Wróć do artykułów

Drewniane okiennice - klasyka w nowoczesnym wydaniu

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Szukasz pomysłu na nietuzinkową dekorację swojego domu? Jeśli pragniesz dodać mu odrobinę szyku, nie ma lepszego sposobu, niż udekorowanie go drewnianymi okiennicami. Wyglądają one jednocześnie rustykalnie i fantazyjnie, dzięki czemu pasują do szerokiej gamy stylów. Ich siłą jest to, że przekształcają nudne okna w piękne wrota na świat. Okiennice możesz kupić nowe lub poszukać unikalnych starych egzemplarzy na giełdach staroci, pchlich targach, wyprzedażach garażowych, czy strychu dziadków lub rodziców. A co powiesz na to, że drewniane okiennice są również doskonałym sposobem na ozdabianie wnętrz? Jeśli jesteś ciekawy, w jakiś sposób możesz wykorzystać okiennice do dekoracji swego domu, koniecznie zobacz nasze inspiracje.

Tradycyjne rozwiązania zawsze na czasie

Pierwsza nasza propozycja jest utrzymana w stylu rustykalnym i charakteryzuje się spójnością elewacji domu i okiennic. Pionowe deski okrywające dom zdeterminowały kształt i formę okiennic, które również wykonano z pionowych desek. Okno to nie miałoby tyle uroku, gdyby nie zamontowana tuż pod nim drewniana skrzynka, w której rosną piękne, bujne kwiaty. Wyjątkowe wykończenie drewna uzyskaliśmy malując je Impregnatem Ochronno-Dekoracyjno-Powłokotwórczym Vidaron w kolorze Palisander Indyjski V09.

Okiennice w kolorze elewacji

W duecie z cegłą

Podoba Ci sie połączenie rudej cegły z masywnymi, ciężkimi drewnianymi okiennicami? Fantazyjny, niepowtarzalny rysunek słójów podkreślony dzięki Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Vidaron w kolorze Mahoń Amerykański L06 doskonale komponuje się z naturalnymi przetarciami i ubytkami cegieł. Rónorodność tekstur jest dużym plusem w tym zestawieniu, podobnie jak ciepłe barwy obu materiałów.

Drewniane okiennice w duecie z cegłą

Jak w Prowansji

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy po spojrzeniu na zdjęcie, to upalny dzień na włoskiej prowincji. Spróbuj swojemu domu na polskiej ziemi nadać prowansalski styl. Brzoskwiniowe tynki elewacji i drewniane okiennice z żaluzjami a do tego urocze girlandy z kwiatów w skrzynce podwieszonej pod oknem i od razu można się poczuć jak na południu Europy. Jeśli podoba Ci się kolor naszych okiennic, pomaluj swoje Lakierobjcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną w odcieniu Wiąz Amerykański S07.

Okiennice w stylu prowansalskim

Modna biel we wnętrzu

Okiennice mogą również służyć jako ozdoba wnętrza. Wtedy możemy je podziwiać nie wychdząc z domu. Wysoce dekoracyjne są okiennice z żaluzjami, przez krtóre słońce przemyca promienie do środka pomieszczenia. Pomaluj swoje okiennice na biało Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną w odcieniu Dąb Bielony L17 i zobacz jak rozświetla one pomieszczenie. W towarzystwie białych dodatków nadadzą przestrzeni czystości i świeżości oraz stworzą sielską i przyjazną atmosferę.

Białe okiennice

Urok drewnianych detali

Stare drewniane okiennice montowane wewnątrz nie muszą zasłaniać jedynie okien. Jeśli znajdziesz odpowiedni rozmiar, możesz ich użyć jako zabudowę drzwi wychodzących na taras. Taka dekoracja będzie stanowiła bardzo oryginalny i nietypowy element wystroju. Jest również bardzo funkcjonalna, ponieważ w słoneczne dni zapewnia zbawienną ochronę przed mocnym słońcem a tym samym chroni pokój przed nadmiernym nagrzaniem. Głęboki ciepły kolor naszych okiennic drewna uzyskaliśmy malując je Bejcą do drewna w odcieniu Dąb Rustykalny B07, natomiast ochronę drewna zapewniła warstwa Lakieru Akrylowego Vidaron.

Okiennice zamontowane we wnętrzu

Nasze propozycje udowadniają po raz kolejny, że nie nie trzeba dużych nakładów finansowych, by stworzyć niezwykłe dekoracje. W tym przypadku wystarczą stare okiennice i produkty marki Vidaron.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie