadą jest brak nadmiernej ingerencji w środowisko i wygląd działki. Teren, jaki znajduje się obok Twojego domu, powinien wpisywać się w naturalny krajobraz.

Łąka pełna maków

Rośliny do ogrodu naturalistycznego

Kwiaty, drzewa i krzewy w ogrodach naturalistycznych mogą być przeróżne – od małych po duże, od zielonych po wielobarwne. Warto jednak postawić na takie gatunki, które można spotkać na polskich polanach, łąkach i w lasach. Ogród naturalistyczny jest bowiem jak najbardziej zbliżony do natury, w związku z czym powinny w nim dominować byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie, wysokie trawy, rośliny cebulowe, a także typowe, polskie gatunki drzew i krzewów, takie jak jabłonie, brzozy czy tarnina. W naturalistycznym siedlisku doskonale sprawdzi się także nawet niewielkich rozmiarów ogródek warzywny i ziołowy.

W naturalistycznym ogrodzie nie może zabraknąć maków. Możesz postawić np. na mak polny – jest to roślina łatwa w uprawie, jednoroczna. Wystarczy wiosną lub jesienią porozrzucać po ziemi nasiona, by latem cieszyć się widokiem pięknych, czerwonych kwiatów. Nasiona zasadź np. obok ozdobnych, lekkich traw oraz innych roślin polnych.

Oprócz maku polnego możesz posadzić też mak wschodni, który jest rośliną wieloletnią. Kwitnie na początku lata, a po tym okresie na kwiatach pozostają główki nasienne oraz liście. Maki wschodnie warto posadzić w towarzystwie np. trzęślicy modrej oraz miskanty – ozdobnych traw, które kwitną w drugiej połowie lata. W ogrodzie naturalistycznym pięknie wyglądają także fioletowe, białe czy różowe jeżówki. Mają duże i strojne kwiaty, dzięki którym stają się piękną ozdobą wśród innych roślin (np. drobniejszych kwiatów).

Romantyzmu naturalistycznemu ogrodowi doda gillenia trójlistkowa. Bylina o białych lub białoróżowych, drobnych kwiatach, której liście jesienią przybierają zachwycającą, miedzianą barwę.

Naturalistyczne dzieło w ogrodzie może zwieńczyć żmijowiec zwyczajny – dwuletnia roślina, którą możesz spotkać na łąkach i polanach. Nie jest często wykorzystywana na terenach przydomowych, ale w ogrodach naturalistycznych sprawdzi się doskonale. Żmijowiec ma przepiękny, błękitny kolor, który zachwyca w okresie kwitnienie od czerwca aż do końca jesieni.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie