Pięknie zaprojektowany ogród, pełen kwitnących krzewów i wysokich pnączy, cieszy oko za dnia. Może być jednak równie wyjątkowy w nocy, jeśli zainwestujesz w praktyczne i efektowne oświetlenie ogrodu. Jak dobrać lampy, lampki i latarnie, by ogród stał się idealnym miejscem do wieczornego wypoczynku? Sprawdź!
Z tego artykułu dowiesz się:
• co warto wiedzieć o oświetleniu ogrodu,
• czy warto wybrać oświetlenie solarne ogrodu,
• jak przymocować lampki nad głowami,
• jakie barwy oświetlenia ogrodu możesz zastosować.
Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?
Pierwszym krokiem do idealnego oświetlenie do ogrodu jest wybranie miejsc, w których dobrze sprawdzą się źródła światła. Należą do nich:
• ogrodzenie, a konkretnie brama wjazdowa i furtka,
• wejście do domu,
• ścieżki i chodniki,
• elewacja domu,
• taras,
• rabaty kwiatowe,
• oczka wodne
• skalniaki,
• wybrane drzewa oraz inne elementy o znaczeniu dekoracyjnym.
Kształty, rodzaje i liczba wybranych lamp są kwestią indywidualnych potrzeb. Jednak podczas projektowania oświetlenia ogrodu należy pamiętać jeszcze o dwóch aspektach. Pierwszym jest zaopatrzenie się w oświetlenie ogrodu LED – takie diody są bowiem oszczędne i wyróżniają się długą żywotnością, dlatego idealnie nadają się do rozjaśniania przestrzeni zewnętrznej nawet każdego wieczoru. Po drugie, oświetlenie ogrodu musi być dopasowane do trudnych warunków panujących na świeżym powietrzu. Warto się upewnić, że upatrzone lampy są odporne na deszcze i mrozy.
Ważne!
Oświetlenie do ogrodu musi mieć wysoką klasę szczelność, dzięki której będzie chronione przed zalaniem i pyłami. Najwyższy stopień to IP68, jednak do ogrodu odpowiednie będą również lampy nieco niższej klasy, np. IP44 (w przypadku zadaszonych tarasów) czy IP65, IP66 i IP67. Poznaj też wyjątkowe pomysły na drewniane lampy do domu i ogrodu.
Oświetlenie solarne do ogrodu – czy warto je wybrać?
Stworzenie oświetlenia ogrodowego najczęściej łączy się z koniecznością wykonania przyłączy elektrycznych na świeżym powietrzu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości albo nie chcesz z różnych względów prowadzić kabli w ziemi, możesz też wybrać inne rozwiązanie.
Zamiast korzystać ze standardowej energii elektrycznej, wybierz energię słoneczną. Na rynku dostępnych jest mnóstwo elementów solarnych oświetlenia ogrodu, które estetycznie się prezentują, a do tego do świecenia wykorzystują kumulowaną przez cały dzień energię słoneczną. Oczywiście w tym przypadku nie można liczyć na niezawodność takiego oświetlenia do ogrodu, ale z całą pewnością jest to tańszy i ekologiczny sposób na rozświetlony ogród.
Oświetlenie ogrodu na drewnianych konstrukcjach - jak oświetlić ogród?
Światło padające od góry jest najpraktyczniejsze, ale żeby było jednocześnie dekoracyjne, warto zastosować całe sznury lampek i rozpostrzeć je nad głowami. Takie oświetlenie ogrodu LED stworzy bajkowy klimat, w którym można się zanurzać każdego wieczora.
Aby jednak móc osiągnąć taki efekt, konieczne jest przymocowanie lampek. Nie będzie to problemem, jeśli w ogrodzie są wysokie, gęsto posadzone drzewa albo podobną dekorację chcesz wykonać na tarasie. Jeśli natomiast marzy Ci się takie oświetlenie ogrodu nad ścieżkami, najlepszym wyjściem będzie wykonanie pergoli, na którą jednocześnie puścisz pnące rośliny – efekt wow gwarantowany! Aby pergola zachowała swój piękny wygląd i była trwała, warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Pomaluj ją Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, a następnie nanieś na nią Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON w dowolnym kolorze.
Oświetlenie do ogrodu – kolory uprzyjemniające relaks
Barwy oświetlenia ogrodu możesz dowolnie dopasowywać do własnych potrzeb, choć w wielu przypadkach z pewnością najlepiej sprawdzi się ciepłe białe światło. Jest ono naturalne, sprzyjające wypoczynkowi i nie męczy wzroku, więc obowiązkowo powinno się znaleźć na tarasie i w pozostałych strefach rekreacyjnych. Jeśli natomiast szukasz kolorów oświetlenia ogrodu do dekoracji rabatek czy drzew, cała paleta kolorów stoi przed Tobą otworem. Możesz postawić na wielobarwne lampki i girlandy LED, jak również skupić się tylko na jednej barwie – np. aranżując magiczny niebieski ogród albo podkreślając odcienie roślinności zielonym światłem.
Klimatyczne światła odmienią Twój ogród i sprawią, że będziesz w nim chętnie przebywać także po zmroku – korzystaj z każdej chwili lata w pięknym otoczeniu!