Wróć do artykułów

Malowanie drewnianych okien – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Drewniane ramy okienne to prawdziwa ozdoba domu. Aby materiał pięknie się starzał i zachował pierwotną wytrzymałość, niezbędne jest regularne zabezpieczanie drewnianych okien odpowiednim preparatem. Jaki produkt ochronny wybrać? Jak samodzielnie odnowić ramy z drewna krok po kroku? Zobacz nasz poradnik i odśwież okna w swoim domu.

Malowanie drewnianego okna

Jaka farba do malowania drewnianych okien będzie odpowiednia?

Wyżej wspomniana lakierobejca to produkt, który tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Dodatkowo zachowuje naturalny rysunek słojów chroniąc drewno przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak mróz, śnieg czy promieniowanie UV. Lakierobejca barwi drewno na wybrany odcień brązu. Możesz za jej pomocą ujednolicić kolorystykę okien i dopasować ją do odcienia dachu lub ogrodzenia, tworząc spójną aranżację.

Okna z jasnego drewna

Przygotowanie drewnianych okien do malowania

Zanim zaczniesz pracę, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu okolic okna przed pyłem i zabrudzeniami. Odsuń meble, rośliny doniczkowe i wszystkie przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Parapet przykryj folią lub kartonem i zamocuj osłonę taśmą malarską. Taśmę wykorzystaj także do dokładnego zabezpieczenia krawędzi szyb oraz styku ram okiennych ze ścianą.

Następnie weź gruboziarnisty papier ścierny i rozpocznij usuwanie starych powłok malarskich. Konieczne jest zlikwidowanie łuszczącej się farby i wszelkich nierówności. Wyrównaj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Sprawdź, czy na powierzchni okna nie ma ubytków i rys. Na tym etapie możesz uzupełnić je Masą Szpachlową do Drewna VIDARON. Jeśli powierzchnia jest odpowiednio gładka, odpyl ją, przecierając wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

Tak przygotowane podłoże jest gotowe do malowania. Musisz pamiętać, że przed nałożeniem Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej marki VIDARON należy położyć warstwę Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego tego samego producenta. Pomaluj nim całą ramę lub jej zewnętrzną część, która będzie codziennie narażona na promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg i wilgoć. Po 24 godzinach możesz przystąpić do malowania drewnianych okien Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON.

Malowanie drewnianej ramy okiennej

Malowanie okien drewnianych krok po kroku

Pamiętaj, że renowację drewnianych okien należy wykonywać w dobrych warunkach atmosferycznych. Temperatura nie może być niższa niż 10°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 80%. Jeśli pogoda jest odpowiednia i już przygotowałeś podłoże do malowania, możesz przystąpić do nakładania wybranego preparatu. Otwórz puszkę i dokładnie wymieszaj zawartość. Wylej porcję produktu na kuwetę malarską i rozprowadź na pędzlu lub wałku. Warto przygotować pędzle o różnej szerokości, by wygodnie dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Rozprowadzaj preparat na powierzchni okien równymi pasami. Jeśli malujesz drewniane okna lakierobejcą, pilnuj, by kolejne pasy lekko na siebie nachodziły. Uzyskasz w ten sposób równomierne krycie bez smug i plam. Po naniesieniu pierwszej warstwy pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia, czyli na ok. 24 godziny. Po tym czasie należy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym o gradacji około 320 i dokładnie odpylić. Po tym czasie możesz pomalować drewniane okno po raz drugi, uzyskując estetyczne wykończenie i odpowiedni stopień ochrony przed deszczem i słońcem.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Malowanie żaluzji drewnianych - krok po kroku

Malowanie żaluzji drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie