Wróć do artykułów

Drewno w ogrodzie rustykalnym - najlepsze inspiracje

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Z rozmarzeniem wspominasz ogród swojej babci na wsi, w którym spędzałeś wakacje będąc dzieckiem? Nic nie stoi na przeszkodzie, by Twój własny ogród przypominał taki sielski zakątek z bujną roślinnością i ciekawymi drewnianymi dekoracjami, nawet jeśli masz dom w mieście. Tworzenie rustykalnego ogrodu zacznij od zajrzenia na strych dziadków lub rodziców, czy odwiedzania pchlich targów. Kryją się tam na pewno cenne skarby, które możesz potraktować jako ozdoby swojego ogrodu. Stare narzędzia, drewniane leżaki, koryta i okiennice, wiadra, czy drabiny to prawdziwe perły tworzące klimat. Jeśli jesteś kreatywny, wykorzystaj stare palety, pieńki lub korzenie drzew do stworzenia ogrodowych mebli czy kwietników. Zobacz kilka naszych pomysłów na metamorfozę ogrodu na styl rustykalny, które z pewnością Cię zainspirują.

Czas na relaks

W ogrodzie rustykalnym nie może zabraknąć miejsca do relaksu, swoistej światyni dumania w cieniu krzewów, w woni kwiatów i w wygodnej pozycj, która pozwala na wyciszenie i odpoczynek. Wyznacz w swojej przestrzeni fragment, który za pomocą roślin odseparujesz od reszty. Rustykalny styl lubi starą brukowaną kostkę, dlatego jeśli masz możliwość, wyłóż nią część podłoża. Do osiągnięcia błogostanu brauje Ci tylko miejsca do siedzenia. Idealny do tego bęzie stary drewniany leżak, ktory wystarczy jedynie odświeżyć. W tym celu przeszlifuj dokładnie wszystkie jego powierzchnie lukwidując stare wykończenie, oczyść je z powstałego pyłu i pomaluj Impregnatem Ochronno-Dekoracyjno-Powłokotwórczym Vidaron w kolorze Orzech Włoski V04. Gdy drewno wyschnie, położ na leżaku koc, miękkie poduchy, rozsiądź się wygodnie i odpocznij.

Drewniany leżak

Możliwości zwykłego pieńka

Dekorowanie ogrodu w stylu rustykalnym nie musi pochłaniać dużych nakładów finansowych, ponieważ tu przede wszystkim liczy się pomysł. Nie kupuj gotowych kwietników, ponieważ w tej roli doskonale sprawdzą się brzozowe pieńki. Możesz kilka takich pieńków wkopać w ziemię, tworząc umowną granicę między dwoma obszarami w ogrodzie i postawić na nich doniczki z kwiatami. Pieńki również świetnie sprawdzają się jako ogrodowe siedziska. Chcąc zapewnić drewnu ochronę, by służyło jak najdłużej, pokryj je Pokostem Lnianym Vidaron przeznaczonym do impregnacji drewna, który zabezpiecza przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Wykorzystanie pieńków w rustykalnym ogrodzie

Oprawa kwiatów

Nie tylko pieńki mogą służyć za kwietnik. Sprobuj zdobyć stary drewniany wóz lub furę, którą przekształcisz w uroczą rabatę na Twoje podwórko. Ważne jednak, by taki wóz odpowiednio odrestaurować i zabezpiczyć drewno. Dlatego przeszlifuj szlifierką wszystkie drewniane powierzchnie (pamiętaj, aby wywiercić otwory w dnie, które umożliwią drenaż), oczyść z pyłu i pomaluj Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną Vidaron w kolorze Limba Złocista S03. Produkt ten nadaje drewnu trwały, atrakcyjny kolor oraz wygląd, tworzy na powierzchni transparentne, elastyczne powłoki o satynowym połysku oraz jest odporny na trudne warunk atmosferyczne. Po wyschnięciu nasyp do wnętrza wozu ziemię ogrodową i posadź wszystkie swoje ulubione kwiaty, a tym samym zamień go w mini ogród.

Wóz z kwiatami

Domki dla ptaków

Ogród rustykalny to przestrzeń przyjazna dzikiej naturze, dlatego nie może w nim zabraknąć ukłonu w stronę zwierząt, np. ptaków. Domki dla ptaków to nie tylko zapewnienie schronienia małym przyjaciołom ogrodu, ale również ciekawa jego dekoracja. Możesz taki domek zrobić samodzielnie, kupić w sklepie lub na wyprzedaży z tzw. drugiej ręki. Niezależnie od źródła pochodzenia koniecznie zabezpiecz drewno malując je Pokostem Lnianym Vidaron, który chroni powierzchnie przed destrukcyjnym działaniem wody, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią.

Drewniane karmniki w ogrodzie

Podwieczorek w ogrodzie

Jednymi z przyjemniejszych chwil w ogrodzie są posiłki na świeżym powietrzu. Żeby móc się nimi cieszyć, potrzebujesz zestawu mebli ogrodowych. Możesz go wykonać samodzielnie np. z palet lub wykorzystując stare drzwi jako blat stołu. Meble w ogrodzie rustykalnym nie muszą być nowe. Nawet lepiej, jeśli mają wyrytą na sobie historię. Nie ma również przymusu, by krzesła były od jednego kompletu. Liczy się swojski efekt. Podobnie, jak przy poprzednich propozycjach, pamiętaj o ochronie drewna. Idealny będzie do tego Olej Do Mebli Ogrodowych Vidaron w kolorze M04 Palisander Królewski, który zabezpiecza drewno przed warunkami atmosferycznymi, ogranicza pękanie i zabrudzenie jego powierzchni oraz daje półmatowe wykończenie podkreślające jego piękno.

Drewniane meble w ogrodzie

Mamy nadzieję, że nasze propozycje zainspirują Cię do stworzenia własnego rustykalnego raju na ziemi.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie