Wróć do artykułów

Doniczki z palet – jak je wykonać?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Kwiaty, niezależnie od tego, czy posadzone w ogrodzie, czy na balkonie, potrzebują odpowiedniej oprawy. Najoryginalniejsze donice możesz stworzyć własnoręcznie. Jakie wybrać? Piękno roślin idealnie podkreślą na przykład drewniane doniczki z palet. Jak zrobić je samodzielnie?

Kwiaty w donicy z palety euro

Małe, duże, podłużne, owalne, plastikowe, szklane, ceramiczne – wybór doniczek jest naprawdę szeroki. Przekonasz się o tym wchodząc do dowolnego sklepu ogrodniczego lub budowlanego. Tam półki aż uginają się od kolorowych donic o różnorodnych kształtach. Podczas wyboru idealnej oprawy do swoich kwiatów, nie musisz kierować się wyłącznie ofertą producentów. Doniczki, bez większego trudu, stworzysz także samodzielnie.

Przy tworzeniu własnych, oryginalnych osłonek dla kwiatów, ogranicza cię w zasadzie tylko wyobraźnia. Rośliny możesz umieścić m.in. w starych naczyniach, metalowych puszkach czy wiszących kwietnikach. Ciekawie będzie wyglądała także doniczka z palety euro.

Doniczki z elementów palety

Doniczki z palet na balkon i do ogrodu

Od dobrych kilku lat moda na robienie mebli z drewnianych palet nie mija. Nic w tym dziwnego – materiał ten jest tani i prosty w obróbce, a z palet można stworzyć mnóstwo kreatywnych dodatków. Najczęściej wykorzystywane są do tworzenia ław, foteli oraz stolików, które swoje zastosowanie znajdują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

To jednak nie koniec możliwości. Idź o krok dalej i stwórz z palet ciekawe akcesoria, na przykład kwietnik lub doniczkę. Taka dekoracja idealnie sprawdzi się jako ozdoba roślin, zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Wyeksponujesz w niej sukulenty, warzywa czy pięknie pachnące kwiaty. Decydujesz się na donice z palet drewnianych?

Rośliny w palecie

Doniczki z palet – instrukcja krok po kroku

Dlaczego warto zrobić doniczki z palet? Ta prosta w wykonaniu oprawa roślin ma naprawdę wiele zalet. Donica z palet idealnie wpisuje się w praktycznie każdą aranżację balkonu czy ogrodu. A dzięki temu, że stworzysz ją własnoręcznie, dokładnie dopasujesz wymiar donicy do możliwości swojego metrażu.

Jakie produkty i narzędzia będą ci potrzebne, by stworzyć donice z palet drewnianych? Poza głównym materiałem, zaopatrz się w:

• folię,

• nożyczki,

• taker ze zszywkami,

• śrubokręt,

• klej do drewna,

• papier ścierny,

• wkrętarkę,

• piłę do drewna

• Vidaron Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący

• Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy

• pędzel,

• ziemię i materiał na drenaż.

Gdy skompletujesz potrzebne materiały, możesz przystąpić do pracy. Dzięki odpowiednim narzędziom, bez większego trudu stworzysz własne doniczki z palet. Zastanawiasz się od czego zacząć? Z pomocą przyjdzie ci instrukcja, dzięki której szybko i sprawnie wykonasz oryginalne donice.

Krok 1

Pierwszym etapem pracy nad stworzeniem doniczki z palet do ogrodu lub na balkon, jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie drewna. Przy pomocy papieru ściernego pozbądź się wszystkich nierówności i wystających drzazg. Szlifuj powierzchnię do momentu, w którym stanie się ona gładka.

Krok 2

Przytnij paletę na odpowiedni wymiar (dostosuj ją do swoich możliwości metrażowych). Potrzebujesz dwóch dłuższych i dwóch krótszych boków (by stworzyły prostokąt) oraz elementu na podstawę. Docięte kawałki połącz ze sobą śrubami, w ten sposób nadasz kształt donicy. By mieć pewność co do trwałości konstrukcji, możesz ją dodatkowo wzmocnić klejem do drewna.

Krok 3

Jeśli chcesz długo cieszyć się pięknem doniczki, nie zapomnij o jej impregnacji. W tym celu sięgnij po odpowiedni środek zabezpieczający drewno, na przykład po Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. Jego powłoka przede wszystkich chroni materiał przed warunkami atmosferycznymi i jest odporna na pleśń czy grzyby. Co więcej, impregnat uwydatnia piękno naturalnego drewna, a dzięki 6-letniej gwarancji ochrony, donice posłużą ci na długo.

Jeśli chciałbyś dodatkowo wzmocnić ochronę drewna, m.in. przed grzybami czy sinizną, sięgnij w pierwszej kolejności po Impregnat Ochronny do Drewna ‐ Gruntujący Vidaron. Produkt ten idealnie nadaje się jako warstwa gruntująca, m.in. pod preparaty ochronno-dekoracyjne.

Krok 4

Konstrukcja jest już złożona i zaimpregnowana, czyli doniczka z palety euro prawie gotowa. Teraz pora zabezpieczyć ją od środka. Weź folię i dotnij ją na wymiar skrzyni. Tak, by powstała swego rodzaju kieszeń, którą włożysz w środek konstrukcji. Folię przytwierdź do drewna takerem. Następnie zrób w jej spodzie kilka dziurek, by nadmiar wody miał jak odpłynąć.

Rośliny zasadzone w palecie

Krok 5

Praca nad stworzeniem doniczki z palet na balkon lub do ogrodu zmierza ku końcowi. Oryginalna i funkcjonalna osłona na kwiaty jest już w zasadzie gotowa. Jeszcze tylko wsyp do niej materiał na drenaż, następnie ziemię i posadź ulubione rośliny. Doniczki gotowe!

Ściana z doniczek z palet

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie