Wróć do artykułów

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Naturalna trwałość wykonanych z drewna przedmiotów nadaje im wyjątkową wartość. Drewniana zabawka to prezent prosty, ale ponadczasowy. Ile radości sprawić może odnowiony koń na biegunach czy zestaw klocków, którymi sami bawiliśmy się w dzieciństwie?

Czym malować zabawki dla dzieci?

Wbrew pozorom odnowienie zabawek z drewna nie jest trudne i można czynność taką wykonać samemu, niedużym nakładem czasu i pracy. Możemy być wówczas pewni, że otrzymany od nas przedmiot młoda osoba zapamięta na dłużej. To właśnie trwałość odróżnia drewniane upominki od współczesnych zabawek wykonanych z tworzyw sztucznych. Kto wie, może obdarowany sam zdecyduje się go kiedyś odrestaurować i przekazać dalej?

Poza prostymi narzędziami do rozkręcenia elementów ruchomych zabawki (jeśli takie posiada), potrzebne nam będą: pędzel, papier ścierny oraz odpowiedni środek do ochrony drewna. Na rynku dostępnych jest wiele lakierów, jednak wybrać powinniśmy preparat przyjazny dla osób szczególnie wrażliwych. Optymalnym wyborem będzie Lakier Akrylowy VIDARON. Jest to szybkoschnący środek o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Spełnia on surowe wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek. Może być bez obaw stosowany w przedmiotach, z którymi mają styczność dzieci, gdyż jest wykonany z bezpiecznych dla zdrowia surowców.

Czym malować zabawki?

Lakier Akrylowy VIDARON jest niezwykle trwały i odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody i środków myjących, co w przypadku zabawek jest szczególnie ważne. Jest również wygodny w stosowaniu i nie wymaga dużego doświadczenia – charakteryzuje się doskonałą rozlewnością oraz dużą przyczepnością do podłoża.

Dobrym wyborem będzie również zastosowanie Lakierobejcy Super Wydajnej, która dzięki żelowej formule jest łatwa w aplikacji. Produkt ten również jest zgodny z europejską normą „Bezpieczeństwo Zabawek”.

Jak pomalować drewiane zabawki? Przygotowanie powierzchni

Wszelkie ruchome elementy zabawki odkręcamy i każdy z nich malujemy z osobna. Powierzchnie powinny być gładkie, suche i wolne od zanieczyszczeń. Miejsce zatłuszczone przemywamy benzyną ekstrakcyjną i osuszamy.

Przed malowaniem, wszystkie elementy szlifujemy papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Wykonując szlifowanie pamiętajmy również o trudno dostępnych miejscach. Nagromadzony pył odkurzamy.

Aplikacja pierwszej warstwy farby

Po otworzeniu puszki z preparatem, jej zawartość należy starannie wymieszać. Lakierowanie wykonujemy pędzlem lub natryskiem pneumatycznym.

Pamiętajmy by temperatura otoczenia, w której wykonujemy tę czynność, nie była niższa niż 5 i nie wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Do lakierowania pędzlem stosujemy model z włosiem syntetycznym. Jeśli malujemy pędzlem uniwersalnym, zaleca się przeszlifować włosie papierem ściernym. Czynność ta zmiękcza końcówki oraz usuwa luźne włosy.

Lakierowanie rozpoczynamy od trudnodostępnych miejsc. Preparat nanosimy grubą warstwą, którą następnie rozprowadzamy. Łączenie poszczególnych płaszczyzn należy wykonywać na morko.

Aplikacja drugiej warstwy farby

Po wyschnięciu pierwszej warstwy, powierzchnie zabawki szlifujemy papierem ściernym o gradacji około 320 do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Podobnie jak przy pierwszej aplikacji, pył usuwamy odkurzaczem. W razie potrzeby możemy nałożyć dodatkową warstwę lakieru. Po wyschnięciu powłoki, elementy odkręcone montujemy z powrotem w całość.

Ostatnim etapem prac jest osuszenie i umycie narzędzi.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (2)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie