Wróć do artykułów

Jak skutecznie zaplanować ogród wokół domu? - porady

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Niezależnie od wielkości i umiejscowienia przydomowego terenu, odpowiednie zaplanowanie ogrodu to klucz do osiągnięcia pięknego i sprzyjającego odpoczynkowi miejsca. Jak przygotować ogród idealny i cieszyć się nim przez cały rok?

Mały ogród

Pomysł na ogród wokół domu – od idei do realizacji

Jeżeli zastanawiasz się jak zaplanować ogród wokół domu, zacznij od jasnego określenia potrzeb i stworzenia listy elementów, które uważasz za niezbędne. Oceń, jaką przestrzenią dysponujesz i komu ma ten teren służyć. Pomysł na ogród wokół domu, gdy teren mierzy kilkadziesiąt arów daje ci szeroki wachlarz możliwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy podzielenie obszaru na sektory tematyczne i ułożenie ich w taki sposób, bo każdy z nich nie wpływał negatywnie na funkcjonowanie pozostałych części.

Mały ogród wokół domu wcale nie musi oznaczać wielu wyrzeczeń. Zdecydowanie prościej będzie go pielęgnować, a umiejętne łączenie różnych stylów i rozwiązań spowoduje, że zmieścisz wszystkie elementy, które zaplanowałeś. Na początku przygody z ogrodem powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie – jak zrobić ogród wokół domu, który będzie służył wszystkim mieszkańcom? Czy stawiasz bardziej na nowoczesny ogród wokół domu, czy też twój pomysł na ogród wokół domu opiera się na eklektyzmie i pozwala na dużą dozę fantazji i niezależności.

Ogród wokół domu – elementy naturalne i zasady kompozycji

Dobrze, jeśli podczas tworzenia koncepcji o tym jak zrobić ogród wokół domu, dostosujesz swoje pomysły do istniejących elementów i uwarunkowań. Jeżeli Twój dom znajduje się na nierównym i pagórkowatym terenie, to świetna baza do stworzenia ciekawie urządzonego i zaplanowanego tzw. skalniaka. Możesz także posadzić krzaki, drzewa i rośliny, które dobrze radzą sobie na stromym terenie i tworzą bajeczne połączenia z kolorowymi kamieniami i rzadkimi porostami.

Rośliny w ogrodzie

W większości przydomowych ogrodów niezbędne jest miejsce na domek, altankę lub zestaw wypoczynkowy, przy których zjesz obiad z rodziną lub zorganizujesz przyjęcie dla przyjaciół. Mały ogród wokół domu nie wyklucza takiego rozwiązania. Większość mebli ogrodowych jest wykonanych z drewna. Nawet te, których głównym materiałem do produkcji jest egzotyczne drewno, wymaga stałej pielęgnacji oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Miejsce do odpoczynku i spotkań w ogrodzie

Nie stawiaj zbyt wielu przedmiotów obok siebie. Zagubisz ich unikatowość i spowodujesz, że trudno będzie z nich korzystać. Jeśli dom znajduje się na otwartej przestrzeni, ściana z wysokich i gęstych drzew wzbogaci zaciszny i piękny ogród wokół domu. Gdy zagospodarowujesz wąski ogród wokół domu, nie obsadzaj go zbyt wieloma roślinami. Możesz wstawić do niego długą i smukłą huśtawkę lub posadzić wysokie i strzeliste rośliny. Dzięki temu ich największe konary będą znajdować się ponad częścią ogrodu, służącą do siedzenia i odpoczynku domowników.

Jak zaplanować ogród wokół domu – realizacja marzeń

Jak zagospodarować ogród wokół domu? Podziel go na strefy. Spróbuj tak go zakomponować, by cieszył każdego lokatora. Ciężko znaleźć osobę, która nie lubi spędzać czasu na łonie natury. Jeśli często pracujesz w domu, umieść w ogrodzie wygodne meble, które ochronisz przed słońcem i deszczem przy pomocy zasuwanego dachu lub dekoracyjnego, nieprzemakalnego materiału. Pamiętaj, by wszystkie meble zabezpieczyć dokładnie odpowiednim preparatem.

Impregnowanie desek

W tym celu idealny będzie Impregnat Do Drewna Ochronno‐Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. Chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi, tworzy powłokę odporną na grzyby, pleśnie siniznę i glony, które bardzo często pojawiają się na meblach wykonanych z drewna. Co ważne, impregnaty tego typu uwydatniają piękno naturalnego drewna, a w połączeniu z Impregnatem Ochronnym do drewna gruntującym Vidaron, zapewnia nawet sześcioletnią trwałość drewnianych sprzętów.

Pomysł na ogród wokół domu może także uwzględniać miejsce do zabawy dla najmłodszych. To nie tylko domki, piaskownice lub zjeżdżalnie. To także niezwykle popularne w ostatnim czasie błotne kuchnie, tablice do malowania kredą lub tory przeszkód z lin i desek, wspomagające rozwój fizyczny dziecka. Tu może przydać się Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron lub Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna Vidaron, które wydłużą żywotność sprzętów ogrodowych. Chronią przed słońcem, deszczem, promieniowaniem UV. Powłoka jest odporna na zarysowania i daje trwały kolor i efekt dekoracyjny.

Jak zaplanować ogród wokół domu? Ładny ogród wokół domu powinien podobać się przede wszystkim tobie. Nie warto przejmować się opinią innych lub najnowszymi trendami w dekoracjach, jeśli te nie zgadzają się z twoimi pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni. Ogród ma być twoim miejscem – spędzaj w nim swobodnie czas i dziel się swoim szczęściem z bliskimi.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie