Wróć do artykułów

W jaki sposób konserwować drewniane elementy elewacji?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Współczesna architektura chętnie wykorzystuje drewno jako materiał wykończeniowy na elewację – zarówno na całej fasadzie, jak i w postaci elementów dekoracyjnych i detali. Piękno naturalnego drewna jest nieprzecenione, dlatego warto o nie dbać, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej. W jaki sposób konserwować drewnianą elewację i detale architektoniczne z drewna?

Konserwacja drewnianej elewacji krok po kroku

Wystawiona na nieustanne działanie czynników atmosferycznych drewniana elewacja wymaga szczególnego traktowania i pielęgnacji z wykorzystaniem odpowiednich impregnatów, które zapewnią jej całkowitą ochronę. Ponadto, decydując się na samodzielną konserwację elewacji z drewna, przeznaczmy na to kilka dni i wybierzmy taki termin, kiedy warunki pogodowe będą sprzyjające wykonywaniu naszej pracy.

W jaki sposób właściwie przeprowadzić konserwację fasady z drewna? Należy zacząć od dokładnego umycia elewacji z kurzu, brudu i innego typu zanieczyszczeń. Najlepiej wykorzystać do tego wodę pod ciśnieniem – z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Jeżeli na drewnie pojawiły się wikwity – pleśń, grzyb lub mech – trzeba koniecznie je usunąć. Część z nich powinna zostać usunięta podczas mycia elewacji. Wykwity, które nie zostały zmyte przez wodę, powinniśmy usunąć metalową szpachelką.

Oczyszczanie drewna

Po wyschnięciu warto przeszlifować miejsca, w których pojawił się grzyb, aby pozbyć się grzybni, która znajduje się w wierzchniej warstwie drewna, a której nie widać gołym okiem. Następnie malujemy drewno środkiem grzybobójczym do drewna, który całkowicie usunie szkodliwe mikroorganizmy i zapobiegnie ich dalszemu rozwojowi. Zaimpregnowaną fasadę pozostawiamy do wyschnięcia – zgodnie z zaleceniami producenta.

Całkowicie wyschniętą elewację możemy pomalować impregnatem, który zabezpieczy drewno i jednocześnie wydobędzie jego piękno. Jednym ze środków przeznaczonych do konserwacji elewacji z drewna jest Lakier Zewnętrzny VIDARON. To innowacyjny preparat wykorzystujący formułę UV NANO-BLOCKER opartą na dyspersji nanocząsteczek tlenku ceru, która zabezpiecza włókna drewna przed rozpadem spowodowanym działaniem promieni UV. W ten sposób elewacja chroniona jest przed szarzeniem i blaknięciem. Ponadto produkt zapewnia drewnu odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Lakier jest dostępny w wersji bezbarwnej, dzięki czemu doskonale podkreśla naturalną barwę i usłojenie drewna.

Aplikowanie lakieru za pomocą natrysku

Aplikację Lakieru Zewnętrznego VIDARON najłatwiej i najszybciej wykonamy za pomocą natrysku hydrodynamicznego. W ten sposób dokładnie polakierujemy całą elewację, docierając również w miejsca trudno dostępne, zagłębienia i zakamarki. Po naniesieniu pierwszej warstwy należy pozostawić ją do wyschnięcia na 24 godziny, a po upływie tego czasu nanieść warstwę drugą.

Odświeżanie drewnianych elementów elewacji

W przypadku domów, które posiadają elementy dekoracyjne i detale architektoniczne z drewna konserwacja przebiega podobnie, jak w przypadku całej elewacji drewnianej. Prace powinniśmy rozpocząć od oczyszczenia elementów z brudu. Możemy użyć do tego wody z dodatkiem łagodnego detergentu lub szarego mydła. Po wyschnięciu możemy przeszlifować powierzchnię drewna i wypełnić powstałe w trakcie użytkowania domu ubytki – jeśli zachodzi taka potrzeba. Szlifowanie wykonujemy papierem drobnoziarnistym, który dokładnie wygładzi powierzchnię drewna. Ubytki i nierówności możemy wypełnić, używając Szpachli do drewna VIDARON. Warstwy o grubości 1mm nakładamy przy pomocy metalowej szpachelki i pozostawiamy do wyschnięcia na ok. 2-3 godziny. Wypełnione ubytki należy przeszlifować papierem ściernym.

Odswieżanie drewnianych elementów

Następnie możemy pomalować detale, np. Lakierobejcą Ochronną Ultra Trwałą VIDARON. Lakierobejca dostępna jest w wersji bezbarwnej oraz 10 kolorach dekoracyjnych, dzięki czemu możemy dopasować kolor produktu do koloru drewna lub całkowicie go zmienić, nadając elewacji zupełnie nowy charakter.

Produkt najwygodniej nakładać pędzlem. Aplikujemy 2 lub 3 warstwy w 24 godzinnych odstępach. Pamiętajmy, aby malowanie przeprowadzać w optymalnych warunkach – przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie i umiarkowanej wilgotności powietrza.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Konserwacja mebli ogrodowych w praktyce

Konserwacja mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 5 min

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Malowanie i konserwacja drewna świerkowego - poradnik

Malowanie i konserwacja drewna świerkowego - poradnik

Przeczytasz w 3 min

Konserwacja drewnianych ozdób ogrodowych – praktyczne porady

Konserwacja drewnianych ozdób ogrodowych – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie