Wróć do artykułów

Drewno w architekturze

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Wraca moda na architekturę drewnianą. Powstają domy, całe z drewna budowane w stylu rustykalnym, skandynawskim i minimalistycznym. Drewno pojawia się też jako znaczący element elewacji budynków murowanych. O drewno jednak trzeba dbać, szczególnie w naszej strefie klimatycznej.

Dom z drewnianą elewacją

W naszym klimacie drewno na zewnątrz wymaga szczególnej ochrony. Aby zapobiec jego czernieniu, pękaniu oraz uszkodzeniom wywołanym przez działanie szkodników, grzybów i pleśni, należy poddawać je impregnacji, na przykład poprzez malowanie Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym VIDARON. Produkt ten nie tylko chroni drewno, ale również nadaje mu barwę. Wystarczy sięgnąć po jeden z 100 specjalnie wyselekcjonowanych kolorów w systemie kolorowania i uzyskać pożądaną barwę.

Jak dobrać kolor impregnatu?

Elementy drewniane elewacji powinny stanowić spójną całość pod względem kolorystycznym. O pewnym zróżnicowaniu w odcieniach można pomyśleć jedynie wtedy, gdy cały dom jest drewniany i chcemy podkreślić jego wybrane elementy. Decydując się na kolor impregnatu powinniśmy brać pod uwagę barwę elewacji, pokrycia dachowego, rynien i obróbki blacharskiej.

Drewniana elewacja

Drewniane detale mogą również wpływać na postrzeganie konstrukcji budynku – pamiętajmy, że ciemne płaszczyzny nadają mu ciężkości, natomiast jasne odcienie dodają bryle lekkości. Przed ostateczną decyzją sprawdźmy też dokładnie kondycję drewna. Jeśli ma ono już kilka lat i w niektórych miejscach ściemniało lub uległo drobnym uszkodzeniom, najlepiej wybrać ciemniejszy, maskujący odcień impregnatu.

Gusta i guściki

Wybierając odcień impregnatu, nie zapominajmy również o własnych upodobaniach kolorystycznych i miejmy na uwadze panujące trendy. Jednym z najchętniej wybieranych kolorów jest lekko pomarańczowy odcień teaku, który doskonale komponuje się z ceramiczną dachówką. Nieco bardziej intensywna jest robinia akacjowa, która nadaje budynkom pogodny i ciepły charakter, szczególnie w połączeniu z miedzianymi elementami.

Elewacja z drewna

Na topie wciąż są również egzotyki: mahoń i palisander. Ten ostatni szczególnie efektownie prezentuje się w połączeniu z nowoczesną architekturą, szkłem i stalą. Na naszą uwagę zasługuje również jasna, słoneczna barwa sosny złocistej oraz orzecha włoskiego. 

Zrób to sam!
Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON najlepiej nakładać na gładką, suchą i wolną od zanieczyszczeń powierzchnię za pomocą miękkiego pędzla. Malujemy zawsze wzdłuż słojów!

Okładka Dekoratorium Artykuł pochodzi z wydania specjalnego Dekoratorium Magazyn 1(2015). Autor: Zbigniew Nowicki. Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie