Wróć do artykułów

Jak ozdobić mały ogródek? Pomysły na drewniane dekoracje

Przeczytasz w 0 min
Udostępnij

Nawet niewielki ogródek da się ciekawie udekorować. Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie dekoracji z drewna, które doskonale komponuje się z zielenią roślin i barwnymi kwiatami. Podpowiadamy, jak ozdobić ogródek drewnem, by uzyskać wybrany styl aranżacji.

Koła od wozu w ogródku

Rustykalne dekoracje z drewna w ogródku

Styl rustykalny zakłada czerpanie inspiracji z estetyki wsi. Oprócz rabatki kwiatowej pełnej malw, maków, aksamitek i goździków, charakterystyczne jest wprowadzanie elementów ozdobnych z drewna. Doskonale sprawdzają się drewniane taczki, koła od wozu czy skrzynki. Odpowiednie będą także elementy sztuki ludowej, na przykład drewniane figurki zwierząt czy miniaturowe budowle (np. młyn czy studnia). Komponując aranżację na niewielkiej działce, warto zachować umiar. Aby ozdobić mały ogródek, wystarczy wykorzystać jeden wybrany element dekoracyjny i wkomponować go w roślinność. Może stać się częścią rabatki lub znaleźć miejsce przy ogrodzeniu porośniętym bluszczem.

Istotne jest także zabezpieczenie drewnianej powierzchni przed czynnikami pogodowymi. Dla ochrony biologicznej i wzmocnienia materiału należy zastosować Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Kolejnym krokiem jest pomalowanie wybranego elementu Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON w kolorze R04 Złoty Dąb lub R06 Dąb Ciemny. Preparat nie tylko zabarwi drewno na piękny odcień brązu, ale także ochroni je przed szkodliwym działaniem deszczu, śniegu i promieniowania słonecznego.

Beczka w ogródku

Ozdobić mały ogródek i zyskać funkcjonalną aranżację?

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, trzeba szukać niebanalnych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dekoracji, które będą jednocześnie pełniły konkretną funkcję. Można na przykład poszukać na pchlim targu drewnianej skrzyni i odrestaurować ją. Konieczne będzie zabezpieczenie skrzyni przed deszczem za pomocą Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego oraz Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego marki VIDARON. Te dwa produkty można z powodzeniem stosować do zabezpieczenia wszystkich ogrodowych dekoracji. W odnowionej skrzyni można trzymać narzędzia ogrodnicze lub dekoracje.

Aby ozdobić mały ogródek, można także wykorzystać różnego rodzaju drewniane pojemniki – skrzynki, beczki i wiadra, które po odnowieniu posłużą jako oryginalne donice. Forma i kolor pojemnika podkreślają charakter aranżacji. Do ogrodów prowansalskich i śródziemnomorskich warto dobierać jasne, bielone drewno. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, wybierz Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w kolorze R01 Dąb Bielony. Do eleganckich, nowoczesnych ogrodów, dobierz kolor R05 Sekwoja lub R07 Palisander, natomiast do rustykalnych R04 Złoty Dąb. Rolę dekoracji może pełnić również ogrodzenie. Decydując się na drewniany płot, zyskujesz piękne tło dla drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych.

Mały nowoczesny ogródek

Jak ozdobić ogródek drewnem w nowoczesny sposób?

Drewniane dekoracje pasują także do ogrodów utrzymanych w nowoczesnym stylu. Aby dobrze komponowały się pozostałymi elementami małej architektury ogrodowej, powinny wyróżniać się prostą, geometryczną formą. Odpowiednie będą prostopadłościenne skrzynie i pojemniki na rośliny doniczkowe, a także panele wykonane z listewek. Za ich pomocą można dzielić ogród na strefy o różnej funkcji – wypoczynkowej, użytkowej czy rekreacyjnej. Proste pergole to idealny wybór do nowoczesnych aranżacji. Pozwalają na zyskanie cienia w miejscach, gdzie nie rosną wysokie drzewa.

Dekoracje z drewna w ogródku nowoczesnym warto łączyć z innymi materiałami, takimi jak kamień, ceramika i stal. Nieodłącznym elementem jest starannie przystrzyżony trawnik, trawy ozdobne i bukszpany przycinane do kształtu kuli lub stożka. Warto pamiętać, że w nowoczesnych aranżacjach nie stosuje się dużej liczby dekoracji. Czasem lepiej zrezygnować z jakichkolwiek dodatków – rolę ozdoby mogą pełnić designerskie meble ogrodowe wykonane z drewna. Idealny będzie bujany leżak składający się z poprzecznych listewek, ławka wkomponowana w konstrukcję tarasu lub stół z kompletem krzeseł w stylu industrialnym.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie