Wróć do artykułów

Malowanie żaluzji drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane żaluzje to stylowy dodatek do okien, który nie tylko chroni przed zbyt dużą ilością słońca, ale również zdobi i podkreśla wystrój pomieszczeń. Jednak większość przedmiotów z drewna wymaga okresowych renowacji. Tak samo jest w przypadku żaluzji drewnianych.

Drewniane żaluzje

Jak umyć żaluzje drewniane?

Okresową renowację żaluzji drewnianych warto rozpocząć od czyszczenia i oceny ich stanu. Drewniane żaluzje należy czyścić przy udziale lekkich detergentów takich jak szare mydło mieszanych z wodą i nanoszonych przy pomocy ściereczki lub po prostu letnią wodą. Przy pomocy wilgotnej ścierki wycieramy kurz i brud z każdej listwy. Wówczas oprócz pielęgnacji będziemy mogli oglądnąć każdą z nich i ocenić jakie prace renowacyjne należy przeprowadzić. Jeżeli mamy do czynienia z odbarwieniami, przebarwieniami lub łuszczącymi się powłokami lakierniczymi to musimy wziąć pod uwagę konieczność przemalowania żaluzji w celu ponownego zabezpieczenia drewna i polepszenia ich wyglądu.

Żaluzje wymagające renowacji

Jak odnowić żaluzje drewniane?

Odnowienie żaluzji drewnianych będzie polegało na wymianie bądź renowacji powłoki lakierniczej. Dlatego, w zależności od stanu żaluzji najpierw musimy usunąć stare powłoki lakiernicze lub tylko zeszlifować ich luźne fragmenty a następnie powierzchnię drewnianych żaluzji należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Jeżeli mamy do czynienia z żaluzjami o naturalnym wyglądzie surowego drewna będziemy potrzebować jedynie lakieru, który zabezpieczy drewniane elementy i podkreśli naturalny rysunek drewna. Jeżeli chcemy odnowić drewniane żaluzje malowane lub zmienić/nadać kolor żaluzjom wówczas najlepiej zaopatrzyć się w bejcę do drewna oraz lakier do zabezpieczenia.

W pierwszym wypadku najlepiej zaopatrzyć się w Lakier Akrylowy marki VIDARON. Jest to lakier o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna wydobywając jego urok. Skutecznie chroni drewno przed ciemnieniem, które powodowane jest przez promienie UV. Jest to ważny argument, przekonywający do użycia tego środka w wypadku żaluzji drewnianych, narażonych na ciągły wpływ promieni słonecznych.

W przypadku zmiany koloru żaluzji drewnianych należy zaopatrzyć się w Bejcę do drewna Vidaron oraz Lakier Bezpodkładowy tej samej marki. Bejca VIDARON to produkt, dzięki któremu możemy uzyskać piękne efekty dekoracyjne w bardzo łatwy i szybki sposób. Bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy a wybarwienie drewna jest jednolite. Tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna. Lakier Bezpodkładowy to produkt, który polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość i odporność mechaniczną. Aplikacja jest wyjątkowo łatwa, a uzyskana powierzchnia lakiernicza trwała i odporna.

Naprawa żaluzji drewnianych krok po kroku

Naprawę drewnianych żaluzji należy rozpocząć, oczywiście jeżeli to możliwe od demontażu żaluzji z okna. Najlepiej rozwiesić je w miejscu gdzie praca z nimi będzie wygodna.

Wymiana drewnianych żaluzji

Krok 1. Przygotowanie powierzchni

Pracę nad renowacją drewnianych żaluzji rozpoczynamy od usunięcia starych powłok lakierniczych lub luźnych jej fragmentów. Do tego celu używamy papieru ściernego o ziarnistości 120-320. Jeżeli możemy rozłożyć żaluzje na odrębne elementy możemy użyć do tego celu szlifierki. Gdy szlifowanie uznamy za zakończone należy powierzchnię odkurzyć.

Przygotowanie żaluzji do renowacji

Krok 2. Lakierowanie lub bejcowanie

W zależności od tego jak mają ostatecznie wyglądać nasze żaluzje możemy w tym momencie rozpocząć nanoszenie bejcy (jeżeli zmieniamy lud odnawiamy kolor) lub lakieru akrylowego (jeżeli chcemy podkreślić naturalny rysunek drewna i zabezpieczyć powierzchnię żaluzji).

Aplikację bejcy należy rozpocząć od dokładnego jej wymieszania celem zapewnienia jednolitej konsystencji oraz barwy. Produkt nakładamy gąbką lub miękką szmatką, po czym równomiernie wcieramy go w powierzchnię. Nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty w drewno, należy usunąć szmatką. Bejca VIDARON posiada długi czas pracy, co pozwala na dokonywanie wszelkich korekt nawet po kilku minutach od nałożenia. Zabejcowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na około 10 godzin.

Aplikację Lakieru Akrylowego VIDARON możemy przeprowadzić pędzlem. Po otwarciu produktu należy go dokładnie wymieszać. Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na powierzchni. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na 4 godziny. Gdy pierwsza warstwa wyschnie należy przeszlifować drewniany element papierem ściernym o gradacji 320. Szlifowanie wykonujemy do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem. Potem nakładamy drugą warstwę lakieru. Najlepszy efekt osiągnie się aplikując 2-3 warstwy produktu. Nanosimy je tak samo, jak warstwę pierwszą. Każda warstwa musi schnąć 4 godziny. Na koniec należy dokładnie umyć używane narzędzie czystą wodą i osuszyć.

Krok 3. Lakierowanie (zabezpieczenie po bejcowaniu)

Jeżeli zdecydowaliśmy się na bejcowanie drewna musimy pamiętać, że bejca jest produktem dekoracyjnym, który należy zabezpieczyć lakierem. Nakładamy go równomiernie na całą powierzchnię wałkiem lub pędzlem do lakierów. Chcąc uzyskać odpowiednio trwałą powłokę, należy zaaplikować 2-3 warstwy lakieru w odstępach minimum 12 godzin. Pomiędzy aplikacją kolejnych warstw produktu należy przeszlifować powierzchnię. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać używamy do tego papieru ściernego o ziarnistości 22-320 – półmat, mat lub 320-400 – połysk. Na koniec należy wyczyścić narzędzia rozpuszczalnikiem.

Ciemne drewniane żaluzje

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Malowanie taboretu oraz zdobienie techniką decoupage

Malowanie taboretu oraz zdobienie techniką decoupage

Przeczytasz w 3 min

Malowanie drewnianych elementów wewnątrz pomieszczeń

Malowanie drewnianych elementów wewnątrz pomieszczeń

Przeczytasz w 7 min

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Jak malować drewno wydajnie? Malowanie lakierobejcą krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie