Wróć do artykułów

Ogród w stylu dworkowym – porady i pomysły

Przeczytasz w 0 min
Udostępnij

W stylu dworkowym ważne są nawiązania do tradycji i historii, a także zachowanie sielskiego charakteru otoczenia. Aranżacje tego typu doskonale komponują się z klasycznymi domami. Najlepiej wyglądają na rozległych terenach, na których można odwzorować charakter XIX-wiecznych posiadłości. Jak zaaranżować imponujący ogród w stylu dworkowym?

Biały dworek z ogrodem

Ogród w stylu dworkowym – jakie jest jego pochodzenie?

Styl dworkowy pojawił się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku jako sposób aranżacji majątku wokół dworku szlacheckiego. Jest pochodną dwóch dominujących w tamtym okresie stylów: geometrycznego i krajobrazowego. Styl geometryczny, nazywany też włoskim, charakteryzował się starannym rozplanowaniem otoczenia dworu. Do posiadłości prowadziła obsadzona drzewami aleja, która kończyła się podjazdem w kształcie koła lub elipsy. Charakterystycznym elementem były zadbane rabaty kwiatowe i alejki symetrycznie odchodzące od głównej osi ogrodu.

Symetria i ład przestrzenny nie były tak istotne w stylu krajobrazowym, który zakładał eksponowanie piękna dzikiej natury. Aranżacja ogrodów polegała na naśladowaniu krajobrazów występujących w przyrodzie. Tworzono łąki, polany, zagajniki i zbiorniki wodne, prowadząc pomiędzy nimi ścieżki o łagodnych liniach. Dworkowy ogród swobodnie czerpał z tych dwóch nurtów. Wkrótce stał się stylem narodowym i kojarzył przede wszystkim z posiadłościami szlacheckimi.

Duży dworek z podjazdem

Reprezentacyjny podjazd – charakterystyczny element dworkowego ogrodu

Najprostszym sposobem na odwzorowanie charakteru dworkowego ogrodu jest zaplanowanie reprezentacyjnego podjazdu. Aranżacja wymaga starannego wytyczenia rabaty w kształcie koła lub elipsy. Wewnątrz należy stworzyć kompozycję z wykorzystaniem jednorocznych kwiatów, bylin i niskich krzewów. Odpowiednie będą róże, tulipany, aksamitki, astry i begonie. Świetnie sprawdzą się także miniaturowe odmiany drzew iglastych – cyprysiki, modrzewie i jodły. W centrum rabaty można postawić gipsową figurkę lub stworzyć niewielką fontannę.

Dodatkowo po obu stronach wejścia do domu mogą znaleźć się dwa wyższe drzewa iglaste, na przykład żywotniki. Pod oknami warto posadzić rośliny kwitnące o wyjątkowym aromacie, na przykład lilie, maciejkę czy hiacynty. Po fasadzie może piąć się winobluszcz, otulając budynek zielenią. Podjazd najlepiej wysypać żwirem lub wybrukować, zależnie od potrzeb i pomysłu na aranżację.

Malowniczy ogród w stylu dworkowym

Malowniczy charakter ogrodu w stylu dworkowym – jak uzyskać taki efekt?

Podczas gdy frontowa część ogrodu w stylu dworkowym jest uporządkowana i symetryczna, pozostałe okolice sprawiają wrażenie nieco dzikich. Za domem roztacza się rozległy teren pełen starych dębów i lip oraz polanek rozrzuconych pomiędzy drzewami. Charakterystycznym elementem są zbiorniki wodne – sztuczne rzeczki i stawy.

Współczesne działki są zazwyczaj mniejsze i nie pozwalają na tworzenie rozległych aranżacji. Wystarczy jednak wprowadzić do ogrodu pewne charakterystyczne elementy, by zachować estetykę stylu dworkowego. Istotne jest zachowanie starodrzewów i wytyczenie kilku żwirowych ścieżek pomiędzy nimi. Warto posadzić także kilka krzewów, by uzyskać wrażenie gęstego wypełnienia ogrodu roślinnością. Doskonałym pomysłem jest stworzenie choćby niewielkiego stawu oraz wykorzystanie drewnianych elementów dekoracyjnych.

Ławka w ogrodzie w stylu dworkowym

Miejsce do relaksu w ogrodzie dworkowym

Stare drzewa i spacerowe alejki sprawiają, że ogród staje się komfortowym miejscem do wypoczynku. W otoczenie przyrody warto wkomponować drewniane ławki lub niewielką altankę, w której będzie można spędzać czas wieczorami. Najlepiej decydować się na obiekty stylizowane na stare, tak by dodać ogrodowi w stylu dworkowym odpowiedniego charakteru.

Warto pamiętać, by elementy małej architektury ogrodowej zabezpieczyć przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Aby to zrobić, najlepiej zdecydować się na kompletną ochronę z wykorzystaniem gruntu oraz preparatu powłokotwórczego. Najpierw należy zastosować Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który wzmocni drewno i zabezpieczy je przed działaniem czynników biologicznych. Po upływie 24 godzin można przejść do malowania drewna na wybrany kolor. Aby uzyskać wykończenie z eleganckim połyskiem i zachować rysunek słojów, warto wybrać Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Produkt chroni drewno przed deszczem, śniegiem, mrozem i słońcem. Altanki, ławki i inne elementy wystroju w ogrodzie dworkowym będą prezentowały się pięknie przez kolejnych kilka lat.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie