Wróć do artykułów

5 pomysłów na minimalistyczny, nowoczesny ogród

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Nowoczesne, minimalistyczne ogrody są niezwykle eleganckie, subtelne i łagodne. Wyróżniają się zamiłowaniem do prostoty, geometrii i stonowanych barw. Ponieważ nie ma w nich zbyt wielu roślin, są łatwe w utrzymaniu. Doskonale podkreślają walory estetyczne domu i całego otoczenia. Sprawdź, czym charakteryzuje się projekt ogrodu minimalistycznego i jak zaaranżować nowoczesną przestrzeń przed domem.

Ogród z basenem

Z tego artykułu dowiesz się:

• jakie są najważniejsze cechy grodów minimalistycznych, 

• gdzie i kiedy nowoczesny ogród minimalistyczny sprawdzi się najlepiej, 

• jak zaaranżować nowoczesny ogród.

Nowoczesne ogrody minimalistyczne – najważniejsze zasady

Nowoczesne, minimalistyczne ogrody charakteryzują się oszczędną formą, prostotą i elegancją. Są subtelne, spokojne i lekkie. Linie są wyraźnie zarysowane i geometryczne, a cechami nadrzędnymi są ład i porządek. Jako dekoracje wykorzystuje się przede wszystkim roślinne rzeźby. Próżno szukać tu także „dzikich” roślin, pnączy, gęstej roślinności, intensywnie obsianych skalniaków czy kolorowych, kwiecistych rabat. Ma być skromnie, elegancko, ale przytulnie zarazem.

Projekt ogrodu minimalistycznego zakłada przede wszystkim spójność przestrzeni ze stylem budynku. Wartością nadrzędną takiego ogrodu jest wspieranie architektury domu, a także ekspozycja walorów estetycznych oraz charakterystycznych elementów otoczenia.

Wskazówka! Gdzie i kiedy nowoczesny ogród minimalistyczny sprawdzi się najlepiej?

Spokojne, proste ogrody w duchu minimalistycznym sprawdzą się świetnie m.in. w miastach, a także przy nowoczesnych domach o oryginalnej architekturze. To rozwiązanie doskonałe dla osób, które nie chcą poświęcać dużo czasu na pielęgnację ogrodu, a także dla tych, które cenią spokój, porządek i prostotę. Ponieważ styl minimalistyczny nie zakłada dużej ilości ozdób i roślin, z powodzeniem możesz wykorzystać go w małym ogrodzie.

Inspiracje – ogród minimalistyczny w 5 punktach

Jak zaaranżować nowoczesny ogród w duchu minimalizmu? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu przestrzeni.

Nowoczesny ogród w stylu minimalistycznym

1. Wybór mebli do nowoczesnego ogrodu

Postaw na meble o prostej formie. Unikaj fantazyjnych konstrukcji i ażurowych krzeseł, stolików czy leżaków. Postaw na eleganckie, proste meble drewniane. Możesz pokusić się też o krzesła, sofy czy leżaki zbudowane na aluminiowych konstrukcjach, wykończone miękkim obiciem. Dobrze sprawdzą się również szklane powierzchnie ław czy stołów. Meble w minimalistycznym ogrodzie mogą mieć odcienie szarości, czerni, beżu lub brązu. Jeśli chcesz pobawić się formą, możesz zdecydować się na geometryczne konstrukcje lub meble na drucianych konstrukcjach.

Drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sięgnij po Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący Vidaron. Preparat ten gruntuje, wzmacnia oraz je impregnuje. Głęboko wnika w materiał i tworzy ochronę przed sinizną, grzybami i owadami. Jest polecany jako warstwa gruntująca pod impregnaty i emalie. Na grunt połóż Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy marki Vidaron, który długotrwale zabezpiecza, chroni, a także dekoruje drewno - do wyboru masz 12 różnych kolorów, spośród których możesz wybrać, aby pasował do charakteru Twojego ogrodu.

2. Rośliny w minimalistycznym ogrodzie przed domem

Minimalistyczny ogród to ogród oszczędny w roślinność. Dominującym elementem są najczęściej płaskie nawierzchnie pokryte trawnikiem (lub innym materiałem, który nawiązuje do otoczenia, np. do elewacji budynku). Zwykle roślinność dzieli się na niewielkie, jednorodne grupy lub rośliny ustawia się pojedynczo. Rośliny w ogrodach minimalistycznych są do siebie zbliżone gatunkowo, a ich rozmieszczenie jest skrupulatnie zaplanowane. Nie wykorzystuje się bujnych roślin, a nasadzenia nie mają na celu odwzorowania natury.

Minimalistyczny ogród

3. Minimalistyczne dekoracje i oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie

Dekoracji w nowoczesnym ogrodzie jest niewiele, a główną ozdobą są rośliny – mogą być one uformowane w geometryczne kształty. Dekoracje mogą być drewniane, kamienne lub metalowe, jednak ważne jest, by miały nowoczesną, geometryczną formę i nie przytłaczały całej aranżacji, ani nie odciągały uwagi od domu. Dużą rolę w ogrodach minimalistycznych odgrywa oświetlenie. Obok roślin możesz umieścić proste lampiony o geometrycznych kształtach, a także postawić na oświetlenie z kinkietów czy ledowych listew. Krajobraz nowoczesnego ogrodu podkreśli też sadzawka lub basen o geometrycznych kształtach i zabudowanych brzegach. Ważne, by nie przypominała klasycznego oczka wodnego czy naturalnego zbiornika.

4. Konsekwencja w wyborze formy

Przy aranżacji nowoczesnego ogrodu najlepiej zdecydować się na jeden, dominujący kształt, który pojawia się też w aranżacji domu. Jeśli projekt budynku zakłada wyłącznie ostre, kanciaste kształty, w projekcie ogrodu nie stosuj okręgów. Jeśli natomiast w bryle domu pojawiają się okrągłe kolumny czy zaokrąglone ściany, postaw na okręgi w aranżacji ogrodu.

5. Drewno i inne materiały w nowoczesnym ogrodzie

W ogrodzie minimalistycznym wykorzystuje się przede wszystkim drewno, szkło i metal, ale w niektórych projektach pojawia się też cegła. Materiały te, mimo iż kontrastujące, świetnie się uzupełniają, dodatkowo podkreślając nowoczesny charakter domu. Unikaj plastiku i wikliny czy kolorowej kostki brukowej. Ważne, by wykorzystywane tworzywa komponowały się z otoczeniem i były elegancko wykonane.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ogród w stylu holenderskim - inspiracje i porady

Ogród w stylu holenderskim - inspiracje i porady

Przeczytasz w 5 min

Jak zaprojektować i założyć ogród angielski?

Jak zaprojektować i założyć ogród angielski?

Przeczytasz w 5 min

Ogród w stylu amerykańskim – jak urządzić ogród amerykański?

Ogród w stylu amerykańskim – jak urządzić ogród amerykański?

Przeczytasz w 4 min

Klimat nadmorski w ogrodzie – jak urządzić ogród nadmorski?

Klimat nadmorski w ogrodzie – jak urządzić ogród nadmorski?

Przeczytasz w 4 min

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Przeczytasz w 0 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie