Wróć do artykułów

Ogródek przy bliźniaku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Taras z kompletem wypoczynkowym, piaskownica dla dziecka, rabatki z kwiatkami i bylinami, niewielki warzywnik, trawnik i koniecznie drzewka dające przyjemny cień. I to wszystko na kilkudziesięciu metrach kwadratowych? Oczywiście! Oto kilka porad, które pomogą funkcjonalnie i estetycznie urządzić niewielki ogródek w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Niewielki ogród

Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni przydomowego ogródka nierzadko wiąże się z większym wyzwaniem, niż urządzenie dużego i przestronnego ogrodu. Już na samym wstępie musimy zastanowić się, jak na niewielkiej powierzchni połączyć wszystkie nasze pomysły i oczekiwania tak, aby powstała funkcjonalna i estetyczna aranżacja. W realizacji takiego projektu z pewnością pomoże znajomość kilku zasad sztuki ogrodniczej.

ŁĄCZYMY, A NIE DZIELIMY

Przydomowy ogródek w bliźniaczej lub szeregowej zabudowie powinien mieć duże walory estetyczne, a także być optycznym przedłużeniem salonu i możliwie zwiększać jego powierzchnię użytkową. Pierwszym elementem łączącym dom z przestrzenią ogrodową jest utwardzony taras, który z jednej strony umożliwi nam stworzenie letniego kącika wypoczynkowego, a z drugiej powstrzyma przed wnoszeniem do domu błota i piasku. Taras powinien być na tyle duży, aby móc w nim ustawić komplet mebli ogrodowych i zachować swobodne przejście do drzwi. Jego powierzchnię natomiast najlepiej wykonać z drewna, kamienia lub prefabrykatów betonowych. Wybór materiału uzależniamy jest od stylu i bryły budynku.

Ogródki w zabudowie szeregowej

Jeśli chcemy korzystać z naszego tarasu również podczas złej pogody, warto pomyśleć o jego zadaszeniu. Świetnym rozwiązaniem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej jest markiza, żagiel z impregnowanego płótna lub ruchome panele, które mamy możliwość złożenia w czasie zimy lub pochmurnych dni i tym samym nie ograniczamy dostępu światła dziennego do wnętrza naszego domu.

SPOSÓB NA PORZĄDEK

W niewielkim przydomowym ogródku bardzo ważne jest zachowanie porządku. Pomoże w tym domek narzędziowy, w którym możemy przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy drewno do kominka. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią, warto zastanowić się nad zagospodarowaniem przestrzeni wokół tarasu. Specjalne schowki-szafki pomieszczą niezbędne ogrodnicze akcesoria, a jednocześnie mogą być oryginalną podporą dla pnączy czy donic z kwiatami. Podobną funkcję spełnią także schowki umieszczone pod siedziskami i stolikami.

ARANŻACJA OGRODU

Po wybudowaniu tarasu i uporządkowaniu przestrzeni, przychodzi czas na zagospodarowanie wnętrza ogrodu. Na początku zastanówmy się, w jaki sposób chcemy go użytkować. Jeśli w ogródku mają bawić się dzieci, należy pamiętać o wydzieleniu dla nich bezpiecznej strefy. W tej roli świetnie sprawdzi się trawnik lub wysypany piaskiem plac zabaw. Kącik ten najlepiej otoczyć kolorowymi krzewami i niewielkimi drzewami, które dodatkowo osłonią go przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pamiętajmy jednak, aby rozważnie dobierać gatunki roślin ozdobnych, ponieważ duża ich część jest trująca. Unikajmy też stawiania trampolin czy basenów, ponieważ podczas głośnej zabawy dzieci mogą naruszyć prywatność naszych bliskich sąsiadów.

Miłośnikom gotowania i zdrowego trybu życia proponujemy za linią tarasu wyznaczenie ogródka warzywno-owocowego. Aranżujemy go na płaskiej powierzchni, wydzielając rabaty poprzecinane ścieżkami usypanymi ozdobnymi kamykami i uzupełnionymi kwitnącymi bylinami, ziołami i roślinami jednorocznymi, które ożywią ogródek. Możemy również stworzyć wielopoziome rabaty za pomocą drewnianych skrzyń i donic. Ogrodzenie ogrodu posłuży jako podpora dla winorośli lub wysokich krzewów o delikatnych i wiotkich pędach.

Drewniany taras z drewnianymi meblami

Decydując się na drewniany taras pamiętajmy o jego odpowiednim zabezpieczeniu przed działaniem czynników atmosferycznych. Do impregnacji i pielęgnacji twardego drewna tarasowego doskonale sprawdzi się Olej do drewna VIDARON, który dodatkowo podkreśli jego kolor i usłojenie.

Ogródek typowo ozdobny nie musi być jednoznaczny z dużą połacią trawnika i rabatkami z krzewami i kwiatami po jego bokach. W przypadku niewielkiej powierzchni ogrodu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej możemy pokusić się o podzielenie terenu siecią ścieżek, niskich żywopłotów, drewnianych lub kamiennych kładek. Przestrzeń między nimi wypełniamy wyszukanymi gatunkami niewielkich krzewów, bylin i kwiatów. Podobna aranżacja jest niezwykle atrakcyjna wizualnie i sprawia, że ogród optycznie wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości.

Ogródek z tarasem

MATEMATYKA I ESTETYKA

Przy aranżacji niewielkiej przestrzeni ogrodu w zabudowie bliźniaczej liczy się każdy centymetr. Szczególne znaczenie ma to przy wyborze elementów małej architektury i mebli ogrodowych. Warto zdecydować się na te wykonane na zamówienie, ponieważ będą miały rozmiar i kształt dokładnie dopasowany do potrzeb naszej przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na drewno, pamiętajmy o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Zaczynamy od pomalowania mebli i innych elementów drewnianych Impregnatem Ochronno-Gruntującym VIDARON, który ochroni je przed grzybami, sinizną i biologiczną degradacją. Następnie nadajemy im kolor sięgając po Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON lub Olej do Mebli Ogrodowych VIDARON. Tym samym dbamy o ich estetyczne wykończenie.

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie