Przydomowe ogrody holenderskie są uporządkowane, kolorowe i radosne. Charakterystyczne są dla nich formowane krzewy i wielobarwne byliny. Ich aranżacja nie jest najłatwiejsza, ale przy odrobinie wysiłku możesz osiągnąć naprawdę spektakularny efekt. Sprawdź, jak samodzielnie zaaranżować piękny, elegancki i jednocześnie przytulny ogród w stylu holenderskim.
Z tego artykułu dowiesz się:
• czym wyróżnia się ogród w stylu holenderskim,
• jak optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń ogrodu,
• jak dekoruje się ogrody holenderskie,
• jakie rośliny posadzić w ogrodzie holenderskim,
• jaka sadzi się tulipany w ogrodach w Holandii.
Czym wyróżnia się ogród holenderski?
Ogrody holenderskie bywają utożsamiane z ogrodami francuskimi. Faktycznie, jedne i drugie mają pewne cechy wspólne, jednak mimo to różnią się od siebie. Różnice te zostały wymuszone m.in. przez ukształtowanie terenu oraz wielkość ogrodów, które w Holandii są raczej niewielkich rozmiarów i charakteryzują się sporą zwartością. To, że ogrody holenderskie nie są tak rozległe i przestrzenne jak ogrody we francuskich domostwach, sprawiło, że holenderscy projektanci zaczęli maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń. I ta zasada jest utrzymywana do dziś – teren jest wykorzystywany tak, by zasadzić na nim, jak najwięcej zieleni, a jednocześnie zachować ład i nie przytłoczyć przestrzeni.
Jak optymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń i optycznie powiększyć ogród?
Holenderscy projektanci wypracowali szereg rozwiązań, które mają na celu optymalnie wykorzystać przestrzeń i optycznie ją powiększyć. W tym celu w ogrodach stawiają lustra i sadzą przesłony z żywopłotów. Wszelkie drewniane elementy architektoniczne, nad oczkami wodnymi, stawami i kanały są niewielkie. Dzięki temu w holenderskim ogrodzie dużo się dzieje, ale panuje w nim porządek.
Wskazówka!
Piękny ogród to zadbane i zaimpregnowane drewno. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON, zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem promieni słonecznych, wodą, śniegiem i mrozem, zachowując przy tym naturalny rysunek słojów drewna. Produkt ten posiada Gwarancję Skutecznej Ochrony przez 6-lat, jednak uprzednio należy odpowiednio przygotować powierzchnię jaką będziemy malować - oczyścić ze starych luźnych powłok farb czy lakierów umyć, odtłuścić i osuszyć. Na tak przygotowane podłoże wymagane jest nałożenie Impregnatu Ochronnego Gruntującego VIDARON jako podkład zabezpieczający malowane drewno. Zadbaj w ten sposób o drewniane elementy architektoniczne i ciesz się przez długi czas pięknem swojego ogrodu.
Ogrody w stylu holenderskim wyróżniają się bogatymi obsadzeniami terenu. Panuje w nich porządek, który narzuca symetryczna konstrukcja całego ogrodu i przemyślany, podzielony na sekcje plan. Każda z wydzielonych stref ogrodu pełni inną funkcję. Znajdzie się miejsce na część rekreacyjną, ozdobną czy użytkową. Nawet niewielkich rozmiarów ogród, zgodnie z myślą holenderską, można podzielić, a służą do tego m.in. murki, żywopłoty czy kanały wodne.
Ścieżki w ogrodzie holenderskim są estetyczne, zadbane i równe. Często prowadzą w kierunku centralnej części ogrodu, którą jest fontanna lub rzeźba.
Charakterystyczne dla holenderskich ogrodów przydomowych są też kontrasty. Na tych niewielkich terenach łączy się równo, pieczołowicie przystrzyżone żywopłoty z „dziko” rosnącymi kwiatami czy trawami. Ogrody są bogato obsadzone, jednak dominują tam gatunki karłowate. Meble są często drewniane i proste, ale ustawione wśród kolorowej, bogatej roślinności.
Wskazówka! Co zamiast dekoracji?
Styl holenderski w ogrodzie charakteryzuje się niewielką ilością dekoracji innych niż rośliny. W ogrodzie holenderskim funkcje dekoracyjne pełnią m.in. topiary. Są to krzewy i drzewa, które przycina się w przeróżne kształty, takie jak stożki, kule, figury geometryczne czy nawet sylwetki zwierzęce. Odgrywają one role rzeźb czy posągów.
Tulipany i inne rośliny w ogrodach holenderskich
Jeśli Holandia to oczywiście tulipany. Trudno wyobrazić sobie niderlandzki ogródek bez tych kolorowych, kwitnących kwiatów. Oprócz tulipanów możesz posadzić także narcyzy, hiacynty, irysy, szafiry i inne, kolorowe rośliny cebulowe. Puść wodze fantazji, ale pamiętaj o tym, by wszystko dobrze przemyśleć – jakie kolory i kiedy posadzić, kiedy będą kwitły i w jakiej kolejności. Mimo iż Holendrzy umiłowali sobie różnorodność, zwykle wszystko jest dobrze zaplanowane – nawet miejsca na dziko rosnące gatunki. Jeśli chcesz, by Twój ogród zyskał holenderski sznyt, możesz posadzić w nim także trawy, cisy i bukszpany. Pamiętaj, by stawiać na rośliny karłowate, a także żywopłoty i tunele grabowe.
Ciekawostka! Jak Holendrzy sadzą tulipany?
Holendrzy wypracowali charakterystyczny sposób sadzenia tulipanów i innych roślin cebulkowych. Wykopują równomiernie podłoże, na głębokość około kilku centymetrów. Nasączają je wodą, a następnie w grupach sadzą różne gatunki roślin, które kwitną o różnych porach. Dzięki temu wygląd ogrodu zmienia się przez cały czas kwitnienia, a holenderscy ogrodnicy mogą napawać się przepięknymi, kolorowymi mozaikami.
Klimat w Holandii jest podobny do klimatu, jaki panuje w Polsce, dlatego adaptacja stylu niderlandzkiego na gruncie polskim jest jak najbardziej możliwa. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musisz przyłożyć się do planu zagospodarowania terenu i z pomysłem posadzić ulubione rośliny.