Wróć do artykułów

Gramy w zielone!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Zielony jest w modzie – zarówno w diecie, jak i w naszym najbliższym otoczeniu. Ogródki powstają nawet na dachach budynków, coraz więcej osób decyduje się również na samodzielną uprawę warzyw i ziół. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zieleń może cieszyć nie tylko oczy, lecz także podniebienie – wystarczy tylko stworzyć dobre warunki dla rozwoju roślin.

Wyhodowane, umieszczone w osłonach zioła lub kwiaty możemy kupić dziś niemal na każdym bazarku, ale największą przyjemność sprawiają te, uprawiane samodzielnie. Możemy to robić nawet, jeśli nie mamy własnego ogrodu, umieszczając rośliny w skrzynkach i doniczkach na balkonie lub parapecie. Ważne, by były one estetyczne i trwałe.

Zieleń na wyciągnięcie ręki

Do wyboru są różnego rodzaju osłony: ceramiczne, plastikowe, wiklinowe, drewniane lub też wykonane z włókniny. Wiele jest także sposobów na rozmieszczenie ich w domu – dzięki specjalnym rozwiązaniom mogą tworzyć zieloną, niemal pionową ścianę, a nawet... wisieć do góry nogami. Z reguły jednak decydujemy się na tradycyjne ustawienie doniczek. Zasadzone w nich kwiaty (np. skrzydłokwiat czy paproć), w pokoju będą cieszyć wzrok domowników, a dodatkowo pomogą nawilżyć i oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Zioła w kuchni to natomiast prawdziwy „must have" nie tylko dla zaawansowanych kucharzy – która pani domu nie chciałaby mieć świeżej bazylii, mięty czy kolendry na wyciągnięcie ręki?

Zioła w doniczkach na parapecie

Aby osłony na rośliny pięknie się prezentowały i były trwałe, konieczne jest ich dobre zabezpieczenie. W myśl zasady DIY (do it yourself, czyli zrób to sam) możemy się o to pokusić samodzielnie. W przypadku doniczek wykonanych z niemalowanego wcześniej drewna (ich zalety to estetyka, naturalny wygląd i stosunkowo niewielki ciężar), wystarczą proste zabiegi. – Drewniana doniczka narażona będzie na działania wilgoci oraz innych warunków atmosferycznych. Kwiaty lub zioła wynosimy często z domu na balkon, a umieszczone w osłonach rośliny są dobrym rozwiązaniem również dla osób posiadających ogród. Drewno należy zabezpieczyć wykorzystując dedykowane dla tego materiału wyroby, np. impregnaty, lakiery lub lakierobecje – wyjaśnia Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń FFiL Śnieżka SA.

Instrukcja malowania doniczki

Wśród produktów przeznaczonych do ochrony i dekoracji drewna znaleźć można m.in. wyrób łączący w sobie cechy lakieru i bejcy – Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną VIDARON. Jej zalety to bardzo wysoka wydajność (do 30m2/l przy jednokrotnym malowaniu), żelowa formuła zapewniająca wygodną aplikację, a także atest Bezpieczeństwo Zabawek PN-EN 71.3, co sprawia, że wyrobem można malować nawet dziecięce zabawki.

Miętowy zawrót głowy

Pomalowaną drewnianą doniczkę powinniśmy dodatkowo wyłożyć folią ogrodową lub budowlaną, co oddzieli drewno od warstwy ziemi i zapobiegnie gniciu materiału. Potem możemy ją dowolnie ozdobić lub umieścić nazwę rośliny, która się w niej znajduje. Dużo ziół to rośliny jednoroczne, jednak odpowiednio zadbane rosną długo – w końcu w domu nie dosięgnie ich mróz, którym byłyby zagrożone na zewnątrz. Trzeba tylko pamiętać o ich właściwym podlewaniu i zapewnieniu odpowiedniej ilości światła słonecznego.

Zioła w doniczkach

Wśród popularnych ziół są też takie, które będą nam towarzyszyć przez wiele lat – należy do nich mięta. Jest bardzo wdzięczna w uprawie, a przy tym uniwersalna – można ją dodawać zarówno do sałatek i mięs, jak drinków, lemoniad czy deserów. Skomponowane z jej udziałem, domowe mojito w upalne dni będzie smakować wybornie. Istnieje wiele różnych odmian mięty, a jej zapach możemy dopasować do własnego gustu, wybierając m.in. spośród mięty czekoladowej, cytrynowej czy też posiadającej silny, świeży aromat, mięty pieprzowej.

Uprawę we własnoręcznie ozdobionej doniczce możemy zacząć od wysiania nasion lub też hodowli sadzonki, którą zakupimy w sklepie czy też wykopiemy w ogródku znajomych. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, dzięki samodzielnej uprawie zyskamy kwiaty i świeże zioła, które z powodzeniem mogą stanowić w diecie dobrą alternatywę dla szkodliwej w nadmiarze soli. Umiejętnie przyprawiona kuchnia zyska dodatkowe smaki, a kwitnące kwiaty wynagrodzą nam drobny wysiłek włożony w ich uprawę.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie