Wróć do artykułów

Klimat nadmorski w ogrodzie – jak urządzić ogród nadmorski?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

 

Papierowe lampiony w ogrodzie

Jak urządzić nadmorski ogród?

Słoneczna działka z przepuszczalną, lekko piaszczystą glebą to idealne miejsce na aranżację ogrodu nawiązującego do piękna nadmorskich krajobrazów. W takim miejscu doskonale będą rosły trawy ozdobne i inne rośliny odporne na słońce i wiatr. Decydując się na ogród nadmorski, warto postawić na organiczne formy, łagodne linie krajobrazu i naturalne materiały. Świetnie sprawdzi się kamień i drewno, a w przypadku tekstyliów dopełniających miejsce relaksu na tarasie – także len, juta czy rattan.

W ogrodzie warto zaplanować ścieżki z drobnych kamyków, a przestrzeń pomiędzy roślinami wysypać piaskiem. Taras z szerokich desek, wygodny hamak, drewniany stół z kompletem krzeseł oraz łagodne oświetlenie – to idealne warunki do relaksu w ogrodzie w stylu nadmorskim. Swobodny styl można uzyskać za pomocą łagodnych linii i rozbielonych kolorów. Odpowiednie będą szarości, beże, oliwka, pudrowy róż i stłumiony błękit. Niezawodnym kolorem jest także biel, która nawiązuje do widoku jachtów na horyzoncie.

Rośliny wydmowe w ogrodzie nadmorskim

Najpiękniejsze rośliny do ogrodu w stylu nadmorskim

Wybrzeże kojarzy się z bezkresem, dzikością i wolnością. Aby uzyskać taki efekt w swoim ogrodzie, warto unikać ostrych linii, starannie zaplanowanych rabatek kwiatowych czy przystrzyżonych żywopłotów. Lepiej postawić na rośliny o zróżnicowanej strukturze, które pięknie falują na wietrze. Jako tło kompozycji można wykorzystać drzewa iglaste, takie jak sosny, modrzewie i cedry. Do niewielkiego ogrodu można dobrać odmiany karłowate.

Najlepszym sposobem na oddanie klimatu nadmorskiego ogrodu jest nasadzenie traw ozdobnych, które mocno kojarzą się z florą wydm. Do wyboru są dziesiątki odmian różniących się pod względem wielkości, koloru i pokroju. Warto zestawiać je ze sobą, tworząc piętrowe, zróżnicowane kompozycje lub sadzić w szpalerach wzdłuż ścieżek. Wśród najciekawszych gatunków traw ozdobnych warto wymienić miskant chiński, kostrzewę popielatą, trzcinnik ostrokwiatowy, turzycę japońską oraz efektowną trawę pampasową z pięknymi kwiatostanami przypominającymi pióropusze.

Rośliny kwitnące w ogrodzie

Aby urozmaicić aranżację ogrodu w stylu nadmorskim, można zdecydować się także na rośliny kwitnące, które w naturze można spotkać na wybrzeżach. Odpowiedni będzie kwitnący na różowo zawciąg nadmorski, lawenda wąskolistna czy mikołajek płaskolistny. Dla lepszego efektu warto zestawiać ze sobą co najmniej kilka sadzonek tej samego gatunku.

Stół nakryty obrusem w ogrodzie nadmorskim

Jak zaaranżować nadmorski ogród? Polecane meble i dodatki

Swobodną atmosferę i bliskość natury warto podkreślić za pomocą starannie dobranych mebli i dekoracji. Aby zyskać komfortowe miejsce do relaksu, warto zdecydować się na leżak lub hamak pleciony z kremowego sznurka. Miłośnicy spotkań w gronie rodziny i przyjaciół mogą ustawić na tarasie prosty drewniany stół z kompletem krzeseł. Aby zabezpieczyć meble przed szkodliwym działaniem deszczu, śniegu i słońca, należy użyć odpowiednich preparatów do ochrony drewna.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża za pomocą Impregnatu do Drewna Gruntującego VIDARON, który głęboko wnika w podłoże, wzmacniając je i chroniąc przed owadami, grzybami i sinizną. Po upływie 24 godzin należy pomalować drewno Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON, który tworzy matową powłokę i barwi drewno na wybrany odcień, podkreślając jego piękno. Meble zyskują długotrwałą ochronę przed niszczącymi czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie zachowują swój naturalny charakter – rysunek słojów i faktura drewna zostają zachowane, doskonale komponując się z aranżacją nadmorskiego ogrodu.

Strefę relaksu w ogrodzie inspirowanym wybrzeżem warto uzupełnić odpowiednimi dodatkami. Na stole może znaleźć się lniany obrus w odcieniach bieli lub szarości, a na krzesłach pasiaste poduszki. W roli dekoracji sprawdzi się stylowy lampion lub lampa naftowa. Dodatkowy koc można schować w koszu plecionym z trawy morskiej. Niezastąpionym dodatkiem są gałęzie lub deski wyrzucone przez morze, które warto wkomponować w roślinną aranżację lub przerobić na oryginalne dekoracje tarasu.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie