Uwielbiasz rośliny i chcesz je hodować, jednak nie masz ogrodu, a przestrzeń w domu czy na balkonie wydaje Ci się niewystarczająca? Poznaj zatem ideę ogrodów wertykalnych, które urozmaicą Twoje otoczenie bez względu na to, ile masz miejsca. Jak zrobić ogród wertykalny?
Z tego artykułu dowiesz się:
• czym jest ogród wertykalny,
• gdzie można wykorzystać ogród wertykalny,
• jak zrobić ogród wertykalny.
Domowy ogród wertykalny – co to takiego?
Ogród wertykalny to doskonały sposób na uprawianie roślin dekoracyjnych na niewielkiej przestrzeni. Z tego względu cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które nie mają własnej działki czy kawałka ogródka przed domem. Konstrukcja ogrodu wertykalnego, jak sama nazwa wskazuje, zawsze jest pionowa, a jej wielkość i kształt możesz ustalić zgodnie z własnymi potrzebami.
Ogrody wertykalne mogą więc sięgać od posadzki do nawet 2-2,5 metra albo przypominać jedynie zawieszony na ścianie obraz wypełniony zielenią. Okrągłe, kwadratowe czy prostokątne – w tym zakresie panuje pełna dowolność, podobnie jak w przypadku materiałów wybieranych na konstrukcję wertykalnych ogrodów.
Te wyjątkowe wiszące ogrody mogą być przystosowane do zawieszania na nich gotowych doniczek z roślinami lub wyposażone w specjalne kieszonki wypełnione ziemią do umieszczania w nich sadzonek kwiatów. Specyficznym i zyskującym na popularności rozwiązaniem jest ogród wertykalny z mchem, który po prostu porasta całą wyznaczoną mu powierzchnię.
Ważne!
Jeśli chcesz, by Twój ogród wertykalny porastał mech, wybierz gatunek, który najlepiej sprawdza się w takich okolicznościach. Mowa tu o chrobotku reniferowym, który świetnie czuje się w warunkach domowych i może porastać nawet całe ściany.
Ogród wertykalny w domu, na balkonie i nie tylko!
Ze względu na swoją pionową konstrukcję ogród wertykalny sprawdzi się w dowolnym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawić go na świeżym powietrzu, jednak przez wzgląd na jego specyfikę najczęściej umieszcza się go wewnątrz mieszkań i na balkonach.
Rośliny w pomieszczeniach doskonale wpływają na czystość i wilgotność powietrza, a przy tym pełnią funkcję niebanalnej i naturalnej dekoracji. Coraz częściej można więc spotkać ogród wertykalny na balkonach, ale również w restauracjach, prywatnych gabinetach i wielu innych publicznych miejscach o charakterze reprezentacyjnym.
Ogród wertykalny – zrób to sam!
Jak zrobić ogród wertykalny? Sposobów i konstrukcji, które sprawdzą się w tym przypadku, jest mnóstwo, a każda z nich równie udana. Najprostszym sposobem jest kupienie gotowego modułu z kieszeniami wykonanego z plastiku, w którym można od razu zasadzić rośliny i przymocować go do ściany. Popularne są także specjalne kratownice – metalowe lub drewniane – na których można mocować pojedyncze donice wedle własnego uznania. Świetnym pomysłem na stworzenie ogrodu wertykalnego jest także wykorzystanie starych palet w roli pionowych doniczek. Aby zachowały swoją trwałość na długi czas, warto zabezpieczyć je skutecznymi impregnatami. Najpierw pomaluj je Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, a następnie Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON. Dzięki nim uzyskasz pełną ochronę drewna na kilka następnych lat.
Bardzo ważnym punktem podczas tworzenia ogrodu wertykalnego jest system nawadniania. Ręczne podlewanie roślin przymocowanych pionowo, nieraz bardzo wysoko do ściany, mogłoby być dość trudne. Dlatego już na etapie montażu warto zadbać o system kroplujący, który będzie automatycznie zasilać rośliny. Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego wybrać? Tutaj również możesz wykazać się kreatywnością i realizować własne pomysły. Od wspomnianych już mchów, przez kwitnące wiosną byliny, aż po warzywa i owoce, np. truskawki czy poziomki.
Musisz jednak pamiętać, by w ogrodzie wertykalnym zadbać o zapewnienie każdej z roślin warunków, jakich wymaga do odpowiedniego wzrostu. Jeśli już teraz wiesz, że nie będziesz mieć czasu na pielęgnację roślin, postaw na ogród wertykalny z sukulentami – pięknie ozdobi przestrzeń, a od Ciebie będzie wymagać jedynie podziwu.