Amerykański ogród najlepiej pasuje do klasycznych domów i rezydencji. Łączy funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną, a dodatkowo nie wymaga kłopotliwej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród w stylu amerykańskim, by móc korzystać z jego zalet każdego dnia.
Czym wyróżnia się ogród w stylu amerykańskim?
Ogród w amerykańskim stylu charakteryzuje się wyraźnym podziałem na dwie strefy. Przed domem znajduje się część reprezentacyjna, która ma stanowić jego wizytówkę. Jest to strefa widoczna z ulicy i przekraczana przez gości, którzy kierują się do wejścia. Część frontowa ma podkreślać architekturę budynku i stanowić jego wizytówkę. Urządzając amerykański ogród, należy zaplanować także komfortową strefę wypoczynku, zlokalizowaną za domem. Ma to być prywatna część ogrodu, w której można odpocząć lub zorganizować spotkanie towarzyskie w gronie rodziny i przyjaciół.
Ogrody amerykańskie projektuje się w taki sposób, by nie wymagały czasochłonnej pielęgnacji. Dominują tu rośliny odporne na zmienne warunki i piękne przez cały rok. Odpowiednie będą miniaturowe drzewa iglaste i zimozielone krzewy, unika się natomiast roślin jednorocznych, które szybko tracą urok i wymagają zastąpienia nowymi nasadzeniami. Charakterystyczną cechą amerykańskich ogródków jest także nienagannie utrzymany trawnik. Dbaj o jego gęstość, regularnie nawadniaj i przycinaj, by stał się ozdobą ogrodu.
Reprezentacyjny ogród przed domem – jak go urządzić?
Warto zwrócić uwagę na to, że frontowa część ogrodu amerykańskiego najczęściej pozbawiona jest ogrodzenia. Swobodny dostęp do podjazdu i ścieżki prowadzącej do wejścia pozwala na stworzenie reprezentacyjnej aranżacji. Warto zbudować niski murek z naturalnego kamienia, który pozwoli na podniesienie roślinnej kompozycji znajdującej się tuż przed domem. Murek, szerokie kamienne stopnie oraz latarnie będą stanowiły bazę, którą uzupełnisz roślinami.
Najbliżej elewacji powinny znaleźć się większe drzewa iglaste, a przed nimi okazy miniaturowe. Możesz zdecydować się między innymi na tuje, cyprysy, jodły czy miłorzęby, a także dekoracyjne drzewa o czerwonych liściach – klon czerwony lub ambrowiec balsamiczny. Przed krzewami i miniaturowymi drzewkami warto nasadzić byliny o dużych, zielonych liściach, na przykład funkie. Minimalistyczna kompozycja składająca się wyłącznie z drzew iglastych również będzie prezentowała się atrakcyjnie. Na pierwszym planie amerykańskiego „przedogródka” znajduje się zwykle zadbany trawnik.
Strefa relaksu, czyli amerykański ogród na tyłach domu
Część ogrodu amerykańskiego zlokalizowana za domem to prywatna strefa relaksu. Powinien znaleźć się w niej rozległy taras z kompletem ogrodowych mebli wypoczynkowych. Drewniane krzesła i stół pomaluj Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, która zabezpieczy naturalny materiał przed szkodliwym działaniem deszczu i słońca. Zapewniając meblom odpowiedni poziom ochrony, możesz przedłużyć ich żywotność. Oprócz strefy wypoczynkowej w ogrodzie warto zaaranżować także miejsce na grilla, by móc organizować plenerowe przyjęcia barbecue.
s
W ogrodzie w stylu amerykańskim często znajduje się basen. Wokół niego rozmieszcza się komfortowe leżaki, które pozwalają na relaks w promieniach słońca. W naszej strefie klimatycznej basen nie jest jednak najpopularniejszym rozwiązaniem. Z powodzeniem można zastąpić go wypielęgnowanym trawnikiem, a na jego obrzeżach zasadzić tuje, bukszpan lub bujnie rozrastające się byliny – funkie, tawułki, brunery i narecznice.
Podczas gdy frontowa część ogrodu nie jest ogrodzona, strefa wypoczynkowa często kryje się za wysokim płotem. Można wybrać panelowe ogrodzenie z drewna, które będzie chroniło nas przed spojrzeniami sąsiadów. Płot należy zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi. Eksperci zalecają zastosowanie dwóch uzupełniających się preparatów, które zapewniają pełnię ochrony drewna. Najpierw należy pomalować ogrodzenie Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, który przedłuży trwałość materiału i wzmocni go od środka. Drugim etapem jest zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON. Produkt nadaje drewnu wybrany odcień i tworzy hydrofobową powłokę, która skutecznie zabezpiecza materiał przed wnikaniem wody.