Wróć do artykułów

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Przeczytasz w 0 min
Udostępnij

Ogród klasyczny, czyli… jaki? Sprawdź, jak stworzyć przestrzeń zgodną z klasyką, jakie powinny się w niej znaleźć rośliny, elementy architektoniczne i meble. W tym inspiracyjnym wpisie zajmiemy się stylem klasycznym w ogrodzie przed domem. Zapraszamy do jego lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

● Czym się wyróżnia ogród w stylu klasycznym

● Jak stworzyć ogród w stylu klasycznym

● Jakie rośliny wybrać do klasycznego ogrodu przed domem

● Jakie meble i dodatki będą najlepsze do ogrodów klasycznych

Klasyczny ogród z krzewami

Ogród klasyczny - czym się wyróżnia?

Nie wiesz, czym jest ogród klasyczny? To nic innego jak aranżacja zielonego otoczenia, której cechą charakterystyczną jest ład, symetria, harmonia. Te trzy słowa doskonale odzwierciedlają efekt, jaki daje uporządkowana i przemyślana przestrzeń, w której żaden detal nie jest dziełem przypadku. Ten trend w ogrodnictwie jest bliski nie tylko wielbicielom klasycznej elegancji, ale też minimalistom oraz zwolennikom oszczędnych, praktycznych rozwiązań. Ogród taki stworzysz bez wysiłku i dużych nakładów finansowych, jednak wymagać będzie sensownego projektu, a także konsekwencji w pielęgnacji zarówno tarasu czy altanki, jak i roślinności. Klasyczna aranżacja w ogrodzie opiera się na: stonowanej kolorystyce, starannie dobranej roślinności, przystrzyżonych żywopłotach, krzewach, trawnikach oraz prostych, choć dekoracyjnych elementach, takich jak ozdobna ścieżka, oczko wodne czy piękne, stylowe meble ogrodowe z drewna, kamienia bądź metalu.

Fantazyjnie przycięte krzewy

Jak stworzyć ogród w stylu klasycznym? Ogólne zasady

Ogród w stylu klasycznym bazuje na minimalistycznej aranżacji, w której o wrażeniu harmonii decydują nie tylko odpowiednio wybrane, efektowne rośliny (często wyeksponowane samodzielnie), ale też symetryczne ścieżki czy eleganckie elementy architektury ogrodowej.

O czym jeszcze pamiętać, aranżując ogród w stylu klasycznym?

● ogród klasyczny posiada precyzyjnie zaplanowane założenie, którego warto się trzymać bez względu na porę roku;

● każda strefa ogrodu w stylu klasycznym musi być ze sobą spójna - tylko harmonia pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami zagwarantuje właściwy efekt;

● aranżując klasyczny ogród, warto postawić na rozwiązania najwyższej jakości, trwałe, solidne i eleganckie - tanie czy wątpliwej klasy elementy mogą zepsuć rezultat;

● w urządzeniu ogrodu klasycznego należy się kierować umiarem - nadmiar dekoracyjnych elementów może zamienić przestrzeń w duchu renesansowej elegancji w barokowy ogród.

Uporządkowany ogród

Styl klasyczny w ogrodzie przed domem - jakie rośliny wybrać?

Najbardziej charakterystyczne dla ogrodów w stylu klasycznym są tak zwane rośliny soliterowe, czyli rosnące samotnie na większej, pustej przestrzeni. Od czasów, w których styl klasyczny się kształtował (czyli od renesansu), popularnym wyborem są chociażby swojskie lipy, klony czy platany. Istotne dla odpowiedniego efektu są też architektoniczne formy roślin iglastych, zwłaszcza kuliste czy kolumnowe odmiany żywotnika. Mniejsze rośliny, takie jak funkie, sadzone są w klasycznych ogrodach w precyzyjnie wyznaczonych kwiatowych rabatach, oczywiście symetrycznych, wytyczonych wedle planu. W klasycznym ogrodzie przed domem warto też zastosować wertykalne kwietniki, które urozmaicą otoczenie w szykowny sposób.

Alejka w klasycznym ogrodzie

Najlepsze meble i dodatki do ogrodów klasycznych

Zarówno meble, jak i dodatki to ważny element ogrodu. Jeśli zależy Ci na klasycznym wyglądzie, warto postawić na drewno. Pamiętaj jednak, że drewniane elementy należy odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Na drewno nałóż najpierw Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący, który wzmocni strukturę drewna oraz będzie chronił je przed grzybami, sinizną i owadami, a następnie zapewnij mu zewnętrzną ochronę za pomocą Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron. Warto też wziąć pod uwagę inne elementy. My polecamy zwłaszcza ogrodowe wazy ustawione na postumentach, sztukaterie, rzeźby i płaskorzeźby (przede wszystkim kamienne), trejaże z pnącymi roślinami, gustowne miniaturowe fontanny.

Warto też wziąć pod uwagę inne elementy. My polecamy zwłaszcza ogrodowe wazy ustawione na postumentach, sztukaterie, rzeźby i płaskorzeźby (przede wszystkim kamienne), trejaże z pnącymi roślinami, gustowne miniaturowe fontanny. Jak widzisz, stworzenie ogrodu klasycznego przed domem wcale nie wymaga nadludzkich możliwości. Elegancki i ciekawy efekt uzyskasz, jeśli będziesz kierować się konsekwencją i zasadą symetrii. Warto spróbować!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie